
Svaka nova sezona donese neko veliko otkrovenje u ostrvskom fudbalu, ali mnogi igrači zablistaju u toj jednoj sezoni, a onda praktično nestanu sa velike scene.
Podsećamo se deset fudbalera koji su se praktično niotkuda pojavili i postali golgeteri Premijer Lige, ali na čijem primeru se videlo koliko je teško održati se u vrhu.
MIČU
Španac je 2012. stigao u Svonsi iz Rajo Valjekana za svega dva miliona funti, ali je potpuno eksplodirao u dresu “Labudova” postigavši 22 gola u svim takmičenjima.
Bio je peti strelac Premijeršipa i najzaslužniji što je klub iz Velsa stigao do prvog trofeja u istoriji, postigavši golove u polufinalu i finalu Liga Kupa.
Impresivna forma donela mu je nagradu za igrača sezone u Svonsiju, ali i privukla interesovanje velikih klubova poput Liverpula i Totenhema. Pominjao se transfer vredan čak 35 miliona funti.
Miču ipak ostaje na Liberti stadionu, ali desila se povreda koja će ga sprečiti da ponovi fantastičan učinak iz prethodne sezone. Svega dva puta je zatresao mrežu. Pozajmica Napoliju pokazala se kao potpuni promašaj, a već sledeće godine raskinuo je ugovor sa Velšanima. Karijeru je završio u Ovijedu, u 31. godini.
ČARLI ADAM
Škotski vezista je sa Blekpulom 2010. izborio plasman u Premijer Ligu, da bi potom odigrao sezonu karijere, stigavši čak do nominacije za najboljeg igrača u Engleskoj.
Sa 12 postignutih golova i osam asistencija nije uspeo da pomogne “Sisajdersima” da ostanu u eltinom rangu, ali je sebi omogućio transfer u Liverpul već u leto 2011.
Uprkos velikim očekivanjima, Adam ne uspeva da ponovi igre iz Blekpula, i nakon samo godinu dana na Enfildu seli se u Stouk.

SAIDO BERAINO
Pre samo šest godina, momak rođen u Burundiju bio je mlada zvezda Premijer Lige, ali znate li u gde sada igra? U Ligi jedan!
Beraino je najavio veliku karijeru sa 20 golova u dresu Vest Bromvič Albiona 2015. i već tada bio na korak od prelaska u Totenhem.
VBA je tražio 25 miliona, Totenhem nudio deset manje, tako da se transfer na kraju nije realizovao.

Besni napadač ulazi u sukob sa upravom kluba, ubrzo biva izbačen iz tima, što se drastično odražava na njegovu golgetersku formu.
Bezuspešno je pokušao da se reafirmiše u Stouku, da bi ga put odveo u Belgiju, gde je igrao za Varegem i Šarloa.
Njegov sadašnji klub je Šefild Venzdej.
PAPIS SISE
Čovek koji je sebi obezbedio besmrtnost čudesnim golom protiv Čelsija 2012, Sise je po dolasku u Njukasl uspšeo da zaseni i prvu zvezdu tima Dembu Ba.
Ukupno 13 golova na 14 mečeva i nagrada za najbolji gol sezone.
Siseovih prvih šest meseci u engleskom fudbalu bili su nestvarni, ali niko nije očekivao da će to zapravo biti njegov vrhunac.
Nikada više nije bio ubojit kao u toj polusezoni, i za dve godine stigao je do skromnog učinka od deset golova.
ANDROS TAUNSEND
Možda je nepravedno svrstati Taunsenda u kategoriju “one season wonder” s obzirom da je reč o igraču koji je i dalje standardan u Premijer Ligi i koji nije zaboravio da postiže atraktivne golove.
Ali Taunsend je sa 22 godine bio veliki prospekt Totenhema i čak reprezentativac Engleske.
Očekivalo se da će Mundijal 2014. biti njegova prilika da zablista, ali povreda kolena u aprilu te godine nesrećno je ugasila te nade.
Poslednji put je za nacionalni tim igrao 2016, a solidnim igrama za pet sezona u Kristal Palasu uspeo je da izbori transfer u Everton.
ADNAN JANUZAJ
Tinejdžer iz Brisela bio je možda i jedina svetla tačka u Mančester Junajtedu u famoznoj sezoni nakon odlaska Ser Aleksa Fergusona.
Januzaj je zablistao iz drugog plana, proslavio se sa dva gola u pobedi nad Sanderlendom i završio sezonu sa četiri pogotka na 27 odigranih mečeva, odnosno 15 koliko je bio starter.
Dovoljno da dobije novi ugovor na Old Trafordu, broj 11 na dresu koji je pre njega nosio veliki Rajan Gigs i nominaciju za Najboljeg mladog sportistu u izboru BBC.

