
Mnogi smatraju da će meč 2. kola protiv Švajcarske biti ključan za reprezentaciju Srbije u borbi za plasman u osminu finala Svetskog prvenstva u Rusiji 2018. godine.
SP istorija
Švajcarskoj će Mundijal u Rusiji biti jedanaesti na kom učestvuje, a najveći uspeh je četvrtfinale i to u tri navrata,doduše poslednji put 1954.godine.
Prvo Svetsko prvenstvo na kom je učestvovala Švajcarska bilo je 1934. u Italiji. Tada su u osminifinala ili prvoj rundi takmičenja izbacili Holandiju sa 3:2 uz dva pogotka Kilholca i jedan Abeglena, ali su u narednoj fazi istim rezultatom poraženi od Čehoslovačke. Vodili su sa 1:0, u 78.minutu izjednačili na 2:2, ali je Nejedli odveo Čehoslovačku u polufinale. Kilholc i Jagi su dali golove za Švajcarsku.
I četiri godine kasnije u Francuskoj su se domogli četvrtfinala, pošto su nakon ponovljenog meča savladali Nemačku sa 4:2, prvi susret je završen 1:1. Nemci su brzo došli do 2:0 u ponovljenom susretu, za samo 22.minuta igre, ali su Švajcarci napravili preokret golovima Valašeka, Bikela i dva puta Abeglena. U četvrtfinalu nisu imali šanse protiv Mađara, koji su dobili meč rutinski sa 2:0.
Na Mundijalu 1950.godine u Brazilu igralo se po grupama, ali je samo prvoplasirani tim išao dalje, a u grupi A bili su Brazil, Švajcarska, Jugoslavija i Meksiko. Na startu su već igrali Jugoslavija – Švajcarska i naša selekcija je ubedljivo trijumfovala sa 3:0 golovima Mitića, Ognjanova i Tomaševića. U 2.kolu Švajcarci su naprvili iznenađenja i odigrali 2:2 sa Brazilom, koji je inače u poslednjoj rundi savladao Jugoslaviju sa 2:0 i otišao dalje. U poslednjem kolu Švajcarci su golovima Badera i Antenena savladali Meksiko sa 2:1.
Ich kann es kaum erwarten dieses Trikot gegen ?????? zu tragen!
Looking forward to wear this shirt against ??????! #NewLevels pic.twitter.com/NCpsaDQWhq— Stephan Lichtsteiner (@LichtsteinerSte) December 1, 2017
Četiri godine kasnije Švajcarska je bila domaćin Mundijala i bila je u grupi 4 sa Engleskom, Italijom i Belgijom. Na startu su savladali Italiju sa 2:1 golovima Balamana i Higija, da bi u drugom kolu izgubili od Engleske sa 2:0. Tadašnje propozicije su bile čudne, pa se posle dva meča odlučivalo ko ide dalje, a Italija i Švajcarska su igrale baraž meč za prolaz u narednu fazu i opet je Švajcarska slavila samo sa 4:1 golovima Balamana, Fatona i dva puta Higija. A u četvrtfinalu kopkja su ukrstili Austrija i Švajcarsku. Taj meč je upisan zlatnim slovima u istoriju Mundijala, kao meč na kom je postignut najveći broj golova – čak 12.
Austrijanci su slavili sa 7:5! Švajcarci su od 16. do 19.minuta dali tri gola (Higi dva, Balaman jedan), ali su Austrijanci uzvratili sa pet pogodaka za devet minuta i u 34. je na semaforu stajalo 5:3. Do poluvremena Balaman je smanjio na 5:4, a u nastavku je vagner kompletirao hettrik u 53.minutu, a pet minuta kasnije i Higi postiže svoj treći gol na susretu. Konačan rezultat postavio je Probst u 76.minutu. Teško da će ovaj rekord ikada biti oboren, a meč je inače igran u Lozani.
