
Rajner Bonhof nije bio zvezda i nije bio najbolji, ali je uvek bio među najboljima. Jedan je od najcenjenijih bundesligaških fudbalera sedamdesetih godina i nezamenjiv član reprezentacije Zapadne Nemačke, evropskog i svetskog prvaka iz tog perioda.
Ono što se pomalo zaboravilo i u samoj Nemačkoj jeste da je Bonhof poreklom Holanđanin. Po dedi. A fudbaler po ocu. Njegov tata Peter igrao je nekad centarfora za Šalke 04.
Rajner Bonhof imao je holandski pasoš sve dok nije debitovao za juniorsku reprezentaciju Zapadne Nemačke i to baš na prijateljskoj utakmici protiv Holandije oktobra 1969. u mestu Gelen, smeštenom blizu granice ove dve države. Bilo je nerešeno 1:1, a Bonhof je posle tog meča postao nemački državljanin. I prvi naturalizovani reprezentativac SR Nemačke.
Kao školarac završio je za automehaničara i njegova strast prema automobila nikad nije prestala, ali je ljubav prema fudbalu ipak bila veća i jača.
Odlično se snalazio u defanzivnim zadacima i u veznom redu. Odlikovao ga je i izuzetno snažan i precizan šut. Proslavio se izvođenjem slobodnih udaraca. Njegov projektil iz prekida na meču sa Čehoslovačkom u Pragu 1978. proglašen je za gol godine u Nemačkoj.

Tri njegova pogotka birana su za golove meseca u Bundesligi. Dva iz slobodnih udaraca i jedan snažan i precizan šut sa preko 30 metara.
Ždrepci pokorili Bundesligu
Bio je jedan od najistaknutijih pojedinaca u najslavnijoj generaciji Borusije iz Menhegladbaha. Pored Bertija Fogtsa, Jupa Hajnkesa, Gintera Necera i Danca Alana Simonsena.

Sa Borusijom je osvojio četiri titule Bundeslige, tri uzastopne od 1975. do 1977. godine. Ima i DFB Kup Nemačke ’73 kao i Kup UEFA ‘75 kad su popularni Ždrepci u borbi za trofej savladali Tvente u Holandiji sa 5:1 i ostvarili najubedljiviju pobedu u gostima u istoriji evropskih klupskih finala.
Igrao je i u finalu Kupa šampiona 1977. u Rimu gde je Borusija poražena od Liverpula sa 3:1. Golman engleskog tima slavni Rej Klemens priznao je posle finala da se najviše pribojavao Bonhofovog razornog udarca. Imao je sreće jer je nemački fudbaler na tom meču pogodio stativu.
March 1978 and Liverpool played Borussia MG in the European Cup SF 1st leg. David Johnson had just equalised for the Reds when Rainer Bonhof scored this humdinger. Liverpool won the home leg 3-0, but what a strike. #LFC #LiverpoolFC #gladbach #Bundesliga pic.twitter.com/zK2asOuGZK
— TJS Sports (@SportsTjs) April 21, 2021
Godinu kasnije isti rivali u polufinalu: Bonhof je ovog puta postigao fantastičan gol iz slobodnog udarca za pobedu od 2:1. Klemens je bio potpuno nemoćan, ali je u finale opet otišao tim sa Enfilda i kasnije osvojio novu titulu.
Bonhof je za Borusiju ukupno odigrao 231 utakmicu u Bundesligi i postigao 42 gola. Plus još 14 pogodaka na evropskoj sceni.
🗓 26 mar 1977
— Football Vintage Classic (@FootballVintag4) February 10, 2022
📍 Bökelbergstadion 🇩🇪
Misil de Rainer Bonhof en el empate 1-1 del Borussia Mönchengladbach ante el Eintracht Braunschweig.
El equipo de Jägermeister logró sacar un empate ante los potentes ‘potros’, uno de los mejores equipos de Europa en los 70.@Rainerbonhof pic.twitter.com/PhZu3YSbel
Po odlasku sa Bekelberga dve sezone je igrao u Španiji za Valensiju. Tamo mu je trener bio slavni Alfredo Di Stefano, a saigrač Mario Kempes. Sa Slepim miševima je osvojio Kup kralja i Kup kupova 1980. protiv londonskog Arsenala.
Njegove dobre igre u Španiji naterale su Nemački fudbalski Savez da ukine tadašnju zabranu fudbalerima koji napuste Bundesligu da ne mogu da igraju za reprezentaciju. Odluka je promenja zbog njega i njegovog bivšeg saigrača iz Borusije Ulija Štilikea, tada fudbalera Real Madrida.

Bonhof je bio stalni član nacionalnog tima. Najveći uspeh svakako je osvajanje Svetskog prvenstva 1974. godine u Minhenu. U finalu protiv Holandije njegov prodor u šesnaesterac i asistencija za Gerda Milera doneli su Pancerima preokret i istorijsku pobedu.
Najtrofejniji učesnik EURO
Zanimljivo je da mu se u biografiji pišu i dve evropske titule, 1972. u Belgiji i osam godina kasnije u Italiji iako nije odigrao ni minut na tim šampionatima. U Belgiji je imao samo 20 godina i selektor Helmut Šen ga je držao na klupi, dok je osam godina kasnije imao peh da se povredi i nije ulazio u igru.

Zato se 1976. u Beogradu našao u Idealnom timu Evropskog šampionata. Bio je asistent kod četiri od ukupno šest golova koliko su postigli Nemci protiv Jugoslavije i Čehoslovačke.
Nemci su tada poraženi u finalu, ali je Bonhof za utehu ostao do dan danas najtrofejniji fudbaler u istoriji evroposkih šampionata. Ima dve titule 1972. i 1980. i jednu srebrnu medalju 1976.
Saradnja sa Fogtsom
Nakon dve godine provedene u Valensiji vratio se u Bundesligu, ali ne u Menhengladbah, već u Keln. Među Jarčevima ostaje tri sezone i onda još jednu u Herti iz Berlina gde 1983. godine završava igračku karijeru.

Oprobao se i kao trener. Najčešće je sarađivao sa velikim prijateljom iz Borusije Bertijem Fogtsom dok je ovaj bio selektor Nemačke i kasnije Škotske. Samostalno je trenirao Borusiju iz Menhegladbaha, ali je 1999. godine ispao u Cvajtu. U voljenom klubu obavljao je i druge rukovodeće funkcije.
Zanimljivo je i da je od 2006. do 2008. godine bio glavni skaut Čelsija zadužen za talentovane fudbalere iz Nemačke i Austrije.










Komentari ()
Vidi sve komentare