EURO vremeplov 18. jun: Dan kad je Savo srušio Norvežane

Vremeplov 18. jun 20218:00 > 24. jun 2021 11:30 1 komentar
Savo Milosevic EURO 2000
guliverimage/imago/Ulmer

Reprezentacija SR Jugoslavije je 18. juna 2000. na Evropskom šampionatu u Belgiji i Holandiji ostvarila važnu pobedu protiv Norveške od 1:0. Savo Milošević je već u osmom minutu na centaršut Ljubinka Drulovića postigao svoj treći gol na šampionatu. Ovaj meč u Liježu neće po lepom pamtiti Mateja Kežman. Samo nekoliko trenutaka pošto je ušao u igru u 87. minutu dobio je direktan crveni karton.

EURO vremeplov

Rođen Rože Lemer

Rože Lemer, nekadašnji reprezentativac Francuske, kasnije selektor, rođen je 18. juna 1941. godine. Proslavio se na Evropskom šampionatu 2000. kad je sa klupe predvodio Trikolore do titule prvaka Starog kontinenta. Francuska je tada u finalu u Roterdamu savladala Italiju zlatnim golom Trezegea u 103. minutu.

Rože Lemer Trainer Roger Lemerre (FRA)
guliverimage

Gerd Miler za prvu titulu

“Panceri” su do prve titule prvaka Evrope stigli na čevrtom po redu šampionatu igranom u Belgiji, gde su kao Zapadna Nemačka savladali selekciju Sovjetskog Saveza 3:0. Finale je odigrano na stadionu Hejsel u Briselu, dva pogotka postigao je prvi strelac takmičenja legendarni Gerd Miler. Treći pogodak za selekciju Helmuta Šena dao je Herbert Vimer.

Finale Euro 1972 Gerd Muller Miler Evgenij Rudakov
AP Photo

Montela vicešampion

Vinćenco Montela, nekadašnji vicešampion Evrope, rođen je 18. juna 1972. godine. Za reprezentaciju Italije debitovao je 1999. u kvalifikacijama za EURO 2000. Na završnom turniru nije postigao gol, ali je asistirao Aleksu Del Pjeru za pobedonosni pogodak protiv Švedske, kojim su Azuri osvojili prvo mesto u grupi. U finalu protiv Francuske ušao je u igru u finišu regularnog dela.

Tuga Slovenaca u Amsterdamu

Istog dana kad je Jugoslavija pobedila Norvešku na EURO 2000 u istoj grupi Slovenija je u Amsterdamu poražena od Španije sa 2:1. Raul je već u šestom minutu na efektan način savladao golmana Mladena Dabanovića. Nakon odlično izvedenog kontanapada izjednačio je u 59. minutu Zlatko Zahović, ali je radost Slovenaca kratko trajala. Samo minut kasnije Ečeberija je na asistenciju Mendijete doneo novo vođstvo i pobedu Špancima.

Zlatko Zahovic (Slowenien) Slovenija euro 2000
guliverimage/imago/Colorsport

Hesus Navas šokirao Hrvate

Istog dana, ali dvanaest godina kasnije, na šampionatu u Poljskoj i Ukrajini selekcija Španije pobedila je i Hrvatsku sa 1:0. Bio je to odlučujući meč u trećem kolu grupe C. Pobednika je rešio gol Hesusa Navasa dva minuta pre kraja utakmice. Zbog ovog pogotka Hrvatska je završila takmičenje kao treća u grupi, dok je Italija sa bodom više prošla dalje zajedno sa pobednikom grupe Španijom.

Englezima treća sreća

Reprezentacija Engleske je 18. juna odigrala čak tri utakmice na Evropskim šampionatima. Najpre je 1980. u Italiji golovima Brukinga i Vudkoka savladala Španiju 2:1, ali je to bila Pirova pobeda jer ni Englezi ni Španici nisu prošli grupu.

Osam godina kasnije u Holandiji doživela je poraz od Sovjetskog Saveza – 1:3 i zauzela poslednje mesto u grupi bez osvojenog boda.

Konačno, kao domaćin takmičenja ‘96, u borbi za prvo mesto u grupi, slavila je na Vembliju protiv Holandije sa čak 4:1. Dvostruki strelci bili su Alan Širer i Tedi Šeringem.

Alan Shearer Alan Širer EURO 1996 engleska

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)