Košarka u dve kolone – jedni će 'ginuti', drugi igrati

Košarkaški savez Srbije

Košarka u dve kolone… Tvrdoglavi jedni, tvrdoglavi drugi, a košarka trpi. U četvrtak su počele kvalifikacije za plasman na Svetsko prvenstvo 2019. godine u Kini, ali zbog izostanka NBA igrača i zategnutih odnosa na relaciji FIBA – Evroliga publika širom sveta će uglavnom gledati „drugopozivce“.

fiba.basketball

Osamnaesti Mundobasket prvi put od 1967. neće biti održan iste godine kada i prvenstvo sveta u fudbalu, a označiće i početak nove ere ovog takmičenja. Počev od sistema kvalifikacija – zaključno sa završnim turnirom.

Odavno je poznato da NBA apsolutno ne zanima novi sistem takmičenja i u većini tamošnjih klubova verovatno i ne znaju da će reprezentacija SAD ovih dana odigrati prva dva kvalifikaciona meča, ali za evropsku košarku mnogo je veći problem što zbog sukoba FIBA i Evrolige izostaju desetine najboljih košarkaša.

I u NBA je postojao problem, pa su štrajkovali. Ceo NBA, bio je lokaut. Ne vidim razlog zašto se tako nešto ne uradi ako svima nama ne odgovaraju neke stvari, ni FIBA, ni Evroligi, reprezentacijama, reprezentativcima, selektorima, predsednicima federacija… Izvolite, sedite, pa se dogovorite, ima načina kako da se dođe do najboljeg mogućeg sistema takmičenja i solucije. Mislim da u ovom trenutku ovo to nije„, istakao je nedavno selektor Srbije Aleksandar Đorđević i pogodio direktno u centar.

Najveće posledice gotovo svakodnevnih prepucavanja na relaciji FIBA – Evroliga trpe igrači. Sa jedne strane postavlja se pitanje njihovog patritizma, a sa druge im visi mač nad glavom zbog profesionalnih obaveza u evroligaškim klubovima. Na kraju su samo Crvena zvezda i Panatinaikos svojim igračima dali dozvolu da učestvuju u prvom od šest čuvenih FIBA „prozora“ (prvi krug kvalifikacija: novembar 2017 – februar 2018 – jun/jul 2018, drugi krug: septembar 2018, novembar/decembar 2018, februar 2019).

Mi u našem kalendaru nećemo menjati ništa, već dugi niz godina igramo u istim terminima. FIBA je sama odlučila kada da organizuje mečeve znajući unapred da najbolji igrači tada neće moći da igraju za reprezentacije. U proteklih pet godina upozoravamo FIBA na ovo, nudili smo rešenja, ali nisu želeli da nas slušaju„, objasnio je prvi čovek takmičenja Đordi Bertomeu i nastavio:

Igrači imaju obaveze prema klubovima koje moraju da poštuju. Reprezentativne obaveze u novembru i februaru dovele bi do toga da moraju jako dugo da putuju, povećale bi rizik od povreda. Nadamo se da igrači koji se ne budu odazvali pozivu za reprezentaciju neće biti kažnjeni. Ukoliko, ipak, do nekog vida kažnjavanja dođe mi ćemo ulagati žalbe po osnovu diskriminacije igrača. Mi ćemo zaštiti svoje igrače„.

sport klub

Generalni sekretar FIBA Patrik Bauman, logično, potencira drugu stranu priče.

Evroliga je odgovorna što namerno i cinično organizuje utakmice tokom kvalifikacija stavljajući igrače u tešku poziciju da moraju da biraju između klubova i nacionalnih timova. Evroliga je znala za ‘prozore’ još pre dve godine kada je kalendar kreiran i znala je da će se ovo desiti ako se dva kalendara poklope. Evroliga je nastavila da sprovodi svoj program za dobrobit male grupe igrača. Znali smo od početka da će izostati NBA igrači, ali je ova odluka doneta širom sveta među članicama FIBA. Verujemo da Evroliga želi da prekine postojeći sistem, a mi želimo da sačuvamo model nacionalnih šampionata i timova. Svako ko namerava da bojkotuje ovaj model će se suočiti sa posledicama. Ako je potrebno, dozvolićemo Komisiji i drugim telima da odluče šta je legitimno i dobro, a šta nije„, rekao je Bauman.

Duelom između Novog Zelanda i Južne Koreje (80:86) u četvrtak rano ujutro počela je prva runda kvalifikacija sa po 16 reprezentacija u Americi, Aziji/Okeaniji i Africi i duplo više u Evropi.

