EURO Boki (XXV): Ko će na tron – Italija ili Engleska?

EURO blog 11. jul 202111:17 > 11:46 3 komentara
Laurence Griffiths/Getty Images

Završni čin. Ceo turnir u jednoj utakmici. Italija i Engleska. Fudbalski velikani i ljuti rivali. Titula evropskog prvaka na talonu. Zato će od 21 sat oči celog sveta biti uperene ka Vembliju.

Azuri mogu da se domognu drugog kontinentalnog trofeja, a prvog posle čak 53 godine. Za Gordi albion ovo je šansa da prvi put u istoriji zavlada Evropom, da posle 55 godina i svetske titule dođe do drugog pehara sa velikih takmičenja.

Iz tih i mnogih drugih razloga njihov večerašnji okršaj prevazilazi okvire jednog finala Evropskog prvenstva i predstavlja mnogo značajniju borbu.

Kako za igrače, tako i za selektore, često osporavane selektore Roberta Mančinija i Gareta Sautgejta, koji bi pobedom definitivno zapušili usta i onim najvećim kritičarima njihovog lika i dela.

Italijanski put do finala
Justin Tallis – Pool/Getty Images

Bez obzira na to što su im putevi ka finalu Evropskog prvenstva bili prilično različiti, u jednom možemo biti saglasni – za trofej će igrati dve selekcije koje su najviše pokazale na turniru.

Za razliku od Engleske, koja je prema svim prognozama svrstana je u jednog od tri najveća favorita, Italiji se nisu davale tolike šanse. Stavljena je u drugi, negde i tek u treći krug kandidata za najviši plasman i samo se stidljivo govorilo o njenoj mogućnosti da ode do kraja.

Sve dok nije postalo jasno da Mančinijeva ekipa igra najbolji fudbal na prvenstvu. A to se dogodilo već posle grupne faze, kojom su Azuri protutnjali pobedama nad Turskom (3:0), Švajcarskom (3:0) i Velsom (1:0).

Andy Rain – Pool/Getty Images

Italijani su osminu finala i duel sa Austrijom dočekali uz seriju od 11 uzastopnih pobeda bez primljenog gola i ukupno 30 mečeva na kojima nisu doživeli poraz.

Samopouzdanje je dostizalo vrhunac, što je bilo uočljivo i protiv Austrijanaca.

Čak i kada stvari nisu išle po planu, pošto je to bio meč u kojem je prikazana najslabija predstava, imajući u vidu i kvalitet rivala, ekipa nije očajavala.

Verovala je u sebe i posle 90 minuta bez gola. Verovao je Mančini i u igrače sa klupe, pa su oni izvojevali pobedu u dodatnih 30 minuta. Federiko Kjeza u 95. i Mateo Pesina u 105. doneli su četvrtfinale (2:1).

Christof Stache – Pool/Getty Images

Prvi test je položen, ali je naredni bio još teži – Belgija. Posle ispadanja Francuske u osmini finala, Belgija je smatrana najvećim favoritom na EP.

Da bi otišao do kraja, moraš pobediti i najjače. I to su Italijani uradili. Sjajna predstava u prvom poluvremenu, uz golove Nikoloa Barele i Lorenca Insinjea, bila je još jedan dokaz da ova Italija može zaista mnogo.

Nije je poremetio ni primljen pogodak iz penala pred odlazak na veliki odmor. Odbrana je u nastavku odradila posao, sačuvala je stečenu prednost za prolaz u polufinale.

Tamo je na red došla i penal serija. Zato što nijedan put ka tronu nije lagan. Tokom 120 minuta duela protiv Španije rezultat je bio 1:1.

Promašajem Manuela Lokatelija otvoreni su penali, ali su se Azuri u nastavku vratili. Đanluiđi Donaruma je odbranio pokušaj Alvara Morate u četvrtoj seriji omogućivši Žoržinju da preciznim udarcem odvede ekipu u veliko finale. Više nego zasluženo finale.

Engleski put do finala
Alessandro Garafallo – Pool/Getty Images

Italija je do finalne borbe stigla sa svih šest pobeda, računajući i poslednju na penale protiv Španaca u polufinalu. Englezi se ne mogu pohvaliti perfektnim skorom. Njega su pokvarili u okršaju drugog kola grupne faze protiv „arhineprijatelja“ Škota (0:0).

Taj meč i prvi na turniru protiv Hrvatske (1:0) nisu ulivali optimizam kod engleske javnosti da Sautgejtov tim može do trofeja. Ni pobeda protiv Čeha (1:0) na zatvaranju grupa nije mnogo popravila taj stav.

Fudbalska reprezentacija Engleske
Imago Sports

Nedovoljno konkretno delovala je igra Gordi albiona. Uprkos velikom kvalitetu u ofanzivnom delu tima, stvorene šanse u prve tri utakmice mogle su se izbrojati na prstima jedne ruke. To nije predstavljalo dobru vest pred ključne borbe. A već prva naredna je, zapravo, bila ključna.

U osmini finala čekali su veliki rivali Nemci, sa kojima Ostrvljani nemaju dobru istoriju rezultata. Zato je i strah pred taj duel bio izuzetno veliki.

Ispostavilo se da Engleska ono najbolje čuva za momente kada je to najpotrebnije i da je grupnu fazu iskoristila da se dodatno uzdigne.

Tako je oborila Nemce golovima Rahima Sterlinga i Harija Kejna u drugom poluvremenu i plasirala se u četvrtfinale.

England
REUTERS/Matthew Childs

Kakav je pritisak pao sa leđa celokupnog tima videlo se u meču protiv Ukrajine. Potpuna dominacija od starta, na kraju četiri gola u mreži rivala i uverljiv prolaz u polufinale gde je protivnik bila Danska.

*EURO Boki (XXIV): Da li je moralo ovako?

U polufinalu su se Englezi prvi put susreli sa situacijom da moraju juriti zaostatak. Do tada neprobojna odbrana kapitulirala je u 30. minutu kada je Mikel Damsgor pogodio iz slobodnog udarca.

Da Sautgejtov tim, pored kvaliteta, poseduje i karakter videlo se u nastavku utakmice, pa je već devet minuta kasnije poravnao rezultat autogolom Simona Kjera.

Nastavili su Englezi da pritiskaju u drugom poluvremenu, imali nekoliko prilika da reše meč, ali su to učinili tek u produžecima. Hari Kejn je u 104. minutu realizovao penal, o kojem se mnogo diskutovalo, za dolazak na korak do osvajanja titule. It’s coming home nikada nije bio bliži.

Međusobni skor
Italy coach Roberto Mancini shakes hands with Ciro Immobile Imobile
REUTERS/Laurence Griffiths

Tokom dosadašnje istorije, Italija i Engleska su igrale 27 puta, računajući i sve prijateljske utakmice. Italijani imaju 11 pobeda, Englezi osam, dok je u osam navrata bilo nerešeno.

Poslednji takmičarski meč igran je u grupnoj fazi Svetskog prvenstva 2014. kada su Italijani slavili sa 2:1. Zanimljivo, i jedan i drugi tim su doživeli debakl na tom turniru i nisu prošli u nokaut fazu, pošto su završili iza Kostarike i Urugvaja.

Azuri i Gordi albion sastali su se i u četvrtfinalu Evropskog prvenstva 2012. Italija je dobila posle penala 4:2 (0:0) nastavivši put ka finalu u kojem je poražena od Španije.

Prethodni duel na velikim takmičenjima bio je u okviru borbe za treće mesto Svetskom prvenstvu 1990. u Italiji. Italijani su u Bariju pobedili rezultatom 2:1.

Ovoga puta, dve ekipe čeka finale. Ulog nikada nije bio veći. Ko će izaći kao pobednik i osvojiti titulu evropskog šampiona?