
Poslednju utakmicu u grupi E na Svetskom prvenstvu selekcija Srbije će odigrati protiv jednog od najvećih favorita takmičenja - Brazila.

SP istorija
Petostruki šampion sveta Brazil igrao je na svakom Mundijalu do sada. Titule prvaka sveta osvajali su Brazilci 1958, 1962, 1970, 1994. i 2002.godine i najuspešnija su selekcija svih vremena.
Na prvom Mundijalu 1930.godine Brazil je ispao u grupnoj fazi, a to je bio jedini šampionat gde se nisu igrale kvalifikacije. Brazil je bio u grupi 2 sa Jugoslavijom i Bolivijom, a samo prvoplasirani tim je išao u nokaut fazu. Taj tim je bila selekcija Jugoslavije koja je u međusobnom duelu savladala Brazil sa 2:1 golovima Tirnanića i Beka, dok je gol za Brazil postigao Preginjo. A Boliviju su i jedni i drugi savladali sa 4:0. Četiri godine kasnije na SP u Italiji Brazil je ispao na startu, u osminifinala i to od Španije. U Italiji nije bilo grupne faze, već su odmah igrane eliminacije, a Španci su bili bolji sa 3:1. Iraragori je dao dva gola, a Langara jedan u prvih pola časa meča za 3:0 za Španiju, da bi Leonidas u 55.minutu postigao jedini pogodak za Brazil.
A upravo je Leonidas bio najbolji strelac Mundijala u Francuskoj 1938.godine sa sedam golova, a Brazil je stigao do trećeg mesta. U osminifinala savladana je Poljska sa 6:5 posle produžetaka, a Brazil je posle 45 minuta igre vodio sa 3:1. Junak pobede bio je trostruki strelac Leonidas, koji je dva gola dao u prvom produžetku. Ovaj meč je ostao upamćen kao najbolji sa tog Mundijala. U četvrtfinalu je usledio okršaj sa Čehoslovačkom, prvi meč je završen rezultatom 1:1, pa je odigran novi susret u kom su Brazilci slavili sa 2:. U polufinalu zaustavljeni su od Italije, koja je uspela da odbrani titulu. Meaca i Kolausi su dali golove za azure,dok jeRomeu bio strelac za Selesao. U meču za treće mesto BRazil je savladao Švedsku sa 4:2, iako su Šveđani vodili sa 2:0 preokret su doneli Leonidas sa dva gola i Romeu i Perasio.
Naredni Mundijal održan je u Brazilu i svim ljubiteljima fudbala je ostao u sećanju… Baš kao i onaj od pre četiri godine… Ružnom, bolnom sećanju. Brazil je bio u grupi 1 i samo prvoplasirani je išao dalje, posle 2.kola imali su tri boda, jedan manje od Jugoslavije, ali su u poslednjem kolu slavili sa 2:0 golovima Ademira i Zizinja i tako izborili plasman dalje. Otišli su u finalnu grupu, gde su prvo savladali Šveđane sa 7:1 uz četiri gola Ademira, pa su razmontirali Španiju sa 6:1, a kada su svi očekivali pobedu protiv Urugvaja u odlučujućem meču, gde je Brazilu trebao samo bod da dođe do titule usledio je šok. Pred 173.850 navijača Urugvaj je slavio i to posle preokreta sa 2:1 i osvojio titulu prvaka sveta. Plakali su Brazilci danima, nedeljama, mesecima za propuštenom šansom…

Četiri godine kasnije ponovo u grupnoj fazi Brazil i Jugoslavija, bilo je 1:1 u međusobnom duelu i obe selekcije su prošle u nokaut fazu. A u četvrtfinalu je Brazil poražen od legendarne Mađarske lake konjice sa 4:2. Bitka za Bern, kako je upamćen taj meč, bila je jedna od najboljih utakmica ikada. Hidekuti i Kočiš su za samo sedam minuta doneli dva gola prednosti Mađarima, ali se Brazil vratio u meč preko Santosa. Mađari posle sat vremena igre opet imaju dva gola prednosti, ali u 65.minutu Žulinjo smanjuje na 3:2. Nakon toga su viđena tri crvena kartona, u 71.minutu su isključeni Božik i Nilton, a osam minuta kasnije još jedan Brazilac – Umberto. Mađari su iskoristili višak na terenui u završnici preko Kočiša osigurali plasman u polufinale.
