
Ostalo je još vrlo malo vremena do početka prve sezone nove EU LCS lige, koja će se nakon sprovedene franšize zvati LoL Europe Championship. Fnatic koji je sada vicešampion sveta brani dvostruku titulu, a evo i šta mi očekujemo kako od njih, tako i od preostalih devet učesnika u narednoj sezoni.
Ove godine više nego ikada oči LoL esport zajednice će biti uprte u Evropu. EU LCS liga je konačno izašla iz senke preostalih titana, ostvarivši potpuno neočekivano najbolji uspeh na Svetskom prvenstvu 2018 sa dva predstavnika u polufinalu. Ne samo po rezultatu, evropski timovi i igrači su prednjačili u inovativnoj i odlučnoj igri, što je nešto na šta smo navikli od timova iz Južne Koreje i sada sve zanima da li je ovo bio rezultat toga što su svi ostali podcenili Evropu, ili proizvod uloženog truda tokom prošle godine.
Ne samo da će konkurencija u LEC ligi biti jača nego ikada do sad, bitno je takođe napomenuti da ćemo u ligi gledati i neke potpuno nove organizacije, kao i neke stare povratnike poput SK Gaminga, što sve čini dodatno zanimljivijim. Kao što je bilo očekivano, novi učesnici nisu previše srljali sa ulaganjima i odabrali su skromnije igrače da upotpune svoje redove, dok sa druge strane imamo dve organizacije koji očigledno najviše žele da oduzmu titulu Fnaticu, a to su Misfits i G2 Esports.
Naravno, prelazni period je obeležio i jedan transfer u upravo LEC ligi, a to je prelazak mid lejnera Fnatica Rasmusa „Caps“ Withera u redove najvećih rivala G2 Esportsa, koji je uticao i na to da je lider G2 Luka „Perkz“ Perković prešao na poziciju AD Carry igrača, što je na prvi pogled izuzetno rizičan potez, ali i potez koji im može mnogo toga doneti.
Bez previše odugovlačenja, hajde da pređemo na rangiranje timova za LEC prolećnu sezonu 2019:
10. ExceL Esports
Kada su exceL i Rogue otkriveni kao novi učesnici LEC-a, mnogi su se zapitali kako su uopšte dobili zeleno svetlo za kupovinu slota u takmičenju uzevši u obzir činjenicu da iza sebe nemaju previše uspeha niti popularnosti u esport svetu. Jedini logičan odgovor je da su nečim uspeli da impresioniraju Riot, ali za sada to mogu biti jedino njihovi dugoročni planovi pošto se svojim debitantskim timovima nisu proslavili.
ExceL jeste uspeo da dovede kao jedno od poslednjh pojačanja bivšeg prvaka Evrope Ki „Expect“ Daehana, ali on nije ono što je nekada bio, a i tim koji je imao dok je igrao za G2 je svetlosnim godinama ispred onog u kom je sad. Top i bot lejn exceLa će morati da iznesu tim, za koji će u džungli igrati Marc Rober „Caerel“ Lamont, kog pamtimo iz izuzetno loše epizode u H2K gde se oprobao i na mid lejnu i u džungli, dok će na midu igrati Fabian „Exileh“ Schubert koji je često za UoL igrao po sistemu toplo-hladno, čak i kada je igrao u uigranom sastavu, što sada neće biti slučaj. Svetla tačka tima je Raymond „KaSing“ Tsang, iskusni support koji će konačno dobiti priliku da igra u britanskom timu.

Engleska organizacija je izjavila kako želi da eksperimentiše sa A timom i članovima akademije u slučaju loših rezultata, tako da je vrlo verovatno da ćemo već nakon nekoliko kola videti promene u sastavu tima, ukoliko sezonu započnu onako kako očekujemo. I pored potencijalnih pojačanja koja kasnije mogu dovesti, najverovatnije će ih na kraju sezone sustići sudbina Golden Guardiansa u NA LCS ligi, koji su takođe najmanje impresionirali svojim debitantskim timom i očekivano zauzeli samo dno tabele.
9. Rogue
Iako Rogue u svojim redovima ima igrače koji više pripadaju sredini nego dnu tabele, nekako se čini da ovaj miks neće imati sinergiju za uspeh. Kim „Profit“ Juhyung je često znao prijatno da iznenadi svojom igrom dok je igrao za NiP i ROCCAT, i ako se ispostavi da grešimo, to će verovatno biti zato što će on zasijati sa boljim pojedincima pored sebe.
Na bot lejnu ćemo gledati igrače koji su takođe obojica samo u različito vreme igrali za ROCCAT, Martina „HeaQ“ Kordmaa i Kima „Wadid“ Baeina, duo koji procenjujemo negde oko osmog mesta EU bot lejnova, dok će na midu igrati Chres „Sencux“ Laursen, izuzetno „dosadan“ ali i donekle pouzdan igrač, koji ne bi trebalo da ima problema protiv timova iz donjeg dela tabele, bar u lejn fazi.

