
Prvi Kinez u najboljih 100 na svetu. Kinez sa hrvatskom aromom, pošto ga je na površinu izbacio Ivan Ljubičić, koji ga je „snimio“ pre nekoliko godina u Šangaju.
„Video sam veliki potencijal koji tek sada delimično dolazi na videlo. Ima sve: fizički je moćan, a ima sve udarce. Sa njim sam hteo da napravim nešto po prvi put ikad, da uđe u top 100. Takve stvari me uvek vuku“, kaže Ljubičić za Sport klub.
U pitanju je momak po imenu Žižen Žang, simpatični i duhoviti 26-godišnjak koji je istoriju bio ispisao još na Vimbldonu 2021. godine. Tada je postao prvi Kinez u open eri koji je zaigrao na najprestižnijem turniru na svetu.
„Rekao bih da sam agresivan teniser, nisam jedan od onih koji će da se brane i da sve vreme trče. Imam snažan servis, napadam s osnovne linije i izaći ću napred kada mi se ukaže prilika. Omiljeni udarac mi je bekhend, mogu da napadnem i po paraleli i dijagonali, to mi je jedno od glavnih oružja“, počinje 193 cm visoki Žang intervju za Sport klub.

Verovatno bi se probio i ranije da nije bilo teške povrede stopala. Tražio je sreću na mnogim mestima – Australiji i Italiji, a u Francuskoj je jedno vreme trenirao na istom mestu kao i Danil Medvedev.
„Brzo je napredovao, tako da se više ne viđamo mnogo na turnirima, ali čujemo se. Sada je na meni da ga stignem, ha-ha. Moram da priznam da mi tada nije bilo ni na kraj pameti da će postati broj jedan, ali kako je napredovao, tako sam sve više uviđao koliki mu je potencijal“.
Godine 2017. trenirao je kratko sa Lukom Kutanjcem, usledila je dvogodišnja pauza i zajedno su opet od aprila 2019. godine.
„Dopada mi se to što me uvek ’gura’ na treninzima. Kada sam umoran ili kada prolazim kroz ne tako dobar period, on je uvek tu me motiviše. Takav sam tip – ukoliko sam sâm, nekada neću davati sve od sebe. Osećam se dobro uz njega“, kaže Žang i dodaje:
„Imamo isti pogled na moju igru, poklapa nam se filozofija i jasno nam je da imam najbolju šansu za dobre rezultate kada sam agresivan“.

Još 2017. godine je kao kvalifikant u Šenženu došao do prvog ATP četvrtfinala. Pet godina mu je trebalo da ponovi taj uspeh – učinio je to u Napulju pobedama nad Martonom Fučovičem i Sebastijanom Baezom. Tada je zvanično postao prvi Kinez u top 100.
„Kada sam došao do svlačionice, već sam imao oko 80 poruka u telefonu. Dok sam odgovorio svima, stvorilo ih se još toliko. Svi moji prijatelji bili su veoma srećni, uglavnom su bile čestitke, a moja žena i Ivan (Ljubičić) su mi snimili video poruke“.
Federer heroj
Sećam se brojnih njegovih mečeva, a naročito mi je ostalo u sećanju polufinale Australijan opena 2005. godine. Jeste da je Rodžer izgubio taj duel od Safina u pet setova, ali bio je taj čudesan tenis, mislim da sam ga tada i zavoleo.
I Safina sam voleo, pogotovo zbog bekhenda koji mu je bio sjajan. Posle smo pratili sve Federerove mečeve, mnoga finala s Novakom, a zatim i ono fantastično finale s Nadalom u Melburnu 2017. godine, kada se vratio posle povrede.
Moglo je to i ranije da se dogodi, ali je Žang na US openu propustio sedam meč lopti i izgubio u duelu prve runde od Tima van Rajthovena u pet setova.
„Mislim da je pobeda na grend slem turiniru pitanje vremena, to će doći, tako da to ne postavljam kao zaseban cilj“, objašnjava Žang, koji je svestan da mora još da napreduje:
„Pre svega, potrebno mi je iskustvo važnih mečeva, sa kojim bi trebalo da dođe i donošenje boljih odluka. To se ne može reprodukovati na treninzima, mora to da se prođe i da se uči. Takođe, moji voleji i dalje nisu dobri koliko bih želeo da budu“.

Trenutno je 99. na ATP listi, a u 2023. godini cilj mu je da se zaputi ka top 50 i da igra ATP turnire više nego čelendžere.
„Glupo je pričati o plafonu“, kaže nam Ljubičić, „To ne postoji. Ali on može još dosta bolje. Do top 50 može, a za posle ćemo da vidimo“.
Kineske teniserke neuporedivo su uspešnije od tenisera. Počev od dvostruke grend slem šampionke Na Li, ali i Peng Šuai, Žang Šuai, Ženg Ćinven, Vang Ćijang i mnogih drugih.
„Možda su samo devojke bolje od nas! Možda je do toga što devojke u većem broju na tenis, a mislim da imaju i bolje primere – Li Na je na neki način prokrčila put, a nismo imali nijednog muškog tenisera koji je bio tako uspešan, nekog koga bismo mi mogli da pratimo“, smatra Žang.

Upravo to i Ljubičić navodi kao razlog zašto se Žang ranije nije probio.
„Izuzetno je dobar momak, nekada i predobar. Najviše mu nedostaje vere u sebe i jasno da je mu je teško jer probija led – sve mu je novo a nema referenci iz Kine ispred sebe. Mislim da mu pomaže rivalitet sa Vuom Jibingom“, naglašava Ljubičić.
Žang je trenutno prva alternativa za ulazak u glavni žreb na Australijan openu. Možda već u Melburnu vidimo prvu grend slem pobedu i početak puta ka nečem većem – za Žanga i za kineski muški tenis.
Ljubitelj video igrica, ne i fudbala
„Mnogo igram video-igrice, voleo sam kaunter-strajk i vorkraft, ali sada nemam mnogo vremena. U Evropi pri kraju dana imam vremena za igrice, u Kini ne toliko. Van terena sam lenj, volim da budem kod kuće, lako ćete me naći onlajn. Takođe, što je važno zato što često putujem – mogu da jedem sve, nemam nikakav problem ni sa čime“.
Otac mu je bio profesionalni fudbaler, ali…
„Fudbal mi je prilično dosadan, ha-ha. Devedeset minuta, možda bude 0:0, neću da mi devedeset minuta ode na 0:0, ha-ha. Mogu da odigram neku video igricu za to vreme, je l’ da?“
Komentari (1)
Vidi sve komentare