Posle propuštenog Mundijala u Švedskoj, Švajcarska se kvalifikovala za SP u Čileu 1962.godine. Bila je smeštena u grupi 2 sa domaćinom, Zapadnom Nemačkom i Italijom. Nisu uspeli Švajcarci da uzmu nijedan bod, poraženi su od Čilea na startu 3:1 iako su poveli u 6.minutu golom Vitriha, Nemci su ih u 2.kolu savladali 2:1 (gol Šnajtera za 1:2), dok ih je Italija porazila sa 3:0.
17.6. Brasilien – Schweiz in Rostow am Don
22.6. Serbien – Schweiz in Kaliningrad
27.6. Schweiz – Costa Rica in Nischni Nowgorod#WorldCupDraw pic.twitter.com/Mqsgc7IK6h— ?? Nati (@SFV_ASF) December 1, 2017
I četiri godine kasnije u Engleskoj nisu uspeli da osvoje ni bod, a u grupi 2 su bili sa Zapadnom Nemačkom, Argentinom i Španijom i dali su samo jedan gol u porazu od Španije 2:1 i tada su i poveli preko Kventina. Nemci su ih razbili sa 5:0, a Argentinci su ih dobili rutinski sa 2:0.
Do narednog učešće na Svetskom prvenstvu morali su da čekaju 28 godina. Plasirali su se na Mundijal u SAD 1994.godine. Smešteni su bili u grupi A sa Amerikancima, Rumunija i Kolumbijcima. I uspeli su da se plasiraju u nokaut fazu sa četiri boda. Sa domaćinom su odigrali 1:1 na startu, a gol je postigao Bregi. U 2.kolu ostvarena je ključna pobeda protiv Rumunije 4:1 uz dva gola Šapuize i po jedan Sutera i Knupa, da bi u 3.kolu izgubili od Kolumbije sa 2:0. U osminifinala su išli na Španiju koja ih je počistila sa 3:0, a strelci su bili Jero, Luis Enrike i Begeristajn.
Propustili su naredna dva Mundijala, da bi 2006.godine u Nemačkoj bili u grupi G sa Francuskom, Togom i Južnom Korejom. Izvanredno su odigrali grupnu fazu i zauzeli prvo mesto sa sedam bodova i bez primljenog gola. Na startu remi sa Francuskom, a zatim pobede od 2:0 nad Togom (Fraj, Barneta) i Južnom Korejom (Senderos, Fraj). Iako nisu primili gol i u osminifinala ispali su i to posle penala od Urkajine. Zanimljivo je da su u penal seriji promašili sva tri jedanaesterca – Štreler, Barneta, Kabanjas.
Wiedersehen im nächsten Sommer? Bald wissen wir mehr ?.#Löw #Petkovic #WorldCupDraw pic.twitter.com/jUmIADqp9c
— ?? Nati (@SFV_ASF) December 1, 2017
U Južnoj Africi su četiri godine kasnije bili u grupi H sa Španijom, Čileom i Hondurasom i nisu uspeli da prođu dalje. Imali su četiri boda, a Španci i Čileanci po šest. Na startu je savladana Španija sa 1:0 golom Fernandesa, da bi u 2.kolu usledio poraz istim rezultatom od Čilea. Bila im je potrebna pobeda od dva gola razlike da prođu u nokaut fazu protiv Hondurasa, a meč je završen rezultatom 0:0.
Zato u brazilu nisu dozvolili da im se ponovi isti scenario, bili su u grupi E sa Francuskom, Ekvadorom i Hondurasom, a posle pobede nad Ekvadorom na startu od 2:1 (Mehmedi, Seferović), usledio je ubedljiv poraz od Francuza 5:2 (bilo je 5:0, ali suDžemaili i Džaka ublažili poraz u poslednjih 10 minuta). U poslednjem kolu pobeda ih je vodila dalje, a opet je rival bio Honduras. Sada je bilo 3:0 za Švajcarsku uz hettrik Đerdana Šaćirija. U osminifinala su odmerili snage sa Argentinom, pružili su veliki otpor, ali su posle produžetaka ipak morali da čestitaju rivalu – Anhel Di Marija je u 118.minutu postigao odlučujući gol.