Rogue će imati iskusnog vuka u džungli, Mateusza „Kikis“ Szkudlareka koji je izgubio svoje mesto u ekipi Vitality, ali u narednu sezonu Kikis ulazi sa mnogo slabijim timom, zbog čega teško da će moći da ponovi uspeh koji je ostvari pre samo nekoliko meseci, kada su on i Vitality izborili plasman na SP 2018.
8. SK Gaming
Iako španski prvak MAD Lions nije uspeo da dobije slot u LEC ligi, tri igrača iz tima su pronašla novi dom u redovima SK Gaminga i ipak će dobiti priliku da pokažu koliko mogu protiv najboljih. Mnogi porede MAD Lions sa igračima ekipe Vitality, koja je nakon osvajanja španske lige (i to u finalu u kom su tesno savladali upravo MAD Lions) pod imenom Giants Gaminga odigrala odličnu debitantsku sezonu u EU LCS-u, ali smatramo da SK Gaming taj uspeh neće ponoviti.
Jedan od glavnih razloga tome je dovođenje Korejca Choi „Pirean“ Junsika na mid lejn, i to ne samo zato što nas Pirean nije oduševio prošle sezone u LCK ligi, već zato što ne vidimo kako se on uklapa u viziju ovog tima. U slučaju da grešimo i igrači stvore na vreme odgovarajuću hemiju sa njim, pogotovo jungler Oskar „Selmade“ Boderek, SK Gaming možda čak dođe i u priliku da se bori za plejof.

Ono što nas najviše zanima kod ovog tima je kako će se pokazati njihov bot lejn, koji čine dva izuzetno talentovana igrača. Slovenski ADC Juš „Crownshot“ Marušić čiji debi u LEC-u sa nestrpljenjem iščekujemo i Korenac Han „Dreams“ Minkook, još jedan veliki talenat koji je u Evropi već neko vreme, tako da mu neće trebati predugo da se uklopi u ostatak tima.
7. Splyce
Priznajemo, Splyce je možda i tim koji najčešće podcenimo pred svaku sezonu. Možda zaista ne učimo na greškama, a možda nas samo ovoga puta osećaj ne vara. Rezultat ekipe Splyce će ponajviše zavisiti od toga kako se Marek „Humaonid“ Brazda pokaže u LEC-u. Bivši mid lejner Iluminar Gaminga je pokazao zavidan nivo igre u EU Mastersu i ako se ispostavi da prelazak u LEC nije preveliki zalogaj za njega, Splyce vrlo lako može ponovo do plejofa.
Sem njega koji je najveća enigma, Splyce će u svojim redovima posedovati zavidan nivo veterana, među kojima su stari prijatelji iz Unicorns of Love, Tamas „Vizicsacsi“ Kiss i Andrei „Xerxe“ Dragomir, kao i jedini preostali igrač iz petorke koja je uvela Splyce u EU LCS, ADC Kasper „Kobbe“ Kobberup, koji će ovoga puta imati podršku talentovanog Tore Hoel „Norskeren“ Eliertstena.

Ukoliko se igrači ekipe Splyce brže uigraju od recimo Origena ili Schalke 04 Esportsa, lako može doći do toga da ipak oni budu ti koji će u plejof, ali ipak ovoga puta blagu prednost dajemo njihovim rivalima.
6. Origen
Mnogi sa oduševljenjem dočekali povratak Origena u EU LCS, ali njihov sastav ne ostavlja impresivan utisak kao postave nekih drugih timova. Da, sjajne vesti su to što će tim ponovo predvoditi Alfonso „Mithy“ Aguirre Rodriguez, ali njemu su potrebni jaki carry igrači kako bi ispoljio svoji maksimum.
Umesto velikih solo carry zvezda, Mithy je dobio dva zaista solidna solo lejnera u vidu Barney „Alphari“ Morrisa i Erlend „Nukeduck“ Vatevik Holma, koji retko kad gube lejnove, što znači da će Origen najverovatnije igrati na duge partije i u zavisnosti od toga koliko im protivnici to dozvole, zavisiće i njihov uspeh. Stil igre koji bi Origenu u narednoj sezoni najviše mogao da odgovara je verovatno nešto slično onome što je Splyce pokazao u prethodnoj sezoni, ali to znači da će u kasnoj fazi igre morati da blista Patrik „Patrik“ Jiru, češki ADC poznatiji kao Sherrif, koji je promenio nadimak pred novu sezonu.

Ovaj sastav izgleda kao skupina igrača čiji će rezultat dosta zavisiti i od toga kako i koliko se meta bude menjala tokom prolećnog splita. Ukoliko Alphari i Nukeduck budu primorani da igraju „snowball“ heroje, Origen će morati da modifikuje svoj pristup igri, a tada će biti izuzetno važno i kako će se jungler Jonas „Kold“ Andersen uklopiti sa svojim novim saigračima. Možda zbog svega toga Origen i držimo tu negde na sredini, na ivici plejofa, jer je njihova pozicija i najklimavija u odnosu na preostale timove.
Sutra vam donosimo nastavak pregleda učesnika LEC-a i opis glavnih kandidata za titulu i plasman na Mid-Season Invitational 2019.