A posle svih ovih poraza konačno je stigla prva titula prvaka sveta u Brazil. Godine 1958. u Švedskoj Brazil je bio smešten u grupu 4 sa Engleskom, Austrijom i SSSR-om. Altafini i Nilton Santos su počastili Austrijance sa ukupno tri gola, da bi zatim Brazilci i Englezi odigrali prvi meč bez golova na Svetskim prvenstvima, a u poslednjem kolui je Vava sa dva pogotka doneo pobedu protiv Sovjetskog saveza. Bio je ovo Mundijal na kome je debitovao legendarni Pele sa 17 godina, a baš je on doneo pobedu u četvrtfinalu protiv Velsa. Bio je najmlađi igrač na tom turniru (tada i najmlađi igrač na SP svih vremena), a u polufinalu je Francuzima dao tri gola u pobedi Brazila od 5:2. U finalu je Brazil igrao protiv domaćina Švedske, koja je povela u četvrtom minutu, ali je usledio surov odgovor. Vava i Pele su dali po dva gola, a Zagalo je postigao jedan za prvu titulu svetskog prvaka reprezentacije Brazila.
Četiri godine kasnije u Čileu je odbranjena titula. U grupnoj fazi, u okviru grupe 3, Brazil je bio prvi sa pet bodova. Pobeda nad Meksikom 2:0 (Zagalo, Pele), pa remi sa Čehoslovačkom u kom se povredio Pele koji nije igrao do kraja turnira i trijumf u dramatičkom meču protiv Španije posle preokreta 2:1 golovima Amarilda za prvo mesto. Da su izgubili od Španije ne bi prošli grupu. U nokaut fazi je prvi rival bila Engleska, a nju su srušili Garinča sa dva i Vava sa jednim golom. U polufinalu opet isti igrači donose pobedu Brazilu, ovoga puta i Garinča i Vava daju dva gola protiv Čilea. U finalu je rival bila Čehoslovačka i ovoga puta je Brazil slavio sa 3:1 golovima Amarilda, Zita i Vave.
Četiri godine kasnije Brazilci su stigli u Englesku kao glavni favoriti predvođeni najboljim igračem sveta Peleom. Ali su takmičenje okončali u grupnoj fazi, a Pele je nakon turnira rekao da više nikada neće igrati na Mundijalima (odluku je kasnije promenio). A razlog je bio jednostavan, na prvom meču u grupi povredili su ga defanzivci Bugarske, kojoj je dao gol iz slobodnog udarca i postao prvi igrač u istoriji koji je na tri Mundijala u nizu dao bar gol. Zbog povrede koju je zaradio protiv Bugarske nije mogao da igra u duelu sa Mađarskom, a Brazil je poražen sa 3:1. Selektor Brazila Feola je vratio Pelea u tim za odlučujući meč sa Portugalom, a i oni su pribegli istoj taktici kao Bugari i neprekidno su ga faulirali. Povredio ga je Santoš koji nije isključen zbog toga, a Pele je morao da ostane na terenu do kraja pošto tada nije bilo izmena…
Sreća za Brazil pa je Pele promenio odluku i 1970.godine rešio da igra na Mundijalu u Meksiku, gde je Selesao smešten u grupu 3 i gde je slavio redom protiv Čehoslovačke 4:1 (Pele, Rivelino, Žairzinjo 2), Engleske 1:0 (Žairzinjo) i Rumunije 3:2 (Pele 2, Žairzinjo). Brazilci su u četvrtfinalu igrali protiv Perua koji su savladali sa 4:2 uz dva pogotka Tostaoa i po jedan Rivelina i Žairzinja, a u polufinalu su se koliko-toliko osvetili URugvaju za onaj poraz 1950.godine. Trijumfovali su sa 3:1, a opet su Žairzinjo i Rivelino kreirali pobedu. U finalu Brazil je igrao protiv Italije, koja je u ludom meču posle produžetaka savladala Nemačku sa 4:3 (pet golova u dodatnih 30 minuta). Italijani su bili iscrpljeni, a Brazil je to finale dobio lakše nego što se očekivalo – 4:1. Sve do 66.minuta bilo je 1:1 (Pele – Bonisenja), ali su zatim Žerson, Žairzinjo i Karlos alberto postigli golove i doneli treću titulu prvaka sveta Brazilu i tada je njima predat trofej Žila Rimea, koji je zamenjen novim trofejom.

