EURO vremeplov 17. jun: Diter Miler raspršio snove o finalu

Vremeplov 17. jun 20218:00 > 24. jun 2021 11:31 0 komentara
Danilo Popivoda (Jugoslawien, li.) erzielt gegen Franz Beckenbauer und Torwart Sepp Maier Franc Bekenbauer Sep Majer
guliverimage/imago/WEREK

Na stadionu Crvene zvezde u Beogradu odigrana je jedna od najčuvenijih utakmica u istoriji nekadašnje reprezentacije Jugoslavije. Plavi su kao domaćini u polufinalu 5. Kupa nacija podelili megdan sa aktuelnim evropskim i svetskim prvakom Zapadnom Nemačkom i posle prvih 45 minuta imali vođstvo od 2:0.

EURO vremeplov

Posle sjajne asistencije Oblaka Jugoslaviju je u vođstvo doveo Danilo Popivoda u 19. minutu, a na 2:0 je povisio Dragan Džajić posle tačno pola časa igre i – greške golmana Sepa Majera.

Po mnogima, bilo je to najbolje poluvreme koje su jugoslovenski reprezentativci ikada odigrali, ali ni to nije bilo dovoljno za treći plasman u finale.

U 64. minutu Floe je uz dosta sreće prevario golmana Olju Petrovića i smanjio na 2:1, a onda je na scenu stupio do tada malo poznati Diter Miler.

Ovaj korpulentni centarfor je u 79. minutu ušao u igru umesto Vimera, samo dva minuta kasnije izjednačio rezultat, da bi u 115. i 119. minutu postigao još dva pogotka i odveo već Zapadnu Nemačku u finale.

Dragan Dzajic (li.) wird von Drazen Muzinic (Mitte) und Danilo Popivoda (alle Jugoslawien)

Remi Hrvata sa šampionom

U drugom kolu grupe B Evropskog šampionata u Portugalu 2004. selekcija Hrvatske remizirala je sa Francuskom – 2:2. Trikolori su poveli u 22. minutu autogolom Igora Tudora posle slobodnog udarca Zidana, ali su Vatreni početkom drugog poluvremena uspeli da preokrenu rezultat. Izjednačio je Milan Rapaić u 48. minutu iz jedanaesterca, a četiri minuta kasnije golmana Barteza efektnim udarcem savladao je Dado Pršo. Bod evropskom prvaku doneo je David Trezege u 64. minutu posle neodlučnosti hrvatskog čuvara mreže Tomislava Butine.

David Trezeguet celebrates after scoring the second goal for France with team mates Patrick Vieira, Thierry Henry and Sylvain Wiltord Trezege Anri
Action Images / michael regan
Livepic

Istoga dana, takođe u grupi B, Engleska je golovima Vejna Runija u 23. i 75. i Stivena Džerarda u 82. minutu savladala Švajcarsku sa 3:0 i tako se posle poraza od Francuza na startu turnira vratila u igru za plasman u narednu grupu.

Kristijano Ronaldo za pobedu

U direktnom okršaju za plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva 2012. u Poljskoj i Ukrajini, Portugal je i derbiju grupe B savladala Holandiju sa 2:1 iako je veliki rival pogotkom Van der Vara vodio od 11. minuta bio u prednosti. Za potpuni preokret, pobedu Portugala od 2:1 i drugo mesto u grupi pobrinuo se Kristijano Ronaldo golovima u 28. i 74. minutu.

Maksimalnih devet bodova u ovoj grupi osvojila je selekcija Nemačke koja je na isti dan savladala Dansku sa 2:1. Prvi gol na ovoj utakmici postigao je Podolski u 19, pet minuta kasnije izjednačio je Kron-Deli, da bi pobedu Pancerima u 80. minutu doneo Bender.

Portugal's Cristiano Ronaldo EURO 2012
REUTERS/Michael Buholzer

Vatreni među 16

Hrvati su 17. juna 2016. godine, na Evropskom prvenstvu u Francuskoj, savladali prvaka Starog kontinenta Španiju sa 2:1 i tako kao lideri grupe D otišli u osminu finala. Iako je Morata već u 7. minutu doveo Crvenu furiju u vođstvo, Kalinić u 45. i Perišić u 87. minutu postarali su se za potpuni rezultatski preokret.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)