"Božanstvena zona" i teniski čas broja 1, a sada Nadal

Mark Kolbe/Getty Images

“Definitivno jedan od najboljih mečeva u mojoj karijeri“. Kada to kaže čovek koji je osvojio 72 titule, onda to ima i te kako veliku težinu. Novak Đoković oduvao je sa terena Luku Puja koji je bio puki posmatrač u 83 minuta dugom polufinalu – 6:0, 6:2, 6:2.

Tokom dana je u Melburnu bilo vrelo, uz temperaturu oko 45 stepeni duvao je i vreo vetar – ne znam kako je biti u rerni, ali prepostavljam da je slično iskustvo. Međutim, kako je dan odmicao, temperatura je sve brže padala, a topli vetar zamenio je onaj hladni s Antarktika i do trenutka kada su Đoković i Puj izašli na teren, vreme za tenis bilo je savršeno.

Povezano

Neizvesnost u meču svela se na prvi gem – Đoković je četiri poena dobio direktno servisom, a samo jedan kada bi se poen razvio. Ipak, uspeo je da osvoji početni gem i da uradi ono što je zamislio i izrekao pre meča, da rano napravi brejk. Vetar je na početku meča bio nešto jači, Novak nije mnogo rizikovao, ali jeste držao potrebnu dubinu, da bi u poenu u kojem je došao do treće brejk lopte najavio ono što ćemo gledati tokom celog meča – u jednoj od najdužih razmena maestralno je menjao pravac lopte i na kraju spustio forhend paralelu na liniju.

U sledećem poenu Puj je odservirao duplu grešku i od tada je za njega sve pošlo nizbrdo – Đoković je u potpunosti pustio ruku, crtao je po terenu koristeći do maksimuma dimenzije igrališta i nije bilo udarca koji mu nije funkcionisao.

Julian Finney, Getty Images

Servirao je izvanredno – čak 20 od 53 servisa Đokovića rival nije ni vratio, a veliko samopouzdanje videlo se i po dva asa drugim servisom, kao i dva vinera takođe drugim servisom, na tipični Novakov način po T liniji. Lepo ga je služio i slajs servis, a pri rezultatu 5:0 tri spektakularna riterna utrla su put ka “nuli“ u prvom setu.

Doživeo je Puj ovacija kada je posle sedam izgubljenih napokon uzeo svoj prvi gem, ali egal nije dugo potrajao ni u drugom setu. Jeste Francuz pogodio samo 54% prvih servisa, ali Novakov ritern nije bio sa ove planete – nekoliko čistih vinera, vrlo često pod noge, a na prste jedne ruke mogu se prebrojati poeni u kojima je Puj posle servisa imao inicijativu. Naprotiv, samo je slegao ramenima u neverici, a kada se Đoković iznervirao posle jednog promašenog riterna, Puj je napravio izraz lica u stilu “da, još i to da si pogodio“.

Iako se Luka trudio da početkom drugog seta malo pusti ruku, Novak mu je isisavao svu nadu spomenutim riternima i idealnim tajmingom na udarcima zahvaljujući kojem nijednog trenutka nije sebi dozvolio da bude u podređenom položaju u razmenama. Rečju, bila je to najbolja verzija Đokovića i Puj tu jednostavno ništa nije mogao, a uzdasi u pres-loži posle Novakovih udaraca bili su sve češći.

Francuz je bio potpuno indisponiran, već krajem drugog seta kao da je istakao belu zastavu, noge su mu se malo ulenjile, a Novak nije nameravao da spušta gas i da dozvoli sebi pad koncentracije kao u nekim od prethodnih mečeva.

“Kako se kaže ‘ubistvo’ na srpskom“, pitao me je uz osmeh kolega Tumani dok se novinarska loža postepeno praznila.

“Bio sam u toj ‘zoni’ kojoj svi stremimo, u kojoj sve samo teče tako lagano i u kojoj automatski sprovodiš u delo sve što zamisliš. Kao da te preuzme neka sila i osećaš se božanstveno, osećaš da si u drugoj dimenziji. To je fenomenalno stanje do kojeg svi želimo da dođemo i da u njemu ostanemo, u tome se i sastoji najveći izazov – kako to ponoviti, ostati što duže moguće“, rekao je Novak i dodao:

“To zavisi od mnogo faktora – ko je preko puta mreže, kako se osećaš, kako se emotivno nosiš sa pritiskom, nekada je više nervoze, nekada se nešto stisne u telu… Ono što znamo jste da je potrebno dugo vremena ako bi se u to stanje došlo, a malo da se ono izgubi. Zato smo svi svesni da je profesionalizam taj koji nas vodi ka tome“.