Pele je okončao internacionalnu karijeru 1971.godine, a zanimljivo je da kada su on i Garinča igrali zajedno Brazilci nikada nisu izgubili. A na novu titulu prvaka sveta morao da čeka sve do 1994.godine. Na Mundijalu u Zapadnoj Nemačkoj ’74 Brazilci su zauzeli četvrto mesto, a u grupnoj fazi je usledio novi duel sa Jugoslavijom koji je završen rezultatom 0:0. Uz to Brazil je odigrao 0:0 sa Škotskom i savladao Zair sa 3:0 i zbog bolje gol razlike od Škota koji su dobili Zair sa 2:0 prošli su dalje. U drugoj fazi se opet igralo po grupama, a Brazil nije uspeo da se domogne finala pošto je posle trijumfa nad Istočnom Nemačkom i Argentinom izgubio od Holandije sa 2:0. U susretu za treće mesto Brazilci su poraženi od Poljske.
Četiri godine kasnije u Argentini Brazil je bio treći, a u grupnoj fazi je na tri meča dao samo dva gola, ali je sa četiri boda prošao dalje. U drugoj fazi su igrali bolje, ali su i pored istog broja bodova sa Argentinom zbog slabije gol razlike (Argentina u poslednjem kolu dobila Peru sa 6:0) zauzeli drugo mesto i opet igrali za bronzu, samo što su sada savladali Italiju.
U Španiji ’82 najlepši fudbal u grupnoj fazi igrao je Brazil. Došao je Selesao do tri pobede uz deset datih golova (SSSR 2:1, Škotska 4:1, Novi Zeland 4:0), ali u drugoj fazi nije uspeo da izbori plasman među četiri najbolje selekcije sveta. Kako? Grupu C činili su Italija, Argentina i Brazil… Ziko, Seržinjo i Žunior su srušili gaučose sa 3:1, ali su Italijani slavili sa 3:2 i otišli dalje. Sva tri gola Brazilu dao je Paolo Rosi.
U Meksiku su Brazilci takođe dobili sva tri meča u prvoj fazi i nisu primili gol. Zatim su deklasirali Poljake u osminifinala sa 4:0 golovima Sokratesa, Žozimara, Edinja i Kareke, ali su u četvrtfinalu zaustavljeni od Francuske koja je bila bolja posle penala 4:3 – u penal seriji su promašili za Brazil Sokrates i Žulio Sezar, a kod Francuza Platini.
Na Mundijalu 1990.godine u Italiji opet Brazil dobija sva tri meča u grupnoj fazi i sa prve pozicije ide u osminufinala (savladani Kostarika, Švedska i Škotska). Međutim u nokaut fazi prvi protivnik je bio aktuelni svetski šampion Argentina koja je golom Klaudija Kaniđe u 80.minutu došla do pobede.
A onda je došao dugo čekani trenutak, posle 24 godine Brazil je po četvrti put postao svetski prvak i to u SAD. Brazilci su na startu šampionata savladali Rusiju sa 2:0 golovima Romarija i Raija, da bi Kamerunu dali gol više – Romario, Marsio Santos i Bebeto, a u poslednjem meču su sa Šveđanima odigrali 1:1, a strelac je bio Romario. U osminifinala rival je bio domaćin, Sjedinjene Američke Države, koje su pružile veliki otpor, ali je bebeto u 72.minutu odveo Selesao među osam najboljih. Duel iz četvrtfinala protiv Holandije svaim ljubiteljima fudbala ostao je u sećanju. Neverovatna utakmica u kojoj je Brazil salvio 3:2, a svi golovi su postignuti u drugom poluvremenu. Romario je doneo vođstvo Brazilu, Bebeto je povisio na 2:0, ali su Bergkamp i Vinter izjednačili, da bi Branko postigao odlučujući gol u 81.minutu. Na tom Mundijalu su iznenađujuće do polufinala došli Bugarska i Švedska, a Brazil je golom Romarija slavio u duelu sa Šveđanima.

Ni u finalu nije viđen lep fudbal, Brazil se zbog nekih ranijih iskustava fokusirao viđše na odbranu i nije mario da igra mnogo lepo, a protiv Italijana naročito. Meč je završen bez golova, a posle penala slavili su Brazilci. Santos i Barezi su bili neprecizni u prvoj seriji, zatim su precizni bili Romario i Albertini, pa Branko i Evani, da bi u četvrtoj seriji Dunga pogodio, a Masaro promašio. PEti penal za Italijane nije iskoristio legendarni Roberto Bađo… I Brazilci su četvrti put osvojili titulu.
I na narednom Mundijalu su imali ulogu favorita sa Ronaldom kao najboljim igračem sveta u tom trenutku. U grupi A su već posle dva kola obezbedili prvo mesto pobedama nad Škotskom i Marokom, pa su izgubili od Norveške u nebirnom meču. U osminifinala bez problema do pobede nad Čileom 4:1 uz po dva gola Cezara Sampaja i Ronalda. U četvrtfinaluvelika borba sa Danskom i pobeda 3:2 uz dva gola Rivalda i jedan iskusnog Bebeta, koji je tada imao 34 godine. Opet jedan klasik sa Holandijom u polufinalu i posle penala plasman u finale (Ronaldo dao gol, a sa bele tačke precizni Ronaldo, Rivaldo, Emerson i Dunga). Međutim, u finalu ih je čekala moćna Francuska sa Zidanom, Bartezom, Tiramom, Dešamom i ostalima… I Francuzi su slavili sa 3:0 uz dva gola Zidana.
Četiri godine kasnije niko nije mogao da se suprotstavi ozbiljnije Brazilcima. Ronaldo, Rivaldo i Ronaldinjo su bili nezaustavljivi, u grupnoj fazi su ostvarene sve tri pobede – Turska 2:1 (Ronaldo, Rivaldo), Kina 4:0 (Roberto Karlos, Rivaldo, Ronaldinjo, Ronaldo) i Kostarika 5:2 (Ronaldo 2, Edmilson, Rivaldo, Žunior). U osminifinala pala je Belgija zahvaljujući golovima Rivalda i Ronalda, a u četvrtfinalu je usledio duel sa Englezima. I nije dobro počelo, Majkl Oven je doneo prednost gordom albionu, ali protiv tri R se nije moglo. Rivaldo i Ronaldinjo su dali golove za preokret. Polufinale je rešio Ronaldo golom u 49.minutu protiv Turske, a u finalu Nemcima nisu ostavili ni promil šanse. Ronaldo je psotigao oba gola i bio najbolji strelac šampionata. Ovo je bila peta titula prvaka sveta za Brazil i za sada poslednja.
U Nemačkoj 2006.godine imali su sve tri pobede u grupi F (Hrvatska 1:0, Australija 2:0, Japan 4:1), a u osminifinala je izbačena Gana sa 3:0 golovima Ronalda, Adrijana i Ze Roberta. ali u četvrtfinalu stari dužnik Francuska opet nije imala milosti – Anri je psotigao jedini gol na utakmici. U Južnoj Africi 2010.godine Brazil je opet zaustavljen u četvrtfinalu, pošto je prošao grupu u kojoj su bili Portugal, Obala Slonovače i Severna Koreja (sedam bodova, remi sa Portugalom), a u osminifinala Čile nije bio ozbiljan takmac – 3:0, a u četvrtfinalu je Holandija naplatila bar deo od prethodnih poraza od Brazila. Vesli Snajder je presudio Brazilcima sa dva gola u pobedi od 2:1.
Svi vrlo dobro znate šta je bilo na poslednjem Svetskom prvenstvu, a Brazilci ne mogu da prežale onakvu blamažu u polufinalu protiv Nemačke i sedam primljenih golova. Ponovo dugo čekaju na titulu, punih 16 godina, a svi su ubeđeni da ova generacija predvođena Nejmarom može da im donese novu radost.
Kvalifikacije
Reprezentacija Brazila završila je kao prva u južnoameričkoj zoni kvalifikacija sa deset bodova više ispred prvog pratioca Urugvaja. Brazilci su na kraju kvalifikacionig ciklusa imali učinak od dvanaest pobeda, pet remija I samo jednog poraza, koji su doživeli još u prvom kolu na gostovanju Čileu.
Od dvanaest pobeda samo jedna je bila ostvarena golom razlike, a sve ostale sa dva ili više. Iako je početak kvalifikacija bio neubedljiv, pa je posle šest mečeva došlo I do promene selektora, sa četrdesetjednim postignutim golom, Brazil je na kraju bio najefikasniji tim, a imao je I najbolju odbranu, primivši svega jedanaest golova.

