Sud za arbitražu u sportu u sredu će objaviti ishod tužbe koju je južnoafrička atletičarka Kaster Semenja podnela protiv Svetske atletske federacije.
Dvostruka olimpijska šampionka je podnela žalbu zbog odluke vladajućeg tela svetske atletike da ograniči nivo testosterona kod atletičarki koje se takmiče na distancama od 400 do 1.500 metara. Prema tom pravilu, koje tek treba da stupi na snagu, Semenja bi morala da pije lekove da bi mogla da se takmiči, da promeni disciplinu ili da se takmiči u konkurenciji muškaraca.
Semenja je prošle nedelje osvojila zlato na šampionatu Južne Afrike na 5.000 metara, što je disciplina na koju ne utiče promena pravila. Ona je nova pravila okarakterisala nepravednima i dodala da želi da se takmiči na način na koji je rođena.
Nova pravila nalažu da atletičarke moraju da imaju nivo testosterona unutar propisanih granica u periodu od šest meseci pre nego što dobiju zeleno svetlo za takmičenje. Kao razlog za njihovo uvođenje Svetska atletska federacija je navela želju da žene sa visokim nivoom testosterona dobiju prednost u odnosu na ostale sa nižim.
Testosteron je hormon koji doprinosi većoj mišićnoj masi, snazi i povećanju hemoglobina, koji utiče na izdržljivost.
Pravila je trebalo da stupe na snagu od 1. novembra 2018. godine, ali je Semenjina žalba odložila njihovu primenu.
Komitet za ljudska prava Ujedinjenih nacija je za planove rekao da su nepotrebna, štetna i ponižavajuća, dok ih je ministar sporta Južne Afrike okarakterisao kršenjem ljudskih prava.
Semenja je u junu najavila žalbu protiv pravila, istakavši da je žena i da je brza. Od nje je posle osvajanja zlata na Svetskom prvenstvu 2009. godine u Berlinu zatraženo da bude podvgnuta testu na kojem se određuje pol, a tada je bila 18-godišnjakinja. Prvi čovek Atletske federacije Južne Afrike Leonard Čuene je kasnije priznao da je lagao Semenju zašto mora na taj test i da joj je tada rekao da je to nenajavljena doping kontrola. Rezultati tog testa nisu objavljeni, a Semenja je dobila zeleno svetlo da se vrati atletici u julu 2010.
Istraživanje koje je naložilo vladajuće telo svetske atletike u julu 2017. godine ukazalo je da atletičarke sa visokim nivoom testosterona imaju prednost u takmičenju. Međutim, kritičari tog tela su ukazali da je takav stav diskriminatoran i naglasili psihološki efekat na one atletičarke koje moraju da budu podvgnute testiranju.