Fenerbahče – odlična odbrana, napad još bolji

Saša Ozmo 19. dec 201711:00
Turkish Airlines EuroLeague

Kada pobeđuje, to uglavnom čini ubedljivo. Kada gubi, to je na jednu loptu. Tako se u najkraćem može opisati dosadašnja evroligaška sezona Fenerbahčea u kojoj tim Željka Obradovića ima osam pobeda i četiri poraza.

Turkish Airlines EuroLeague

Prvi od četiri poraza dogodio se na startu takmičenja u Malagi kada je Slukas promašio šut za trijumf (68:67) i to je verovatno jedini meč u kojem je Fener u kontinuitetu pokazao slabosti u napadu.

Usledio je poraz od Panatinaikosa košem Papasa u poslednjoj sekundi (70:68), zatim je u Istanbulu bolji bio Olimpijakos u produžetku 90:83, a prošle nedelje dogodio se poraz takođe kod kuće od Žalgirisa u prošlom kolu (90:89) u jednom od najboljih mečeva sezone u kojem je Jasikevičusov tim šutirao trojke 10-17.

Najuzbudljiviju pobedu Fener je upisao u Moskvi – imali su rešen meč, umalo da ga prokockaju, ali je Meli u poslednjoj sekundi produžetka iz odbojke poentirao za 95:93. Blizu je još bio Himki (71:67), i to samo zbog opuštanja domaćih, a u preostalih šest mečeva Fenerbače je prosečno pobeđivao sa prosečno 13,6 poena razlike.

Kako takmičenje odmiče, Fener deluje sve bolje – ne igra Obradovićev tim u posebno visokom ritmu, ali to nije važno, važno je da je aktuelni šampion Evrope trenutno drugi napadački i peti odbrambeni tim takmičenja (samo je još CSKA u top 5 i po ofanzivnom i po defanzivnom rejtingu), uz mnogo raspoloženih igrača koji se ne boje da prelome meč.

Žalgiris je odigrao fantastičan meč, ali nije ni Fener mnogo zaostajao – da nije reč ni o kakvom padu uverili smo se već za vikend, kada je nanet prvi poraz Tofašu, i to u gostima sa 88:71.

Turkish Airlines EuroLeague

Tokom leta je Fener ostao bez Bogdanovića i Judoa, ali za sada se to ne oseća mnogo u krajnjem zbiru, u načinu igre pomalo.

Vonamejker nastavlja da igra odlično kao u Darušafaki, jedan je od onih na čiji doprinos uvek može da se računa, dok je Džejms Naneli u odnosu na prošlu sezonu dobio veći prostor i maksimalno ga koristi – do sad šutira trojke neverovatnih 60,5% (26-43). Njih dvojica su među petoricom igrača Fenera koji u proseku imaju dvocifren poenterski učinak, a uz to igraju i sjajnu odbranu na lopti.

Slukas svoj posao obavlja na standardno visokom nivou, i u organizaciji napada i u preuzimanju odgovornosti kada je to potrebno, jedan je od onih igrača koje bi poželeo svaki tim koji napada trofeje, a tek mu je 27 godina. Marko Gudurić se još navikava, pre svega na odbrambene zadatke, i očekuje se da njegov doprinos bude veći kako sezona bude odmicala, a naznake toga dao je baš u meču sa Tofašom (14p, i dobra igra u odbrani). Datome je namestio ruku, trojke za sada šutira 50%, a u tim bi trebalo da se vrati i Nikola Kalinić.

Tako je “pokriven“ Bogdanović i, dok Judoova zamena Džejson Tompson još ne pruža partije kakve su se priželjkivale, Veseli je procvetao – u proseku ima 14,3 poena, 4,3 skoka i 1,2 rampe. Drugu sezonu u nizu bacanja su mu na iznad 70% i idealna je meta za lobove posle pika, što je Zvezdi problem ove sezone. U odbrani je ponovo koncentrisan i aktivan, što sa njegovim predispozicijama znači težak posao za protivničke timove kada je ulazak u reket u pitanju. Sve skupa, prija mu povratak na peticu.

I Nikolo Meli polako pronalazi svoje mesto u Obradovićevom sistemu, tako da Zvezdu očekuje izuzetno težak posao, pogotovo što će posle poraza od Žalgirisa ekipa iz Istanbula biti još motivisanija.

Fener ima odlične defanzivce na spoljnim pozicijama, Vonamejker i Naneli će se verovatno menjati na Ročestiju, a očekujte i zamke i presing kada Davidovac bude igrao na poziciji pleja. Generalno, Fener može dosta toga da preuzima, a u tom smislu će i Kalinićev povratak biti dragocen. Ekipa je čvrsta, prilagodljiva i biće još bolja kada se potpuno uigra.

Zvezda je trenutno u naletu, pošto je vezala tri evroligaške pobede, a naročito je impresivna ona nad Valensijom u gostima, i to iz dva razloga. Prvo, ekipa se nije predavala posle -13 na šest minuta do kraja, što je jasan znak samopouzdanja i izgradnje timskog identiteta. Druga, pobeda je ostvarena sa šutom za tri 6-21.

Prošle sezone Zvezdi je gostovanje u Istanbulu takođe došlo u nizu jako teških mečeva, pa je tada u startnoj petorci bio Simanić, dok su zapaženu minutažu imali i Dobrić i Volters. Sada je situacija još drastičnija jer posle samo dva dana u Pionir stiže fizički moćni Panatinaikos – ne treba se naravno predati, ali izvesno kalkulisanje bilo bi razumljivo, u zavisnosti od razvoja situacije čak i dobro došlo.

U svakom slučaju, tim Dušana Alimpijevića obezbedio je sebi prostor za neometano disanje, i više od toga, tako da raspoloženje neće biti poremećeno kakav god ishod da bude u Istanbulu.


Sastav Fenerbahčea:

1 Džejson Tompson centar, 211cm, 1986. godište
4 Nikolo Meli krilni centar, 205cm, 1991.
5 Baris Heršek krilni centar, 208cm, 1988.
10 Melih Mahmutolu bek, 191cm, 1990.
11 Bred Vonamejker plej 193cm, 1989.
16 Kosta Slukas plej 190cm, 1990.
18 Egehan Arna krilo 203cm, 1997.
21 Džejms Naneli bek/krilo 201cm, 1990.
23 Marko Gudurić bek 196cm, 1995.
24 Jan Veseli centar, 214cm, 1990.
32 Sinan Guler plej/bek, 192cm, 1983.
33 Nikola Kalinić krilo, 202cm, 1991.
35 Bobi Dikson plej, 178cm, 1983.
44 Ahmet Duveriolu centar 209cm, 1993.
70 Luiđi Datome krilo 203cm, 1987.
trener:Željko Obradović