
Danska je 1992. postala senzacionalni prvak Evrope, a na završni turnir u Švedsku otišla je samo zato što su Ujedinjene nacije zabranile Jugoslaviji učešće deset dana pre početka turnira.
Danci su van svih prognoza stigla do same završnice i u finalu 26. juna u Geteborgu pobedili favorite Nemce sa 2:0, golovima Džona Jensena i Kima Vilforta.
Prethodno su u grupi eliminisali Engleze i Francuze, a u polufinalu i Holanđane.
A navodno, pred početak Evropskog prvenstva „skupljali su ih po plažama“, jer je većina danskih fudbalera otišla na odmor… Mnogo su realnije priče da im je mnogo pre Jugoslaviji najavljeno da će oni učestvovati na EURO 1992 i da su imali dovoljno vremena da se pripreme.

Legenda, a upamćen po – kiksevima
Jedan od najboljih španskih golmana svih vremena Luis Arkonada rođen je 26. juna 1954. godine. Branio je na dva Evropska šampionata – 1980. u Italiji i četiri godine kasnije u Francuskoj. Iako je bio kapiten i jedan od najomiljenijih reprezentativaca, španski ljubitelji fudbala nikad mu nisu oprostili kiks gol u finalu 1984. u Parizu kad ga je iz slobodnog udarca savladao Mišel Platini.
Jugosloveni mu takođe neće zaboraviti kiks protiv Severnih Iraca na SP 1982. kad ga je savladao Geri Armstrong. Severna Irska je tada pobedila sa 1:0 i osvojila prvo mesto u grupi. Jugoslavija je eliminisana kao treća, a Španija kao druga išli u sledećoj rundi na Nemce i Engleze i vrlo brzo – ispala.

Dugogodišnji rekorder Bosis
Godinu kasnije, 26. juna 1955. godine rođen je dugogodišnji reprezentativac Francuske Maksim Bosis. Čitavu deceniju igrao je za Trikolore – od 1976. do 1986. godine. Dugo je bio rekorder sa 76 utakmica dok ga nije pretekao Manuel Amoros.
Bio je standardan i na Evropskom šampionatu 1984. kad su Francuzi kao domaćini turnira prvi put postali prvaci Evrope.

Legendarni ‘Il capitano’ Maldini
Jedan od najboljih defanzivaca sveta svih vremena, Italijan Paolo Maldini, rođen je 26. juna 1968. godine u Milanu. Ukupno je 14 godina bio član reprezentacije Italije, od čega je osam godina nosio kapitensku traku. Odigrao je čak 126 utakmica i bio učesnik tri Evropska šampionata.
Najbliži trofeju bio je 2000. godine u Belgiji i Holandiji kad je Italija tragično poražena u finalu od Francuske.

Poslednje zbogom Dervalu
Nekadašnji selektor Nemačke Jup Derval preminuo je 26. juna 2007. u 80. godini života. Najveći uspeh u karijeri ostvario je na šestom Evropskom šampionatu u Italiji 1980. godine kad je sa klupe predvodio selekciju Zapadne Nemačke do titule prvaka Starog kontinenta. Nemci su tada u finalu u Rimu savladali Belgiju sa 2:1.

Penal sreća Nemaca i Čeha
Nemačka i Češka plasirale su se istog dana u finale Evropskog šampionata 1996. godine. Obe selekcije to su učinile boljim izvođenjem penala. Nemci su u polufinalu eliminisali domaćine Engleze nakon što je u šestoj seriji promašio Geret Sautgejt.
Česi su bili bolje penaldžije od Francuza, a tragičar je, takođe u šestoj seriji, bio Rejmon Pedros.
Gde gledati EURO 2020?
Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)
Komentari ()
Vidi sve komentare