
Nije legenda u pravom smislu te reči, ali karijera Falka Geca umnogome govori o vremenu u kome je igrao na nemačkim terenima i kasnije ostavio zapažen trag, kako u Bundesligi, tako i na međunarodnoj sceni.
Ono što je za nas interesantno, tokom karijere je na indirektan način povezan i sa Partizanom i sa Crvenom zvezdom.
Karijeru je počeo u Istočnom Berlinu. Najpre u mlađim kategorijama Forverca, odatle nastavio u poznatijem Dinamu. Bio je jedan od najboljih igrača u omladinskoj selekciji ovog kluba kada je Dinamo u septembru 1978. eliminisan u prvom kolu Kupa UEFA od Crvene zvezde, u istorijskom preokretu i sezoni kada su crveno-beli stigli do svog prvog evropskog finala.
Dve godine kasnije postao je prvotimac Dinama, ubrzo i jedan od naistaknutijih igrača ovog kluba. U sezoni 83/84 Dinamo je u drugom kolu Kupa šampiona ugostio ekipu Partizana i pobedio u Berlinu sa 2:0. Prvi gol, već u prvom minutu, postigao je upravo Falko Gec.
Međutim, u revanšu 2. novembra na stadionu JNA – nije zaigrao. Nije želeo da se vrati u Istočnu Nemačku. Dan pre meča zajedno sa saigračem Dirkom Šlegelom pobegao je i prijavio se u ambasadi Zapadne Nemačke u Beogradu. Noćnim vozom preko Zagreba i Ljubljane stigao je u prihvatni centar za hitne slučajeve u Gisenu. Tada je uspostavio kontakt sa Rajnerom Kalmundom i prešao u redove Bajera iz Leverkuzena.
Kasnije je izjavio da nije bežao iz političkih razloga, samo je želeo da igra u Bundesligi. Međutim, nakon bekstva morao je da pauzira 12 meseci. Dinamo iz Berlina na čijem čelu je bio prvi čovek Štazija Erih Mielke nije mu izdao ispisnicu po važećem pravilniku FIFA.
Debi u Bundesligi
Tačno godinu dana kasnije debitovao je u Bundesligi u dresu Bajera protiv Arminije u Bilefeldu. Ubrzo je počeo da se nameće i daje golove.

Krenuo je da živi novi život, ali je morao i da se pazi. Tako je oktobra 1986. odlučio da ne putuje u Prag na utakmicu Kupa UEFA protiv Dukle, pošto vlasti u tadašnjoj Čehoslovačkoj nisu dale bezbednosne garancije za fudbalera prebeglog iz Istočne Nemačke.
Gol u finalu Kupa UEFA
Dve godine kasnije doživeo je najveći uspeh u karijeri pošto je sa Bajerom osvojio Kup UEFA i to nakon poraza u prvoj finalnoj utakmici od Espanjola sa 3:0. U revanšu u Leverkuzenu postigao je jedan gol u identičnoj pobedi od 3:0, a onda je nemački tim slavio posle boljeg izvođenja jedanesteraca.

To mu je ujedno bio i poslednji meču u dresu Bajera. Ugovor mu nije produžen i on se iz Leverkuzena preselio u susedni Keln.
U dresu Kelna je dve godine uzastopno bio vicešampion Nemačke, igrao je i jedno finale DFB kupa. Trener mu je bio Krištof Daum, a saigrači – sve priznata imena: golman Bodo Ilgner, Jirgen Koler, Tomas Hesler, Pjer Litbarski, Tomas Alofs, Fleming Poulsen i drugi.
U posebnom sećanju ostalo je takmičenje u Kupu UEFA u sezoni 1989/90. Keln je za protivnika u osmini finala dobio Crvenu zvezdu.

Za Falka Geca povratak u Jugoslaviju i grad, odakle je 1983. prebegao u Zapadnu Nemačku, nije ostao u lepom sećanju. Zvezda je pred 80.000 gledalaca na beogradskoj „Marakani“ pobedila sa 2:0 golovima sjajnog Dejana Savićevića i bila samouverena pred revanš. Međutim, neozbiljan pristup, nalik turističkom izletu, završio se fijaskom crveno-belih na stadionu Mingersdorfer. Keln je u revanšu pobedio sa 3:0, a prva dva gola postigao je upravo Falko Gec.
Zvezda naučila lekciju
Mnogi danas vole da kažu, što nije daleko od istine, da je katastrofa koju je Zvezda doživela u Kelnu tog decembra 1989, bila životna lekcija za Savićevića, Prosinečkog i ostale igrače, još više za čelnike kluba Džajića i Cvetkovića, da sezonu kasnije ne ponove istu grešku i konačno osvoje Evropu i veliki srebrni pehar Kupa šampiona.
A tu lekciju „dao“ im je između ostalih Falko Gec. Isti ovaj momak s početka priče, koji je svoj životni put takođe prošao na teži način.
Kasnije je tokom karijere igrao i u Turskoj, gde je osvajao titule u dresu Galatasaraja. Po povratku u Nemačku igrao je u Cvajti za Sarbriken i Hertu iz Berlina, kojoj je pomogao da se vrati u Bundesligu.
U Herti je započeo trenersku karijeru. U međuvremenu je vodio nekoliko klubova i u Bundesligi i u Cvajti.
Berlinski zid je odavno pao i Falko Gec više ne mora da se osvrće iza sebe i plaši senki iz prošlosti.




Komentari (0)
Vidi sve komentare