
Za Jirgena Klinsmana važi da je jedan od najomiljenijih nemačkih fudbalera u inostranstvu svih vremena. Dubok trag ostavio je igrajući u italijanskoj Seriji A i engleskoj Premijer ligi, jedan period proveo je i u Ligi 1 Francuske, kasnije i u Americi, ali Bundesliga svakako zasluženo zauzima posebno mesto u njegovoj karijeri, kako igračkoj tako i trenerskoj.
Rođen je u Geislingenu u okrugu Gepingen, na jugu Nemačke, udaljenom 40-tak kilometara od Štutgarta. Jedan je od četvorice sinova uglednog pekara Zingfrida Klinsmana i njegove supruge Marte. Veoma mlad je počeo da trenira fudbal, nije još imao devet godina kada je na jednoj utakmici postigao 16 golova.
Brzo je napredovao i kada se porodica preselila u Štutgart, gde je njegov otac otvorio pekaru u delu grada po imenu Botnang, Jirgen se sa 16 godina priključio drugoligašu Štutgarter Kikers. Dve godine kasnije potpisao je prvi profesionalni ugovor, ali je pre toga odlukom roditelja prvo morao da završi šegrtovanje kao pekar u njihovom porodičnom poslu. Bilo je to 1982.

Malo ko pamti da je za njegove profesionalne fudbalske početke zaslužna i grupa Srba. Slobodan Čendić prvi mu je kao trener pružio šansu. Trenerao ga je u Štutgarter Kikersu kada je marta 1982. sa nepunih 18 godina debitovao u Cvajti na meču sa Frajburgom. Na terenu je tada zamenio iskusnog saigrača Milomira Jakovljevića, nekad čuvenog desnog krila kruševačkog Napretka.
Prvi gol u profesionalnoj karijeri postigao je mesec dana kasnije u pobedi nad Vatenšajdom. I tada ga je Čendić poslao na teren u drugom poluvremenu i to umesto Josipa Turčika, nekadašnjeg fudbalera AIK-a iz Bačke Topole i Maribora, svojevremeno jednog od najboljih strelca Druge jugoslovenske lige.
Golobradi Klinsman pekao je fudbalski zanat okružen iskusnim trenerom i saigračima sa ovih prostora. Isticao se i izuzetnom brzinom, koju je unapredio radeći sa Horstom Almanom, tih godina jednim od najboljnih kondicionih trenera u Nemačkoj. Vrlo brzo je postao prvi strelac tima i u leto ’84 preselio se u Bundesligu u redove gradskog rivala Štutgarta.

U Bundesligi je debitovao porazom u Kajzerslauternu, ali je već u sledećem meču postigao dva gola u ubedljivoj pobedi nad Ristićevim Ajntrahtom iz Braunšvajga.
Ukupno je te sezone postigao 15 golova i zajedno sa iskusnim Karlom Algeverom bio prvi strelac tima. Svake naredne sezone bio je još efikasniji da bi u sezoni 87/88 sa 19 golova bio najbolji strelac Bundeslige i sa 24 godine prvi put u karijeri proglašen za najboljeg igrača Nemačke.
Posebno se pamti njegov spektakularan gol makazicama protiv slavnog Bajerna. Bavarcima je zatresao mrežu i u finalu DFB kupa godinu ranije, ali je pehar ipak zasluženo pripao gigantu iz Minhena.
Štutgart je sa Klinsmanom stigao i do finala Kupa UEFA 1989, ali je ponovo poražen, ovog puta od Napolija predvođenog Dijegom Maradonom.

Klinsman će se narednih godina ponovo boriti protiv slavnog Argentinca, ali kao igrač Intera iz Milana. U ovom klubu pridružio se čuvenim zemljacima Lotaru Mateusu i Andreasu Bremeu. Sva trojica pomogla su Neroazurima da 1991. osvoje Kup UEFA. Na putu do finala savladali su između ostalih i Partizan.
Klinsman je posle Intera igrao za Monako i Totenhem, a onda se ’95 vratio u Bundesligu i obukao dres Bajerna. Naredne dve sezone bio je prvi strelac Bavaraca. Prve godine pomogao je u osvojanju Kup UEFA postigavši čak 15 golova što je dugo bio rekord ovog takmičenja.
Druge godine u dresu Bajerna dočekao je prvu i jedinu titulu u klupskoj karijeri. Bio je sa 15 golova prvi strelac u ekipi Đovanija Trapatonija koju su činili brojni asovi: golman Oliver Kan, Lotar Mateus, Markus Babel, kapiten Tomas Helmer, Kristijan Cige, Ditmar Haman, Memet Šol, Italijan Ruđerio Riciteli, Karsten Janker i drugi.

Po odlasku iz Bajerna igrao je ponovo za Totenhem, zatim i Sampdoriju, da bi igračku karijeru završio u Americi. U Bundesligi je ukupno odigrao 221 meč i postigao 110 golova.
Svih tih godina bio je i golgeter nemačke reprezentacije, kasnije i kapiten. Jedan je od najboljih strelaca u istoriji Svetskih prvenstava, a pored Mondijala 1990, osvojio je Evropski šampionat 1996. i bio finalista četiri godine ranije.
U Bundesligu se vratio 2008. kao trener Bajerna kada je napustio mesto selektora Nemačke sa kojom je 2006. bio treći na svetu. Poslednji angažman u Bundesligi imao je na klupi berlinske Herte.

Danas pored nemačkog poseduje i američki pasoš. Tamo i živi, nedaleko od Los Anđelesa. Oženio je bivšu američki manekenku Debi Čin, imaju dvoje dece, njihov sin Džonatan branio je za mlađe selekcije SAD.
U junu 2006, ulica u Klinsmanovom rodnom gradu Geislingenu u okrugu Gepingen dobila je njegovo ime. Ulica prolazi pored malog stadiona SC Geislingen, gde je započeo fudbalsku karijeru.
Nakon zvaničnog završetka igračke karijere, Klinsman je u 39. godini pod pseudonimom Džej Gepingen postigao pet golova u osam utakmica za američku ekipu Blu star Orindž Kaunti.
Zanimljivo je da poseduje i aktivno koristi dozvolu pilota helikoptera, ali je igrajući fudbal dostigao mnogo veće visine.
















Komentari ()
Vidi sve komentare