Dominantna Italija zasluženo na krovu Evrope

EURO blog 12. jul 20219:30 0 komentara
Bonući
Fabio Ferrari/La Presse via AP

Italija je vladar Evrope. Epilog kontinentalnog šampionata dobili smo u neizvesnoj penal završnici i interesantnom susretu, posle 1:1 tokom 120 minuta igre. U konačnom zbiru – ekipa Roberta Manćinija stigla je do trofeja tesno, ali maksimalno zasluženo. Svaka čast!

Italijanski tim, u finalnom susretu na Vembliju, zaigrao je u formaciji 4-3-3. Engleski, na suprotnoj strani, u 3-4-3.

Početak utakmice i gol Engleske, u režiji Šoa, iz brzog kontranapada u drugom minutu, umnogome je odredio način igranja u nastavku. Italija je ostala bez maksimalnog komfora, dok se nominalan gost, praktično domaćin u Londonu, našao u potencijalnoj opasnosti komforne pozicije i komocije da ne mora da igra… Mnogo je interesantno kako su se timovi nosili sa novonastalim problemima.

Milan Rastavac
Privatna arhiva

Autor je Milan Rastavac, trener grčkog superligaša Asterasa, ranije angažovan u Ksantiju, niškom Radničkom i kao selektor ženske reprezentacije Srbije

Azuri su lagano gradili uspešnu organizaciju napada bez velikog pritiska napadačke linije protivnika, međutim, u tim aktivnostima koristili su preveliki broj igrača i relativno brzo stizali do ispred zadnje linije Engleske. Kako je to bilo prebrzo, mali broj fudbalera u plavim dresovima bio je u prilici da učestvuje u završnici, a pri tom u prostorima koji su nedovoljno veliki da se napadači (Imobile, Kjeza, Insinje) adekvatno iskažu. Jednostavno, zahtevali su veći prostor  i konkretniju pomoć saigrača.

Englezi su se lagano branili sa zonskim rasporedom, veoma popularnim u mnogim ekipama na tek završenom prvenstvu 5-2-3. U takvom odnosu, dva vezna fudbalera Albiona i kada ih je prolazila lopta, kako je završnica rivala bila spora, imali su uvek dovoljno vremena da se vrate, pomognu zadnjoj liniji i na gustoću unutar niskog bloka uspešno odgovore.