Anđušić: Ima nas dosta Grobara – pobeda nad CZ još lepša

Blog ostalo 5. nov 202112:00 > 12:51 12 komentara
Danilo Anđušić
Guliver Image

Ne spadaju u grupu povlašćenih klubova, kojima se dodeljuju “A” licence i vajld karte, pa su za debitantski nastup u Evroligi morali da se izbore na terenu. Osvajanjem Evrokupa, najvećim dostignućem u klupskoj istoriji, uspeli su da postanu deo elitnog ranga. Angažovana pojačanja, među kojima se našao i on, pokazala su da je ambicija znatno viša od pukog učešća.

Majk Džejms, Leo Vesterman, Donta Hol, Donatas Moteijunas, Vil Tomas, Paris Li, Alfa Dijalo, Brok Motum… I Danilo Anđušić. Uz gotovo kompletno novu ekipu ušao je Monako u nadmetanje sa najboljim evropskim klubovima.

Povezane vesti

Zbog toga je veliki upitnik stajao iznad Kneževa pred početak sezone. Nije se znalo koliko će im vremena biti neophodno za uigravanje i stvaranje timskog duha. Tačnije, postojala je dilema da li će do toga uopšte i doći usled tolikog broja novih imena.

Sad, posle sedam odigranih utakmica, nedoumica nema. Sa četiri pobede i tri poraza (taj skor je mogao lako da bude i 5-2 ili 6-1, imajući u vidu poraz od Barselone u produžetku i Reala u neizvesnoj završnici), Monako je pokazao da nije zalutao u Evroligu, te da se na njega mora ozbiljno računati u nastavku sezone.

Ako to i nije bio slučaj do prošle nedelje, tad je definitivno postalo jasno. Najpre rutinski trijumf nad Crvenom zvezdom, a potom i neverovatan preokret i slavlje protiv moskovskog CSKA stavili su ekipu Zvezdna Mitrovića u red ravnopravnih kandidata za plej-of.

A kako sve izgleda sa druge strane, iznutra, otkriva srpski reprezentativac Danilo Anđušić, bek i jedan od najboljih košarkaša Kneževa, u razgovoru za Sport Klub.

„Šalili smo se Vesterman i ja zbog pobede nad Zvezdom“
Danilo Anđušić
2021 Euroleague Basketball

Počećemo od poslednje utakmice i pobede protiv CSKA. Gubili ste 21 razlike, pa na kraju dobili sa 97:80 jednog od najvećih favorita takmičenja. Kako je trasiran put do takvog trijumfa?

„Neverovatna utakmica. Kad se sagleda sve, ceo rezultat, ogromna pobeda. Ni kada smo zaostajali 20 poena razlike, nismo razmišljali da je sve izgubljeno. Mislili smo sve vreme da smo blizu, da su nam potrebne dve-tri dobre odbrane, nekoliko napada kako bismo ušli u egal. Tako je i bilo“.

Treću četvrtinu dobili ste 28:12, a četvrtu 30:16. Ukupno 58:28 u drugom poluvremenu protiv snažnih Armejaca…

„Slučajno sam video podatak da smo za 25 minuta napravili +38. Neverovatno! Sve dodatno dobija na težini ako se zna da je prekoputa bio CSKA, možda i glavni favorit za osvajanja Evrolige. Od Barse smo izgubili u produžetku, Real nas je dobio u završnici… Sad je došao red da pobedimo nekog velikana. Pokazali da možemo i sa najvećima”.

Samo tri dana ranije ostvarili ste i trijumf nad Crvenom zvezdom (70:62). Koliko je to značilo tebi, znajući da si deo karijere proveo u Partizanu?

„Uvek je poseban motiv igrati protiv Crvene zvezde. Lepo je… Još je lepše kad se pobedi Zvezda”.

Isto mišljenje ima i Leo Vestrman koji je takođe bio član Partizana?

“Naravno! Nismo, ipak, imali vremena za posebno slavlje, jer nas je brzo čekao CSKA. Ali pričali smo na poseban način o tome, šalili se… Ima nas dosta u Monaku koji navijamo za Partizan. Tu je i pomoćni trener Mirko Ocokoljić. Svi smo bili jako zadovoljni što smo dobili Zvezdu”.

„Dolaskom Majka Džejmsa su počeli drugačije da nas gledaju“
Danilo Anđušić
Guliver Image

Poslednja četvrtina je bila presudna u tom meču. Spustili ste Zvezdu na samo devet poena kao jasan pokazatelj da na izuzetno visokom nivou možete da igrate i odbranu…

“Znali smo da oni imaju dosta problema sa povredama, ali se nismo opuštali, niti mislili da ćemo lako dobiti. Zvezda je uvek čvrsta u odbrani, agresivna, borbena. Nije bilo lako. Nama je ta pobeda važna i pošto smo njom prekinuli niz od tri uzastopna poraza”.

Sa pozitivnim skorom čekate nastavak takmičenja. Koliko to utiče na povećanje ambicija?

„Kao autsajderi smo ušli u Evroligu, ali posle svih pojačanja verujemo da možemo da napadnemo neke ozbiljne stvari – ulazak u plej-of. Niko u klubu nam nije to stavio kao moranje, ali mi verujemo da je to moguće. Pokazali smo da možemo. Imamo 15 jako kvalitetnih igrača, svako može da doprinese. Drago mi je što smo uspostavili dobar ritam, verujem da ćemo pružati još bolje partije. Samo da nas zdravlje posluži”.

Spomenuo si velika pojačanja. Verovatno i najveće predstavlja Majk Džejms. Na koji način je ispraćen dolazak takvog igrača u tim?

„Njegovim potpisom su mnogi počeli još ozbiljnije da nas gledaju. Majk je godinama najbolji strelac Evrolige, igra na vrhunskom nivou. Dokazan igrač. Kad su potpisani Vil Tomas i on, shvatili smo koliko se ozbiljno pristupa takmičenju. Dobili smo još više na značaju. Na pravi način smo skockali ekipu. Imamo spoj mladosti i iskustva. Sad je došao i Dvejn Bejkon, još jedan odličan košarkaš. Na svim pozicijama smo pokriveni, imamo širok roster, što je jako važno u zgusnutom rasporedu. Zato smatram da možemo da budemo jedan od timova koji su spremni da prirede neka lepa iznenađenja“.

„Zbog Mitrovića sam u Monaku“
Marko Metlas/Euroleague Basketball via Getty Images

Crnogorski trener Zvezdan Mitrović uspeo je brzo da uklopi nove igrače, uključujući i tebe?

„Lakše je kad imaš nekog svog u timu. Lakše se razumemo. Zvezdan je bio jedan od razloga što sam potpisao za Monako. Tek posle razgovora sa njim, kad mi je predočio planove u vezi sa mnom, odlučio sam da dođem”.

Mitrović je osvajanjem Evrokupa i ovosezonskim rezultatima pokazao veliki trenerski kvalitet. Kako izgleda saradnja sa njim?

“Zvezdan je zaslužio sve što je napravio. Išao je zaobilaznim putem, ali svi koji prate znaju da je pravio jako dobre rezultate gde god je radio. Čak je i sa selekcijom Crne Gore beležio istorijske uspehe. Imam samo pozitivne reči. Veoma je zahvalan za saradnju. Iako jeste naša škola trenera, dugo je u inostranstvu i usvojio je mnoge stvari. Otvoren je u odnosu sa igračima, ume da ulije samopouzdanje. Na odličan način vodi ceo tim”.

Prelazak u Monako za tebe je označio i povratak u Evroligu posle četiri godine. Na dosadašnjih sedam mečeva prosečno si beležio 11.1 poen. Koliko si zadovoljan partijama?

„Uvek može bolje, ali naravno da sam zadovoljan. Trudim se da iskoristim svaki minut da pomognem ekipi na bilo koji način. Sad sam najboljim godinama, imam potrebno iskustvo za ovaj nivo takmičenja. Verujem da mi sve to koristi da se na terenu osećam dobro. Uživam u igri”.

Naredni meč igrate u Pireju protiv Olimpijakosa (petak, 20 časova). Kakva su očekivanja?

„Olimpijakos je odlično startovao sezonu. Jako agresivno igra, pogotovo kod kuće. Igrali smo u predsezoni sa njima, znamo kakvi su. Velika stvar je što im je Kostas Slukas tu. On je možda i najveća pretnja po nas, uz Sašu Vezenkova, koji igra najbolju sezonu u karijeri. Tradicionalno su kvalitetni u defanzivi, iz koje dolaze do lakih poena. Moraćemo to da zaustavimo. Verujem u naš tim i u pobedu. Bilo bi jako lepo da nastavimo niz pobeda. Posebno zato što bismo time pokazali da sposobni da trijumfujemo i na vrućim gostovanjima, kakvo je Pirej”.

Za sad bez kontakta sa selektorom Pešićem
Košarkaški savez Srbije

Za kraj, pitanje u vezi sa reprezentacijom. Bio si deo ekipe koja nije uspela da izbori plasman na Olimpijske igre u Tokiju. U međuvremenu je selektora Igora Kokoškova zamenio Svetislav Pešić. Kako komentarišeš izbor proslavljenog stručnjaka?

“Suvišno je pričati o njemu kao treneru. Vrhunski nivo, pamtimo ga sa tim uspesima. Spoj iskustva i znanja. Ne verujem da je pogrešeno sa izborom. Čovek sa ogromnim znanjem i autoritetom. Verujem da će to biti na pravi način“.

Da li je bilo kontakta sa Karijem?

„Sa njim konkretno nisam, ali sam bio na vezi sa Draganom Tarlaćem. Rekao mi je da će tek biti razgovora i sa selektorem. Ja sam uvek tu za reprezentaciju, kad god dobijem poziv, doći ću u skladu sa mogućnostima. Ako bude bilo kakve šanse, tu sam”.

Komentari (12)

Vidi sve komentare