
Jedan će igrati u svom 44. grend slem polufinalu, a drugi će prvi put iskustiti takvu pozornicu. Jedan je na Rod Lejver areni kao kod kuće, a drugi tek skuplja iskustvo na najvećim svetskim stadionima. U petak ujutru od 9.30 po srednjoevropskom vremenu, Novak Đoković i Tomi Pol boriće se za plasman u finale Australijan opena.
Sedeo sam u pres-sobi na Rolan Garosu, kucao jedan intervju i tek sa polovičnom pažnjom pratio meč Dominika Tima. Kako je vreme odmicalo, sve sam više gledao meč, doduše ne zbog Timove strane mreže, već zbog onog sa druge – bio je to Tomi Pol, juniorski šampion Rolan Garosa iz 2015. godine.
Apsolutno sve je stizao i napadao iz kontri, silinom udaraca parirao Timu i došao do vođstva od 4-0 u taj brejku trećeg seta, pri rezultatu 1-1 u setovima. Izgubio je sedam od narednih osam poena, potom i meč u četiri seta, ali bilo je jasno da u momku iz Nju Džersija ima materijala.

Malo-pomalo, Pol je periode dobre igre uspevao da produži – i u okviru jednog meča i u okviru cele sezone, pa je sve češće igrao na gornjoj granici mogućnosti i istovremeno je podigao svoj bazni nivo igre, onaj ispod kojeg se retko pada.
Pomoglo je i to što je postao finansijski rasterećeniji kada je došao do nekih uspeha, pa je mogao da angažuje i ličnog fizioterapeuta, a napredak su prethodno usporili i problemi sa laktom, kojih se Pol verovatno nikada neće rešiti u potpunosti, ali sada su oni pod kontrolom. Njegova generacija predvođena Fricom, Opelkom i Tijafoom već je napravila iskorak, ali on je kaskao.
„Za razliku od njih, moj napredak je tekao sporije. Volim da mislim o poslednje četiri godine moje karijere kao o postepenim koracima napred. Nadam se da će 2023. biti ta u kojoj ću doći do top 15 ili top 10, tu želim da budem“, rekao je Pol u Melburnu.

Prvu ATP titulu osvojio je u Stokholmu krajem 2021. godine, i to mu je poslužilo kao odskočna daska za 2022. Tada je napokon počeo da savladava onu magičnu reč – konstantnost. Oduvek je imao talenta, oduvek je bio veliki atleta koji se na terenu kretao nekako prirodno.
„Da budem iskren, mislim da niko ne može da naškodi Novaku, ali Tomi je raznovrstan igrač i verovatno će moći da drži Novaka van ravnoteže upravo time, uz precizne servise“, ističe američki novinar Kris Odo.
Pol je i taktički obučeniji nego prethodna dvojica Novakovih suparnika – Aleks de Minor i Andrej Rubljov – tako da će siguro izaći sa jasnim planom. Druga stvar je, naravno, sprovesti ga u delo.
„Video sam (Đokovića) u svlačionici posle meča, čestitao mi je, ništa previše. Trenirali smo zajedno ranije, ali nismo igrali meč. Jasno je da se oseća prilično komforno u Australiji, bića izazovno, ali igram svoj najbolji tenis, tako da je vreme dobro”, kaže Pol.

Ono što će Polu uliti dodatnu veru jesu četiri pobede nad top 10 rivalima prošle godine – Beretini jeste bio povređen u Akapulku, ali onda su pali Aleksander Zverev u Indijan Velsu, Karlos Alkaraz na Rodžers kupu i Rafael Nadal u Bersiju.
„Gledao sam ga prilično, pogotovo na ovom turniru na kojem igra tenis života“, ističe Đoković, „Veoma eksplozivan i dinamičan igrač. Brz, sa čvrstim bekhendom, a voli i da uđe u teren i da diktira igru forhendom. Izvanredan pokret pri servisu, može da pogodi tačke koje želi. Dakle, kompletan igrač. Uz to, ima i trenera koji je dugo na Turu i koji je vodio neke vrhunske tenisere“.
Trener o kojem je Novak govorio jeste Bred Stajn, koji je svojevremeno bio trener Džima Kurijera u pohodu na dva Australijan opena, kao i na dva Rolan Garosa. Pol umnogome njemu duguje dobru taktičku pripremljenost, ali…
„Ne želi da budem previše u šablonima. On to naziva ’biti Pikaso’, što znači biti kreativan i koristiti ceo teren“, rekao je Pol u jednom intervjuu.

Stajn je radio i sa Andrejem Medvedevom, nekadašnjim prvim igračem sveta u dublu Džonatanom Starkom, kao i sa Fišom, Dentom, Grožanom, pa i sa Kevinom Andersonom, kada je Južnoafrikanac stigao do finala Vimbldona 2018.
„Igrače treba suočiti sa istinama i realnostima koje im možda nije prijatno da čuju, ali treba to učiniti na način koji ne stvara sukobe i ne stavlja igrače u poziciju da se brane“, objasnio je jednu od svojih premisa stari trenerski vuk sa Floride.
Na putu do polufinala, Pol je pobedio Štrufa, Davidoviča Fokinu, Bruksbija, Bautistu Aguta i mladog Šeltona, pa je već obezbedio proboj u prvih 20 na ATP listi.
„Oduvek sam verovao u sebe. Kao sportista, moraš da budeš malo nerealan, verujem da bi mi mnogi rekli da sam nerealan pre nekoliko godina, ali sada sam prilično uzbuđen što sam tu gde jesam“, naglašava Pol.

A koliko li je tek nerealan bio Novak Đoković kada je kao dete sanjao o velikim teniskim uspesima… Sada je jedan od najvećih tenisera svih vremena i devetostruki šampion Australijan opena.
Đoković se još od Adelejda muči sa zadnjom ložom, sa fizioterapeutom Miljanom Amanovićem ide na tri-četiri različite lokacije dnevno na terapije, i ne trenira u danima pauze. Već ima iskustvo iz 2021. godine, kada je bilo slično, pa je na kraju osvojio titulu.
„Oduvek sam bio odlučan, ali moguće da sam ove još odlučniji – zbog povrede i zbog svega što se dešavalo prošle godine. Raste samopouzdanje i šalje poruku rivalima to što sam dobio dominantno dvojicu igrača koji su u formi“, rekao je Novak posle pobede nad Andrejem Rubljovom u četvrtfinalu, uz samo sedam izgubljenih gemova.
Izazivač nema šta da izgubi, ali igra se u dnevnoj sobi neprikosnovenog šampiona.
Petak, 9.30, polufinale Australijan opena – Novak Đoković ili Tomi Pol?
Komentari (5)
Vidi sve komentare