Kvalifikacije
Selekcija Švajcarske mogla je da bude najveći gubitnik prethodnog kvalifikacionog ciklusa da je kojim slučajem eliminisana u baražu od Severne Irske. U grupi B osvojila je dvadesetsedam bodova, što je četvrti najbolji učinak jedne ekipe u kvalifikacijama, ali je završila kao druga iza Portugala zbog slabije gol razlike. (Portugal 32:4, Švajcarska 23:7).
Surov sistem takmičenja uslovio je da Švajcarci iako su pobedili na devet od deset mečeva moraju u doigravanje, gde su sa ukupnih 1:0 u dva meča bili bolji od Severnih Iraca.

Švajcarska je kvalifikacije počela pobedom nad u tom trenutku svežim Evropskim prvakom Portugalom I nakon toga vezali još osam pobeda, a najbliži da im prekinu niz bili su Mađari, koje su pobedili golom minut pre kraja meča. Istovremeno je pobeđivao I Portugal I bilo je jasno da će njihov međusobni duel u poslednjem kolu odlučiti pobednika grupe. Portugal je iskoristio domaćin teren I poslao izabranike Vladimira Petkovića u baraž gde su uspešno okončali posao.
Stiče se utisak da im je u tome pomogao sudija prve utakmice, poklonivši im penal iz kojeg je postignut jedini pogodak u dvomeču, ali je opšti utisak da su se Švajcarci zasluženo našli na najznačajnijoj smotri svetskog fudbala. Iskusnu selekciju u kvalifikacijama su predvodili Somer na golu, Lihtštajner, Rodriges I Šar u odbrani, Džemaili, Džaka, Zuber, Šaćiri u veznom redu, do Seferovića (najbolji strelac), Mehmedija I Derdijoka I napadu.
Selektor
Vladimir Petković je Sarajlija i građanin sveta. Kroz karijeru je napredovao konstantno i kao igrač i kao trener. Igrao je u Sarajevu, pa u brojnim klubovima u Švajcarskoj. Kao trener počeo je u Belinconi, vodio je Lugano i Jang Bojs, naučio zašto se u Tursku ne ide nespreman i bez svih informacija posle neslavne epizode u Samsunsporu, a onda posle Siona doživeo da preuzme Lacio. Osvojen Kup Italije i saradnja sa Klaudijom Lotitom su škola koja će biti ključna da ovog inteligentnog i tihog čoveka dovede u elitni krug trenera.

Na klupi Švajcarske je od leta 2014. godine. Za svoje idole nekada izdvajao je Arsena Vengera i Fabija Kapela, a uvek mu je kolektiv ispred pojedinca. Za ključni zadatak na svakom poslu izdvaja stvaranje pozitivne atmosfere i obostrano poštovanje.
Taktički je fantastično potkovan, igrači ga obožavaju, a pred njim je ogroman posao i ozbiljna pitanja na koja mora da nađe odgovor: kako da reprezentacija postiže više golova i kako da izmene koje mora da napravi u Rusiji ne naruše hemiju u timu u kojem su prve vedete Šaćiri, Džaka, Rodrigez, Mehmedi… i kako naći pravu ulogu za Emboloa?
Tri zvezde
Reprezentacija Švajcarske je već godinama u vrhu evropskog fudbala. Dobro ukomponovana selekcija „domaćih“ igrača, fudbalera sa prostora bivše Jugoslavije i ostalih doseljenika. Sarajlija Petković sigurno će do tančina biti upoznat sa dešavanjima u reprezentaciji Srbije.
Kapiten selekcije je fudbaler Juventusa Stefan Lihtštajner. Levi bek je odlični igrač Milana Rodrigez, koji je dobar u ofanzivi,a ima i kvalitetan udarac, pa po sve podseća na Kolarova.

