Ratnici brane prsten! Treća deonica srušila Rakete!

NBA 29. maj 20182:41 > 2:43
Ezra Shaw, Getty Images Sport

Košarkaši Golden Stejt Voriorsa igraće u Velikom finalu NBA lige četvrtu godinu zaredom, pošto su u sedmom, odlučujućem meču finala Zapada savladali Hjuston Rokitse na strani 101:92 i sa 4-3 u seriji došli u priliku da brane šampionski prsten.

Poput prethodne tri borbe za titulu, ponovo će im rivali biti Klivlend Kavalirsi.

U „Tojota centru“ gotovo da je viđen preslikan meč broj šest iz Ouklenda. Ponovo je presudna bila treća deonica, koju su Voriorsi dobili 33:15 (u Ouklendu su istu rešili 33:16), i iz dvocifrenog minusa okrenuli utakmicu u svoju korist.

Do tog trenutka, Hjuston je bio znatno bolji i sve vreme kontrolisao igru. Raspoložen za igru bio je Harden i već u prvoj deonici ubacio 14 poena, a u nastavku su mu se priključili Gordon i Kapela.

Sa druge strane, Voriorsi nisu ličili na sebe. Razlog tome treba tražiti u činjenici da je Klej Tompson posle četiri minuta meča ušao u problem sa faulovima. Gosti do poluvremena nisu uspevali da se povežu u napadu, pravili su velike greške, nije ih išao šut, u odbrani su u pojedinim trenucima imali velike propuste i sve to je dovelo do toga da Hjuston, poput šestog meča, ode uz dvocifrenu prednost na veliki odmor – 54:43.

Ipak, ekipa iz Ouklenda je u uvodnim minutima drugog poluvremena postepeno topila razliku sjajnom igrom u odbrani. Hjuston nije uspevao ništa da pogodi u dugom vremenskom intervalu, u tim trenucima je bilo uočljivo koliko im nedostaje povređeni Kris Pol, pa je vrlo brzo GSW prišao na minus 3.

Od tog trenutka, usledila je i furiozna igra u napadu, Kari je igrao kao u najboljim danima (ubacivši 14 poena za deonicu), priključio mu se i Durent, Voriorsi su preuzeli vođstvo, a kroz nekoliko trenutaka već je bilo plus 9 za njih – 72:63.

U istom ritmu nastavljeno je i u poslednjih 12 minuta. Tompson, Durent i Kari su sipali sa svih strana, dok je Hjuston u jednom trenutku bio na 27 promašenih trojki u nizu (ukupno 7/44) i u tome treba tražiti razlog poraza.

Crnu seriju prekinuo je Taker, zatim je pogodio i Gordon vrativši nadu domaćim navijačima. Ipak, poslednji trzaj domaćih ugasili su Durent i Tompson dugim dvojkama, čime su odveli Golden Stejt na plus 10 četiri minuta do kraja i tada je pitanje pobednika bilo rešeno.

Najbolji u pobedničkom timu bio je Stef Kari. Sjajni plej je bio nadomak tripl-dabla, pošto je meč završio sa 27 poena (7/15 za tri), 10 asistencija i devet skokova. Kevin Durent je pružio još jednu napadački dobru partiju sa 34 poena (5/11 za tri), uz pet skokova i isto toliko asistencija. Klej Tompson je dodao 19 poena, a Drejmond Grin 10 poena, 13 skokova i pet asistencija.

Kod Hjustona, Džejms Harden je imao 32 poena (2/13 za tri), po šest skokova i asistencija i četiri ukradene lopte. Erik Gordon je ubacio 23 poena (2/12 za tri), uz šest asistencija, Klint Kapela je dodao 20 poena i devet skokova, a Pi Džej Taker 14 poena i 12 uhvaćenih lopti. Preostali igrač iz startne postave, Trevor Ariza meč je završio bez poena (0/12 iz igre, 0/9 za tri).

Tok meča pratite uživo uz Sport Klub.

Golden Stejt nije najbolje otvorio meč, ni ofanzivno ni defanzivno. U napadu su Ratnici zabeležili nekoliko izgubljenih lopti, dok su u defanzivi ušli u problem sa faulovima, pre svih Klej Tompson, koji je posle četiri minuta igre napravio tri lične.

Hjuston je raspoložen u napadu – Harden i Gordon su ubacili dve trojke, a posle lakog zakucavanja Kapele domaći su otišli na plus 6.

Kevin Durent je promašio oba slobodna bacanja, a Voriorsi su nastavili sa faulovima, pošto su „hekovali“ Klinta Kapelu. Ispostavilo se da je to dobar potez, jer je centar Hjustona bio neprecizan sa penala. Ipak, gosti su nastavili da se muče u napadu, sredinom deonice nisu uspevali da ubace ništa, da bi u nastavku mini serijom 5:0 smanjili na 18:16, tri i po minuta do kraja deonice.

Na drugoj strani je uzvratio raspoloženi Harden sa šest poena poena u nizu (ukupno 14 u prvoj deonici) vrativši Rokitse na zavidnih plus 7 – 24:17.

Odlično su Rokitsi startovali drugu deonicu, iako je Harden bio van igre. Odgovornost je preuzeo Erik Gordon i sa četiri poena iz prodora odveo tim na 30:21.

U istom ritmu su domaći nastavili i po ulasku Hardena. Upravo je on sjajnim lob pasom posle pika proigrao Kapelu, za lagano zakucavanje Švajcarca i prvu dvocifrenu prednost – 34:23.

Rasplamsala se borba sredinom druge četvrtine – na jednoj strani za tri su pogodili Grin i Gordon, da bi na drugoj Tompson i Durent održavali Voriorse u igri.

Dobra igra Voriorsa bila je kratkog daha, ubrzo su nastavili sa izgubljenim loptama i lošim građenjem koša (Hjuston je do pred kraj poluvremena imao 11 skokova u napadu). Na četiri i po minuta do kraja, Harden je ukrao loptu i snažnim zakucavanjem u kontri doveo Hjuston na 48:33.

Ipak, ekipu iz Ouklenda su na jednocifrenu razliku vratili Kari i Tompson trojkama. Na drugoj strani je uzvratio Kapela, da bi Gordon posle prodora preko celog terena u poslednjoj sekundi napada doveo Hjuston na plus 11 pred start drugog poluvremena – 54:43.

Golden Stejt je znatno energičnije počeo treću deonicu, što je posle četiri minuta rezultiralo smanjenjem zaostatka i prilazak na minus pet. Ipak, problem za Stiva Kera je četvrta lična greška Tompsona, koji je brzo morao na klupu.

Hjuston je od starta drugog poluvremena imao mnogo problema u napadu, što je bila posledica i dobre odbrane Voriorsa i lošeg šuta domaćih. Iz takog sleda događaja na parketu, gosti su trojkom Karija uspeli da se primaknu na 61:58, četiri i po minuta do kraja.

Hjuston je seriju aktuelnih šampiona želeo da prekine tajm-autom, međutim, Voriorsi su nastavili u istom ritmu i trojkama Durenta i Karija došli do vođstva posle dugo vremena – 64:61.

D’Antoni je u tim trenucima pokušavao izmena da probudi ekipu, ali domaći ništa nisu uspevali da pogode. Na drugoj strani, Kari je igrao kao u najboljim danima, za četvrtinu je ubacio 14 poena, i na minut i po do kraja deonice odveo svoj tim na velikih plus 9 – 72:63.

Seriju rivala 17:2, prekinuo je borbeni Taker poenima posle ofanzivnog skoka. Sjajnom trećom deonicom, koju su dobili 33:15, gosti u poslednjih 12 minuta ulaze sa 76:69.

Ista dešavanja na parketu viđena su i u poslednjoj četvrtini – Hjuston je bezuspešno pokušavao šutevima sa distance, a Golden Stejt je nastavio tamo gde je stao u trećem kvartalu.

Trojke Tompsona, Durenta, pa Karija dovele su Ratnike na plus 13 (89:76). Domaći su u bezizlaznoj situaciji sedam minuta do kraja. Crnu seriju Hjustona (27 promašenih trojki u nizu) prekinuo je Taker, usledili su poeni Gordona, pa su Rokitsi uspeli da priđu na minus 6, pet minuta pre kraja.

Ipak, tu seriju su odbili Durent i Tompson dugim dvojkama, vratili GSW na dvocifrenu prednost četiri minuta do kraja i u nastavku rutinskom igrom došli do velike pobede.