
Najveći sportski hramovi oduvek su fascinirali ljubitelje sporta svojom veličinom, arhitekturom i atmosferom koju stvaraju hiljade navijača.
Ipak, kada govorimo o najvećem stadionu na svetu, mnogi će biti iznenađeni kada saznaju da se on ne nalazi u nekoj od tradicionalnih fudbalskih zemalja poput Brazila, Nemačke ili Engleske. Umesto toga, titulu najvećeg stadiona nosi impozantna građevina u jednoj od najizolovanijih zemalja sveta.
U Pjongjangu, glavnom gradu Severne Koreje, nalazi se monumentalni stadion Rungrado 1. maj, koji zvanično može da primi neverovatnih 150.000 gledalaca.
Stadion Rungrado 1. maj – kolosalni sportski kompleks

Ovaj fascinantni objekat prostire se na površini od čak 20,7 hektara, što odgovara veličini oko 29 fudbalskih terena. Po većini izvora, stadion ima oko 115.000 sedećih mesta, dok se ostatak kapaciteta odnosi na stajaće pozicije. Time daleko nadmašuje kultne evropske stadione poput Nou Kampa u Barseloni (99.354) ili londonskog Vemblija (90.000).
Otvoren je 1. maja 1989. godine, upravo na Praznik rada, po kome je i dobio ime. Njegova jedinstvena arhitektura odlikuje se prstenom od 16 lučnih struktura koje formiraju oblik rascvetale magnolije – nacionalnog cveta Severne Koreje. Ovakvo rešenje nije samo vizuelno upečatljivo, već omogućava odličnu akustiku i vidljivost sa gotovo svakog mesta na tribinama.
Višenamenska funkcija – više od fudbala

Iako je primarno namenjen za fudbalske mečeve, Rungrado je u stvari višenamenski kompleks koji se koristi za različite manifestacije – od atletskih takmičenja i gimnastičkih nastupa do spektakularnih masovnih svečanosti poput čuvenog “Ariranga”, u kojem učestvuju desetine hiljada izvođača.
Prvi veliki događaj na stadionu nije bio sportske prirode, već 13. svetski festival omladine i studenata, održan iste godine kada je stadion otvoren. Od tada, ovaj kolos je domaćin brojnih državnih proslava, parada i političkih skupova sa pažljivo koreografisanim nastupima.
Impresivna infrastruktura

Glavni teren pokriva 22.500 kvadratnih metara, dok ukupan kompleks zauzima preko 207.000 kvadrata. Stadion ima osam spratova, uključujući trening prostore, svlačionice, VIP lože i medijske zone.
Najveći tehnički izazov bila je izgradnja krova koji omogućava prirodno osvetljenje, ali i štiti od vremenskih nepogoda. Prema nekim izveštajima, u izgradnji je učestvovalo više od 30.000 radnika, što dodatno potvrđuje veličinu ovog projekta.
Uporedni pregled: kako stoji Rungrado?

Jedini stadion koji može da mu parira po broju sedišta je kriket stadion Narendra Modi u indijskom Ahmedabadu, sa 132.000 sedišta. Ipak, po ukupnoj površini i kapacitetu, Rungrado ostaje neprikosnoven.
U poređenju sa drugim svetskim gigantima:
-
eks Nou Kamp (Barselona) – 99.354 mesta
-
Vembli (London) – 90.000 mesta
-
Marakana (Rio de Žaneiro) – danas 78.838 mesta (nekad i do 200.000 gledalaca)
-
Stadion Mičigen i Pen Stejt (SAD) – preko 100.000 mesta (američki fudbal)
Održavanje i budućnost

Održavanje ovako velikog objekta predstavlja izazov, naročito u ekonomski izolovanoj državi kao što je Severna Koreja. Ipak, stadion je nekoliko puta renoviran, a značajne izmene izvršene su 2014. godine – poboljšana su sedišta i modernizovana infrastruktura.
Očekuje se da Rungrado i ubuduće bude ključna lokacija za državne svečanosti i sportske događaje od nacionalnog značaja. Iako su međunarodni mečevi retki, stadion je spreman da ugosti i globalne manifestacije – ukoliko se za to stvore politički uslovi.
Više od brojki – simbol nacije

Rungrado nije samo najveći stadion na svetu – on je simbol moći, nacionalnog ponosa i arhitektonskog dostignuća. Kroz događaje poput “Ariranga”, koji je upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najveći masovni performans na svetu, Severna Koreja koristi ovaj objekat za prenošenje poruka jedinstva i snage.
Dok se evropski i južnoamerički stadioni pamte po atmosferi i fudbalskoj istoriji, Rungrado predstavlja drugačiji tip veličine – onaj gde su sport, država i ideologija neraskidivo povezani.
(ovaj sadržaj kreiran je uz asistenciju ChatGPT aplikacije)
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare