Novi svetski rekord Duplantisa za zlato u Beogradu!

Atletika 20. mar 202220:40 > 21:25 2 komentara
Srpski atletski savez

Šveđanin Armand Duplantis ponovo je oborio svetski rekord u skoku motkom u Beogradu i sa 6.20 metara osvojio zlatnu medalju na Svetskom dvoranskom prvenstvu.

Popularni Mondo je svetski rekord oborio iz trećeg pokušaja. Time je nadmašio svoj učinak od 6.19 metara, koliko je preskočio 7. marta takođe u Areni u Beogradu.

„Za samo dve nedelje postavio sam dva nova svetska rekorda na istom mestu, ovaj grad je poseban za mene“, rekao je Duplantis.

Prethodno je titulu šampiona osigurao, pošto je bio jedini takmičar koji je preskočio šest metara, sa 6.05.

U nedelju je upotpunio svoju kolekciju medalja novim zlatnim odlučjem. U karijeri je osvojio olimpijsko zlato (2021), svetsko srebro (2019) i evropsko zlato (2018) na otvorenom. Prošle godine je na kontinentalnom šampionatu u dvorani takođe poneo titulu šampiona.

Preko šest metara pokušao je još da skoči Tijago Braz. Brazilac je tri puta rušio letvicu na visini 6.05. Sa rezultatom 5.95 osvojio je srebrnu medalju.

Sa preskočenih 5.90 na pobedničkom postolju našao se još Amerikanac Kristofer Nilsen.

Neverovatni Holovej, rekord šampionata Tefere

Američki sprinter Grent Holovej zablistao je na Svetskom dvoranskom prvenstvu u Beogradu. Do zlata u trci na 60 metara s preponama došao je sa vremenom 7.39. Prethodno je u polufinalu izjednačio vlastiti svetski rekord sa 7.29.

Srebro je osvojio Francuz Paskal Martino-Lagard (7.50), a bronu Amerikanac Džaret Iton (7.53).

Etiopljanin Samjuel Tefera osvojio je zlatnu medalju u trci na 1.500 metara uz novi rekord šampionata 3:32.77. Na taj način odbranio je zlato osvojeno pre četiri godine u Birmingemu.

U uzbudljivoj završnici bio je brži od olimpijskog šampiona Norvežanina Jakoba Ingebrigtsena (3:33.02). Bronzom se okitio Abel Kipsang iz Kenije, koji je imao vreme 3:33.36.

U trci na 800 metara trijumfovala je Amerikanka Adži Vilson. Posle dve srebrne medalje na prvenstvima sveta u dvorani, konačno je osvojila zlato. Do pobede je došla sa vremenom 1:59.09.

Drugo mesto i srebrna medalja pripali su Etiopljanki Frevejni Hailu, koja je do cilja stigla u vremenu 2:00.54. Bronzom se okitila Halime Nakaji iz Ugande, koja je stazu istrčala za 2:00.66.

Atletičari Belgije osvojili su zlatnu medalju u štafeti 4 x 400 metara.

Belgija je u sastavu Julijen Vatrin, Aleksandar Dom, Džonatan Sakor i Kevin Borle pobedila rezultatom 3:06.52.

Španija je osvojila srebro sa 3:06.82, a bronzu je osvojila Holandija sa 3:06.90.

U ženskoj šatefeti 4 x 400 metara trijumfovala je ekipa Jamajke, u sastavu Džanel Bromfild, Džaniv Rasel, Roniša Mekgregor i Stefani En Mekfirson.

Srebrnu medalju osvojile su atletičarke Holandije rezultatom 3:28.57 minuta, a bronzu sprinterke iz Poljske sa 3:28.59 minuta.