Aktuelni olimpijski, svetski i evropski vicešampion, selekcija Srbija put ka Kini počinje u petak u „Pioniru“ duelom sa Austrijom (20), dok će u ponedeljak na istom mestu ugostiti Gruziju. U grupi G je još selekcija Nemačke, a iz sastava koji je pre dva meseca u Istanbulu osvojio srebrnu medalju Đorđević može da računa samo na Milana Mačvana, Stefana Birčevića i verovatno Branka Lazića u drugoj utakmici.

„U ovom kratkom periodu moramo da dođemo do, koliko je to moguće, automatizma, da odigramo dobro protiv Austrije. Svaka sledeća utakmica je najvažnija i to je ono čime se vodimo. Rezultat je najvažniji jer uvek postoji razlika između pobednika i onih drugih. Oni drugi uvek nađu razlog, pobednici izađu na teren i nađu rešenje. Austriju dočekujemo sa najvećim mogućim respektom“, rekao je Đorđević i dodao:

Ovi igrači su sada tu, za sledeću utamicu – videćemo. Ne znam da li je dobra stvar da zovemo nove igrače za dan i po. Možda nekog ko poznaje sistem“.

Olimpijski i svetski šampion nema garantovano mesto na Mundobasketu, a novost je da kontinentalna takmičenja više nisu kvalifikaciona. Umesto toga učesnici završnog turnira će biti određeni kroz dve runde kvalifikacija koje će trajati od novembra 2017. do februara 2019. godine. FIBA je ukinula i dodeljivanje specijalnih „pozivnica“ (vajld kard).

U evropskom delu kvalifikacija reprezentacije su podeljene u osam grupa sa po četiri tima, a posle šest kola po tri najbolje iz svake će se plasirati u drugu fazu kvalifikacija. Poslednjeplasirane ekipe iz prve runde će sa najboljim timovima iz Divizije B u doigravanje za mesto u narednom ciklusu elitnih kvalifikacija.

U drugom krugu kvalifikacija timovi će biti podeljeni u četiri grupe sa po šest učesnika, a ono što je bitno je da se bodovi iz prvog dela prenose. Reprezentacije iz grupe G u kojoj je Srbija ukrštaju sa timovima iz grupe H (Izrael, Velika Britanija, Grčka i Estonija), grupa A ukršta sa grupom B, C sa D i E sa F.

U završnom delu kvalifikacija svaki tim će odigrati još po šest utakmica sa rivalima sa kojima prethodno nije bio u grupi. Mesto na završnom turniru obezbediće po tri najbolja nacionalna tima iz svake grupe.

Svi treneri reprezentacija došli su u poziciju da ne mogu da rade svoj posao zbog odnosa NBA lige i Evrolige prema košarci. Igraćemo u sasvim novim timom u odnosu na onaj letos“, istakao je selektor Bosne i Hercegovine Duško Vujošević pred duel sa Rusijom u „Skenderiji“ (petak 18:45 SK1).

Selekcija BiH je kroz pretkvalifikacije obezbedila mesto za ovu fazu takmičenja, a u konkurenciji sa Rusijom, Francuskom i Belgijom imaće težak zadatak da se domogne jednog od prva tri mesta.

Skoro da se taj rad svodi na nešto što je apsurdno. Gledajte fudbal, kada reprezentacija Argentine igra na -10 u Rusiji mora i Mesi da igra. Pa, nije Mesi manja zvezda od Nurkića i Mozgova. Rusima fale tri igrača i stvara se atmosfera da je to neka bolja prilika za nas. Stvaranje atmosfere nerealnog optimizma je nešto što meni mnogo smeta. Rusija je favorit. U košarci je skok mnogo važan, ali da je igraš dobro moraš biti na zemlji. U medijima se stvara atmosfera da nismo na zemlji i to nije dobar uvod za ovoj meč,“ rekao je Vujošević.

Crna Gora kvalifikacije počinje duelom sa Španijom, koja je najviše pogođena raskolom u evropskoj košarci. Selektor Serđo Skariolo u timu nema nijednog igrača sa minulog EP, a pored Crnogoraca i „furije“ u grupi A su još aktuelni prvak Evrope Slovenija i Belorusija.

Mnogo mi pomažu Nemanja Radović i Blagota Sekulić koji igraju u Španiji i dobro poznaju igrače koje je pozvao Skariolo. Malo vremena koje imamo na raspolaganju moramo da iskoristimo na najbolji mogući način. Španija je favorit bez obzira na sastav tima. Sa druge strane, naš adut će biti velika energija, veliki motiv i verujem velika podrška sa tribina. Najveći adut Španije je Skariolo koji spada u grupu najboljih trenera Evrope i čiji rad neizmerno cenim“, izjavio je selektor Crne Gore Zvezdan Mitrović koji će u petak (20) u „Morači“ debitovati na klupi nacionalnog tima.