Ali, krilnom napadaču kao da je slava udarila u glavu. Gigsov naslednik ne samo da nije uspeo da opravda očekivanja, već se brzo našao na izlaznim vratima „Teatra snova“.
Pozajmice Borusiji Dortmund i Sanderlendu nisu pomogle mladom fudbaleru da povrati poverenje ljudi iz Junajteda, pa je 2017. prodat Real Sosijedadu.
ADAM LE FONDRE
Retko koji igrač uspeva da sjajnu formu iz Čempionšipa prenese u Premijer Ligu, ali jedan od njih je Le Fondre.
U debitanskoj sezoni u najjačem rangu, napadač Redinga postigao je impresivnih 12 golova, isto koliko je imao i u prethodnoj sezoni kada je sa klubom izborio promociju.

Pogoci protiv Mančester Junajteda, Arsenala, Evertona doneli su mu nagradu za najboljeg igrača kluba. Ali sve je bilo uzalud jer je Reding ispao iz Premijer Lige.
Le Fondre je jedno vreme nastavio da trese mreže u Čempionšipu, ali je do 30. godine praktično bio zaboravljen.
NIKICA JELAVIĆ
Još jedan primer kako igrač koji jednom zablista u polusezoni, nikada više ne uspe da bude konstantan.
Jelavić je sezonu 2011-2012 počeo u Rendžersu za koji je postigao 14 golova, a po dolasku u Everton na zimu nastavio je da rešeta u istom ritmu.

Prvi start u dresu „Karamela“ i odmah gol, i to za pobedu nad Totenhemom. Fantastična serija od pet mečeva na strani na kojima je uspeo da bude strelac. Nagrada za igrača meseca u aprilu 2012. Ukupno 11 golova na 16 utakmica u svim takmičenjima.
Ali hrvatski napadač nije dugo potrajao na Gudisonu. Nakon devet utakmica bez gola u narednoj sezoni, pozajmljen je Halu, gde se nije proslavio i tek je odlaskom u Kinu pokazao da još uvek nije zaboravio da daje golove.
DIJAFRA SAKO
Pogotkom za pobedu nad Liverpulom na debiju, Sako je ekspresno postao junak navijača Vest Hema. Na prva četiri starta za Čekićare postigao je isto toliko golova. U oktobru 2014. proglašen je za igrača meseca u Ligi.
Najboljem strelcu tima u sezoni 2014-2015 sreća se brzo okrenula, a tome su doprinele i povrede.

Više nije bio u prvom planu kod trener Alardajsa, a sa dolaskom Slavena Bilića stvari su se dodatno pogoršale.
Prodat je francuskom Renu gde je samo nastavio sa oscilacijama, nikada se više ne vrativši na onaj nivo iz prve sezone u Vest Hemu kada je dao 12 premijerligaških golova.
ODION IGALO
I Nigerijac se može pohvaliti nagradom za igrača meseca Premijer Lige, i to u onoj sezoni kada je bio nezaustavljiv u tandemu sa Trojem Dinijem u Votfordu.
Kada je pred početak sledeće sezone potpisao novi ugovor sa klubom, činilo se da bi broj od 15 golova lako mogao biti nadmašen.
Ali niko nije očekivao da će Igalo u celoj narednoj sezoni jedan jedini put uspeti da zatrese mrežu. Kao i u slučaju Jelavića, selidba u Kinu bila je jedini način da spase karijeru.
Utakmice Premijer lige ekskluzivno su dostupne za sve SBB korisnike, na EON, TotalTV i D3 platformama. Možete ih pratiti i ukoliko niste SBB korisnik, u EON paketima van SBB mreže! (PROMO)
Komentari ()
Vidi sve komentare