
Manfred Mani Kalc ostao je upamćen kao jedan od najboljih desnih bekova sveta svih vremena. Ne zbog defanzivne igre, već zbog idealnih centaršuteva koji su proslavili njegovog saigrača iz Hamburga i reprezentacije Zapadne Nemačke Horsta Hrubeša.
Kalc je postao čuven po „Bananenflanken“, takozvanim „banana centaršutevima“, preciznim i sa mnogo spina. Hrubeš se nadavao golova udarcima glavom nakon njegovih sjajno nabačnih lopti. I dan danas se u Nemačkoj kao anegdota prepričava Hrubešov TV intervju kada je najbolje opisao svoje golove tih godina:
„Mani banana, ja glavom i – gol!“
Osim centaršuteva Mani Kalc bio je specijalista i za izvođenje penala. Apsolutni je rekorder Bundeslige po broju golova sa bele tačke. Ukupno je postigao 53 – iz 60 pokušaja.
Ono na šta svakako još može da bude ponosan je ukupno 19 sezona u dresu Hamburger Šport Ferajna. Po tome je takođe rekorder u nemačkom fudbalu zajedno sa Čarlijem Kerbelom iz Ajntrahta iz Frankfurta i Klausom Fitchelom iz Šalkea 04.
Taj rekord bi verovatno bio i veći da 1989. nije otišao u Francusku jer mu HSV nakon 18 sezona nije ponudio dugoročan ugovor. Ljut i razočaran zaigrao je za Bordo i Miluz da bi se 1990. vratio u Hamburger SV i poslednju profesionalnu sezonu u karijeri ipak odigrao u voljenom klubu.

Interesantno je da je prvi i poslednji bundesligaški meč odigrao protiv Borusije Dortmund. Debitovao je 1971. kada je imao samo 18 godina, a napad Hamburgera predvodio legendarni Uve Zeler. Tada je meč na Vestfalenu završen nerešeno 1:1.
Poslednji put igrao je 17. aprila 1991. u ubedljivoj pobedi nad žuto-crnima od 4:0. U to vreme je već imao punih 38 godina.
Ukupno je odigrao 581 meč za HSV u Bundesligi što je drugi najveći broj utakmica jednog igrača u istoriji nemačkog fudbala.

Pored silnih rekorda u Bundesligi drži i jedan ne tako slavan. Ukupno je postigao šest autogolova što je najviše u nemačkom fudbalu. Taj rekord drži zajedno sa nekadašnjim makedonskim reprezentativcem i kapitenom Majnca Nikolčetom Noveskim.
Godinama je bio jedan od najboljih nemačkih igrača i čak šest puta se našao u Idealnom timu Bundeslige. Sa Hamburgerom je od 1976. do 1987. godine tri puta bio bio prvak Nemačke i čak pet puta vicešampion. Dva puta je osvajao Kup Nemačke, takozvani DFB pokal i jednom Liga kup Nemačke.
16/8/1988. @ManUtd vs Hamburg in a friendly at OT. @bryanrobson and Manfred Kaltz #MUFC pic.twitter.com/XqznojbJiQ
— Diana The Red (@D98Red) August 16, 2018
Posebna priznanja doživeo je na međunarodnom planu. Sa Hamburgerom je najpre 1977. osvojio Kup kupova pobedom u finalu nad Anderlehtom. Tri godine kasnije igrao u finalu Kupa šampiona protiv Notingem Foresta, koji je njegov tim izgubio sa 1:0, da bi konačno 1983. postao klupski prvak Evrope kada je HSV u Atini pobedio Juventus sa 1:0.

Dugo je bio nezamenjiv i u reprezentaciji Zapadne Nemačke. Najveći uspeh mu je svakako titula prvaka Evrope iz 1980. u Rimu. Usledila je četiri godine nakon što su Nemci poraženi u finalu Evropskog šampionata u Jugoslaviji od Čehoslovaka. Na tom odlučujućem meču na beogradskoj „Marakani“ tada 23-godišnji Kalc bio je rezerva Bertiju Fogtsu.
Izgubio je i finale Svetskog prvenstva 1982. u Španiji. Tada je bio jedan od najboljih igrača u selekciji Jupa Dervala, ali je zlatni pehar pripao Bearcotovim Italijanima.
🎂🎈 Happy Birthday, Manfred #Kaltz! 🎁🥳🎉⚽️🏆 pic.twitter.com/AbuiTefDED
— UEFA.com DE (@UEFAcom_de) January 6, 2022
Kalc je na tom Mundijalu u nekoliko mečeva bio kapiten reprezentacije dok se nije oporavio Karl Hajnc Rumenige.
Ukupno je za Pancere odigrao 69 utakmica i postigao osam golova.
Ostao je upamćen i kao jedan od fudbalera koji je često igrao bez kostobrana, sa spuštenim štucnama. Ovu modu FIFA je zabranila nekoliko godina kasnije.






Komentari ()
Vidi sve komentare