Prvak Evrope u kvalifikacije ulazi bez najvećeg aduta – Igora Kokoškova. Asistent u stručnom štabu Jute Džez je za naslednika predložio svog prvog pomoćnika Rada Trifunovića koji na raspolaganju ima čak sedmoricu zlatnih momaka – Jaku Blažiča, Vlatka Čančara, Matica Rebeca, Žigu Dimeca, Klemena Prepeliča, Gašpera Vidmara i Sašu Zagorca. Ali nema najboljih – penzionisanog Gorana Dragića, Luke Dončića i Entonija Rendolfa.

Imamo tim koji imamo, a za mene je to najbolji tim na svetu. Mislim da nismo u tako lošem položaju. Ostale ekipe imaju mnogo ozbiljnijih problema, na primer, Španija, koja nema nijednog igrača sa poslednjeg Evropskog prvenstva„, kazao je Trifunović.

Posle lošeg rezultata na Evrobasketu novog selektora dobila je i Hrvatska. Aco Petrović se preselio na klupu reprezentacije Brazila, a poverenje je ukazano treneru Splita Ivici Skelinu.

S obzirom da je situacija takva da krećemo potpuno od nule, imamo tri dana da nešto napravimo sa novim sastavom koji će prvi put biti na okupu. Nemamo vremena za duge pripreme i moramo da budemo brzi i precizni. Nećemo lutati, već smo postavili određene taktičke stvari jer nas prva utakmica očekuje vrlo brzo. Naš cilj je da svaku utakmicu idemo po pobedu. Izabrao sam najbolje igrače sa kojima u ovom trenutku raspolažemo“, najavio je Skelin mečeve sa Holandijom (petak 20 SK3) i Italijom , a u grupi D je i selekcija Rumunije.

Marin Sušić / HKS

Plasman na završni turnir, pored domaćina Kine, obezbediće 12 evropskih reprezentacija, osam iz Azije/Pacifik, sedam iz Amerike i pet iz Afrike.

Prvi put u istoriji takmičiće se 32 najbolje selekcije sveta, umesto dosadašnjih 24, a koliko će ova odluka uticati na kvalitet može da se zaključi i po eksperimentu sa nedavno završenog Evropskog šampionata.

Završni turnir će biti održan od 31. avgusta do 15. septembra 2019. godine u tri faze i osam gradova. U prvoj će 32 tima biti rapoređena u osam grupa (A-H), a po dve ekipe iz svake će se plasirati u drugi krug takmičenja.

U drugoj fazi će biti četiri grupe sa po četiri učesnika, a prve dve ekipe iz svake obezbediće mesto u četvrtfinalu. Podsetimo, na SP 2014. nije bilo ove runde takmičenja, već je 16 ekipa odmah igralo eliminacione mečeve.

Kina će će prvi put biti domaćin Mundobasketa, a za 16 dana ukupno će biti odigrano 96 mečeva.

Najboljih osam timova sa Mundobasketa (po dva iz Amerike i Evrope i najbolje plasirani timovi iz Afrike, Azije i Okeanije), uključujući i Japan, domaćina OI 2020. godine, overiće vizu za završni olimpijski turnir.

Evropske kvalifikacije

Grupa A
Crna Gora
Slovenija
Belorusija
Španija

Grupa B
Švedska
Turska
Letonija
Ukrajina

Grupa C
Poljska
Kosovo
Litvanija
Mađarska

Grupa D
Italija
Holandija
Hrvatska
Rumunija

Grupa E
Bosna i Hercegovina
Belgija
Francuska
Rusija

Grupa F
Bugarska
Češka
Island
Finska

Grupa G
Nemačka
Srbija
Austrija
Gruzija

Grupa H
Izrael
Velika Britanija
Grčka
Estonija

Makedonija u pretkvalifikacijama za EP 2021.

Uporedo sa kvalifikacija za odlazak na Svetsko prvenstvo 2019. počinju i pretkvalifikacije za plasman na Evropski šampionat 2021. godine.

Učestvuju timovi koji nisu uspeli da obezbede mesto u kvalifikacijama za Mundobasket 2019. i ekipe koje nisu učestvovale u njima.

Devet reprezentacija podeljene su u tri grupe, a pobednici i najbolja drugoplasirana selekcija će se kvalifikovati za drugi krug gde će im se priključiti i najbolji nacionalni timovi Starog kontinenta.

Region bivše Jugoslavije u pretkvalifikacijama predstavlja Makedonija koja je u grupi A sa Švajcarskom i Slovačkom.

Selekcija Jordanča Davitkova će u četvrtak u 18 časova u Popradu odigrati prvi meč protiv Slovačke, dok tri dana kasnije u Skoplju dočekuju Švajcarsku.