Posle uvodnog poraza ekipa je I u narednih pet utakmica pokazala brojne slabosti, odigravši čak tri puta nerešeno u tom periodu, pa je I plasman na tabeli u tom trenutku bio prilično razočaravajući. Promena je bila neophodna I u junu 2016. godine Dungu na poziciji selektora menja Tite. Pod njegovim vođstvom Brazil je pobedio na sledećih devet utakmica, odnosno na deset od dvanaest I prvi obezbedio plasman na završnin turnir I to četiri kola pre kraja kvalifikacionog ciklusa krajem marta.
Dva nerešena ishoda u završnici kvalifikacionog ciklusa dogodila su se u trenutku kada je Brazil već bio siguran prvi. Na većini mečeva u kvalifikacijama branio je Alison. Žoao Miranda, Dani Alves I Markinjos propustili su zajedno ukupno pet utakmica. Uglavnom standardni bili su I veznjaci Felipe Kutinjo, Vilijan I Renato Augusto, dok su napad predvodili Nejmar I Gabrijel Žesus koji su sa šest, odnosno sedam golova bili I najbolji strelci ekipe. Treba istaći da je prethodni ciklus bio prvi za Brazilce posle šest godina.
Selektor
Ako mislite da je teško biti selektor Srbije, šta mislite kako je to raditi u Brazilu? Tite za sada sa puno autoriteta kormilari kroz naduvane egoe, neverovatne talente, izbegavanje plaćanja poreza i uvek ogromna očekivanja nacije. 56-godišnji trener je kao igrač bio nebitan po svim parametrima. Kao trener najveći uspeh je napravio sa Korintijansom, koji je vodio u dva navrata – 2004-2005, pa 2010-2013. i sa kojim je osvojio prvi Kopa Libertadores u istoriji kluba i drugi trofej na FIFA Svetskom klupskom prvenstvu. A onda je učinio nešto (SLIKA, VIDEO samo to nedostaje ;)) šta se zaista retko događa.
Odlučio je da se povuče i da radi na sebi, da putuje i uči, i da shvati kuda ide moderan fudbal. Godinu dana je bildovao svoj mozak, a onda se vratio na klupu Korintijansa i posle godinu dana preuzeo reprezentaciju, posle debakla Karlosa Dunge.

Tite izgleda kao gospodin, tako se ponaša i tako priča. Kroz kvalifikacije se prošetao, harizma koju ima je neverovatna i njemu se neće desiti da Nejmar nije srećan što ne šutira penal i da igrač ima zamerke na taktiku i izbor tima.
Napravio je Tite brojne poteze koje su izgledali potpuno nelogično: vratio je u tim svoje bivše igrače iz Korintijansa – Renata Augusta i Paulinja – koji su u tom trenutku igrali u Kineskoj super ligi, isforsirao je mlade lavove Gabrijela Žezusa i Kutinja, preuzeo na sebe medijski pritisak i ubedio naciju da su spremni da se vrate na tron. Sve i dalje peče onaj poraz od Nemačke 7:1 i nacija je spremna da Selesao taj dug naplati.
Tri zvezde
Brazilci su kao retko kada glatko prošli kroz kvalifikacije. Teško je proglasiti ili izabrati tri najbolja igrača. Bilo koji čitalac će imati apsolutno pravo da pita,a gde je neko drugi. Objektivno,prva zvezda je Nejmar, najskuplji igrač na svetu i verovatno prva zvezda Mundijala. Iako je odomaćen izraz za Brazilce „Karioke“, to je greška jer su Karioke naziv za stanovnike iz okoline Rio de Zaneira, tako da je pravilniji izraz koji je odomaćen i u toj zemlji „Selesao“. U svakom slučaju Brazilci imaju strahovito jaku ekipu.

Golman Ederson briljira na golu Mančester Sitija.Dani Alveš sa 34 godine i dalje je neprikosnoven na desnom beku. Na štoperskim pozicijama su Tijago Silva, Markonjoš, Miranda.
Aleks Sandro i Marselo su levi bekovi. U defanzivnom delu veznog reda su Paulinjo,Kazemiro,Fernandinjo, povremeno i Renato Augusto iz Peking Guana. Krilne pozicije su i najjača strana Brazila.Nejmar,Vilijan, Daglas Kosta…au….
Firmino moze da igra i na toj poziciji i kao najistureniji igrač. Najklasičnija devetka je Gabrijel Zesus,ali ni njemu nije nepoznata uloga po krilu. Brazil deluje moćno na svakoj poziciji i zaista nema nijednu, ne slabu,nego ni slabiju tačku i čini se da samo od njih zavisi kao će igrati i dokle će dogurati u Rusiji.