Konstatovali smo i da je meč sa Pujem podsetio na prva dva seta polufinala sa Federerom iz 2016, a Novak se saglasio i dodao da se nada da će i ishod turnira biti isti.

Čisto da bi zaokružio sve načine na koji poen može da se osvoji u sportu, Đoković je jednu brejk loptu izborio bekhend smečom, a u trećem setu je do brejk lopte došao zahvaljujući izvrsnoj defanzivi dvaput vrativši loptu iz punog “streča“. Na kraju, samo pet (i brojem: 5) neiznuđenih grešaka za ceo meč i (skoro pa) dvočas tenisa prvog tenisera sveta.

“Da li si pre godinu dana mogao da zamisliš sebe u ovoj situaciji“, upitao je Novaka u intervjuu na terenu Džim Kurijer. “Sigurno!“, začulo se na srpskom sa tribina, a Đoković je odgovorio sa “yes“ u pravcu tog glasa.

Novak je vrlo brzo postavio svoje stare “nenormalne“ kriterijume i zaista nestvarno deluje ona njegova konferencija od pre godinu dana posle meča sa Čungom kada nije bio siguran šta će i kako će dalje…

A sada je, posle titula na Vimbldonu i US openu, u svom 24. Gren slem finalu i boriće se za svoj sedmi trofej na Australijan openu. I to sa čovekom sa kojim je odigrao možda i najbolji meč u Open eri upravo u Melburnu – godine 2012, sećate se svi toga, Novak je slavio sa 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5-7), 7:5 u epskoj bici koja je trajala pet časova i 53 minuta. Te “hajlajte“ uvek vredi pogledati, pa zašto ne i sada:

Biće to jedan od onih susreta od kojih onima koji tenis vole “ide voda na usta“, a Đoković je napravio perfektnu uvertiru. Zagrejaću vas kako valja za taj okršaj, ima vremena, a do tada pročitajte šta je Novak sve rekao na konferenciji i naravno…

Crtice iz Melburna

Julian Finney, Getty Images

– Saša Bajin, trener Naomi Osake, kaže da 21-godišnju Japanku uspeh nije promenio. “I dalje je ista, to je ono što je divno kod nje. Možda je malo otvorenija sa vama novinarima i sa publikom, možda ima malo više samopouzdanja na terenu, ali van njega je ista ona devojčica koja je bila pre godinu dana“.

– “Live Virtual Reality“ nova je opcija koju Australijan open nudi novinarima. Staviš nešto kao 3D naočare na glavu i možeš da biraš iz koje ćeš perspektive gledati meč – iza igrača, iz perspektive skupljača koji stoji na mreži ili sa boka. Probao sam, stvarno je jedinstven doživljaj.

– Posle Nadalove brze pobede ostalo nam je dovoljno vremena i za izlazak, druga nedelja uvek ostavi malo više vremena. Spustili smo se na reku Jaru, seli na jedan od splavova i uživali u eks-Ju ekipi – tu bili su Branka i Uroš, koji već dugo žive Australiji, kolege sa slovenačkog Sport kluba, Kecman i ja. Priče o sportu, ljudima, zemljama, baš je lepo bilo, preko potrebno opuštanje pred završnicu turnira.

– Skoro deceniju i po Rafael Nadal igra na najvišem nivou tenisa, a novinare je naročito zanimala njegova povećana agresivnost u poenima. “Moram da prilagodim svoju igru novom dobu, to je sve. To sam radio tokom dele karijere, da prilagodim igru okolonostima, zato sam i dalje u vrhu. Znao sam da ću tokom 15-16-17 godina karijere izgubiti neke stvari u igri koje sam radio dobro, zato moram da dodajem neke nove“, rekao je Nadal i dodao:

“Nije ništa novo to što sam agresivan. Možda ljudi misle da inače nisam jer sam imao mnogo uspeha na šljaci, ali greše. OK, ne igram servis-volej i ne pokušavam od svake lopte da stvorim vinera. Ali svaki udarac igram sa ciljem, nema boljeg načina da se bude agresivan od toga da svakim udarcem naštetiš protivniku. Sada tu štetu mogu da nanesem nešto lakše i nešto ranije jer tokom celog turnira serviram dobro, a prva lopta posle toga je lakša“.

– Pročitajte intervju sa Tomasom Enkvistom, nekadašnjim finalistom Australijan opena, a tokom dana imaćete na raspolaganju priču sa Tomasom Johansonom, trenerom Filipa Krajinovića.

Nole, hvala za ovaj nešto raniji odlazak kući. Pozdrav iz Melburna,

Saša (@ozmo_sasa)