Glavni igrači u veznom redu su Albanci sa novim pasošima: Džaka, Džemaili i Šaćiri. I taj podatak će duelu u Kalinjingradu doneti (nažalost) dodatnu tenziju. U napadu je glavni igrač fudbaler Benfike Haris Seferović koji je rođen u Švajcarskoj, a vodi poreklo iz Sanskog Mosta.
Mladi Embolo koji je u Bazelu nagovestio veliki potencijal, u Šalkeu ni izbliza ne pokazuje talenat, tako da će verovatno biti rezerva, ali sa ogromnim motivom da iskoristi svaku šansu i prvi put se predstavi na Svetskom prvenstvu.
Taktika
Vladimir Petković sa alpskom selekcijom tradicionalno koristi 4-2-3-1 formaciju, sa idejom da par defanzivnih veznih i čuva odbranu i pokeće napade. Veći deo multi-kulti tima igra već dugo u nacionalnoj selekciji i odlično se poznaje, a osveženja koja su se priključila poslednjih godina donela su novi kvalitet.
Ispred golmana (po pravilu Jan Zomer), je pouzdani Fabijan Šer, kojem se priključio veoma snažni i talentovani Manuel Akanđi, koji sa uspehom igra za Bazel u LŠ. Ispred njih je još jedan sličan tandem, više nego iskusni Granit Džaka, koji je u Bundesligi pokazao sav talenat i u destruktivnoj i u razvojnoj fazi, kojem bi idealan partner na duge staze mogao da bude Denis Zakarija, koji nasleđuje Želsona Fernandesa. Bivši igrač Jang Bojsa, poreklom iz Južnog Sudana, nasledio je reprezentativnog kolegu u Menhengladbahu, a ove sezone nagovestio je da može dostići veoma visok nivo.
Velika snaga švajcarskog tima je u bekovskom paru, koji novac zarađuje u elitnim italijanskim klubovima – po desnoj strani igra iskusni Štefan Lihtštajner, a po levoj Rikardo Rodriges, jedan od najtraženijih levih bekova Evrope prethodnih leta. Prodornost koju oni nose opterećuje protivnički bok i fantastično dopunjuje ključni deo ekipe, uvučena krila, koja napadaju dijagonalno, bilo na šut ili asistenciju.

Na tim pozicijama, kao i u ostatku napadu, često igra balkanski deo ekipe. Prva zvezda Džerdan Šaćiri ne može da nađe pravu meru u klupskom fudbalu, jer je očigledno previše kvalitetan za nivo Bazela ili Stouka, ali nedovoljno za Bajern. Lucidni dribler sa opasnim udarcem i osećajem za pravovremeno dodavanje, momak iz Gnjilana useca se sa krila, juri međuprostore i kažnjava defanzivne propuste na više načina.
Preostala dva startera u toj liniji su momci rođeni u zapadnoj Makedoniji. Leverkuzenov Admir Mehmedi (Gostivar) napada sa leve strane, a Bljerim Džemailji (Tetovo) drži sredinu. Dodatnu opciju sa bokova čine domaći momci Valentin Štoker i Renato Štefen, ovaj drugi briljira u dresu Bazela u LŠ i najveći mu je problem što mu Šaćiri blokira put u startnih 11.
U srcu napada je čitav niz balkanskih opcija: Haris Seferović, Mario Gavranović i Josip Drmić, uz bazelskog Kurda Erena Derdijoka. Mnogo se očekuje od Brela Emboloa, a sa tolikim izborom pred golom rivala ekipa lako pređe na 4-4-2, ukoliko situacija to nalaže. Problem je, međutim, u tome što niko od tih napadača nije pouzdano rešenje za davanje golova, jer u proseku postižu gol tek u svakom petom meču, što je baš loše za napadača.
Švajcarska nije tim koji je lepo gledati, ali su poprilično pouzdani u duelima slabijima od sebe i nalaze način da im naškode. Tim koji dugo igra zajedno na dva prethodna šampionata rutinski je prolazio kroz grupu, i vrlo mu je teško probiti odbranu.