Taktika
Dolazak Titea (ako ćemo brazilski – Ćićija) na klupu brazilske reprezentacije pokrenuo je najveću promenu u modernom reprezentativnom fudbalu. Bivši trener Korintijansa odmah je takičku postavku potpuno prilagodio onome što je koristio i u klubu iz Sao Paula, sa Dunginih rigidnih 4-2-3-1 prešao je na fleksibilni 4-3-3 ili 4-1-4-1, u odnosu na konkretnu potrebu. Ukidanjem desetke, koja je ispunjavala želje brazilskih tradicionalista, ali i rušila balans ekipe, on je kao čarobnim štapićem pretvorio teturajućeg velikana u dominantnu ekipu CONMEBOL zone.
Pomoć je dobio od Zidana, čija je upotreba tandema Kazemiro – Marselo poklonila selektoru idealne opcije. Kazemiro je stub Titeovog sistema, jer je njegova sposobnost da skrši napad rivala po celoj širini terena ili se povuče između štoperskog para kada je potrebno, donela sav balans koji prethodni brazilski timovi nisu imali. Ako je Real učinio uslugu njemu, on je učinio uslugu Barsi, vrativši svog bivšeg igrača Paulinja iz Kine na veliku scenu. On sa Renatom Augustom pravi motor tima koji omogućava mir napadačkoj trojci, u kojoj bočne uloge imaju supertalentovani Nejmar (levo) i Kutinjo (desno). Kutinjo igra bliže napadaču, da bi oslobodio Nejmara bar dela obaveza, a u tu svrhu zvezda PSŽ ne izvodi ni prekide.

Njihovo korišćenje u tandemu, umesto ranije češće upotrebe fizički dominantnih igrača – Vilijana ili Daglasa Koste – nadomešćuje odsustvo centralnog plejmejkera. Njih dvojica su odlična opcija za promenu ritma, baš kao i Roberto Firmino, koji se u Liverpulu potpuno dokazao kao pouzdana dopuna za brže i spretnije saigrače, koji kruže oko njega.
Kada je potrebno bočni napadači mogu da se spuste u nivo centralnih vezista i kontrolišu situaciju, zatvarajući puteve ka svom golu, kada tim prelazi u 4-1-4-1.
Dok su i Nejmar i Kutinjo momci koji vole da uđu u sredinu, po boku napada verovatno najbolji bekovski par današnjice Marselo – Dani Alves, Pa u svakom napadu Brazil može da ima i do osam fudbalera.n Njihove alternative su Felipe Luiz i Fagner, kojeg je Tite vodio i u Korintijansu.
Naravno, veliko je pitanje kako bi to sve funkcionisalo da posle duge pauze Brazil nije dobio elitnog napadača, Gabrijela Žezusa, koji je od spektakularnog debija u Ekvadoru podigao za klasu igru Selesaa. Potencijalno bi ekipi mogao da pomogne i Luan, koji je ove nedelje postao šampioj Južne Amerike sa Gremiom i sigurno je najbolji igrač brazilskog šampionata.

Korekcije su izvršene i u srcu odbrane, gde je sada čest tandem Miranda-Markinjos, uz Tijaga Silvu, dok je David Luiz potpuno ispao iz rotacije.
Romin Alison je apsolutno prvi izbor kod Titea, mada je red iza njega duži nego ikad. Ederson je potvrdio da može da igra napornu golmansku ulogu u Sitiju, gde mora da bude u naponu zaista u svakom trenutku. Najbolji protivnik penaldžija Dijego Alves se preselio u Brazil da bi bio pred očima selektora, a ne bi iznenadilo da u Rusiji bude čovek zadatka na način na koji je Van Gal koristio Tima Krula 2014, koji je ulazio samo za jedanaesterce i omogućio Holandiji ulzaka u polufinale.
Splet okolnosti omogućio je Titeu da statistički napreduje u odnosu na prethodnika bukvalno u svakoj kategoriji – više datih i manje primljenih golova, više upućenih i manje dozvoljenih šuteva. Na SP će situacija biti malo kompleksnija, pogotovo u očekivanoj završnici. Ipak, u grupi nijedan rival ne bi trebalo da ima način da se suprotstavi Brazilu.