Grupa C: S kime će ukrstiti Srbija?

Bez koske 1. sep 20228:15 > 9:51 0 komentara
Giannis Antetokoumnpo
fiba.basketball

Sa posebnom pažnjom će košarkaška javnost u Srbiji pratiti dešavanja u grupi C – protivnik Orlova u osmini finala doći će iz grupe u kojoj su Grčka, Italija, Hrvatska, Ukrajina, Velika Britanija i Estonija.

Heladu smo gledali u Beogradskoj areni u odličnoj utakmici sa Srbijom, a Grci su tada bili oslabljeni – Papapetru i Papajanis nisu ni igrali, Kostas Adetokumbo se rano povredio, a u završnici i Kostas Slukas.

Grčka je jedan od favorita za zlatnu medalju, predvođena Janisom Adetokumbom, koji sa pozicija četiri ili pet predstavlja pretnju za koš u svakom smislu. Kao roler koji završava u piku sa Slukasom ili Kalatesom, kao igrač koji pravi višak čim primi loptu – naročito na otvorenom terenu – a u poslednje vreme ima i nešto više samopouzdanja u šutu. Svakako, način na koji ga Itudis koristi, a to je više unutra i manje spolja, doneće mnogo dobrih stvari Grcima.

Itudis je takođe jedan od jačih aduta Grčke, jer na pravi način koristi košarkaše koje ima na raspolaganju. Mnogo je tu iskustva, odigranih i pobeđenih važnih utakmica u rukama i nogama Slukasa i Papanikolaua, pa i Kalatesa, a uloge su dobro podeljene.

Simone Fontecchio
fiba.basketball

Italija je ostala bez Danila Galinarija zbog povrede, ali to im nije prvi put. Uostalom, Galo nije igrao ni kada su Azuri pobedili Srbiju u kvalifikacijama za Olimpijske igre, a ni u nedavnoj prijateljskoj utakmici kada je Italija umalo savladala Orlove.

Bez koske:

Za razliku od vremena Belinelija, nešto ranije i Barnjanija, u igri Italije je više sistema i manje improvizacije. U odnosu na Evrobasket od pre pet godina, samo su trojica istih košarkaša – Nikolo Meli, Luiđi Datome i Pol Biliga.

Sada je glavni igrač Simone Fontekio – godinama potcenjivan, a sada novi igrač Jute Džez, pretnja u šutu, prodoru i skoku. U Tokiju je prosečno beležio 19,3 poena.

Datome ne može više da igra toliko i tako dobro kao ranije, ali i dalje je pretnja na kratke staze i pouzdan šuter, a Nikolo Meli je imao solidnu sezonu u Armaniju po povratku u NBA – ne na nivou one iz Fenera, ali Meli je ono što je nekada bio: namazan u defanzivi i skoku, pretnja u pik-en-popu i timski igrač.

Italijanima nedostaje visina, to je već hroničan problem na koji su navikli, ali zato igraju brzo, mnogo se kreću i u pozicionom napadu, svi idu na skok i većina tima je pretnja u šutu za tri poena – Spisu, Tonut, Polonara, a Niko Manion uglavnom bira ispravna rešenja u pik-en-rolu.

Bojan Bogdanovic
fiba.basketball

Na papiru, Italijani bi za drugo mesto trebalo da se bore sa Hrvatskom. Rupu na plejmejkeru komšije su popunile Džalinom Smitom, koji je prevashodno odličan defanzivac, tako da se od Krunoslava Simona očekuje da bude taj koji će napadački povezati redove tima sa nekoliko izvanrednih pojedinaca.

Bojan Bogdanović je već godinama vođa nacionalnog tima, Mario Hezonja i on lako stvaraju sebi pozicije za šut, a biće interesantno videti ulogu i igru Darija Šarića na velikom takmičenju, posle velikih problema sa povredom. U reketu je Ivica Zubac glavni, ali i jedini pravi centar, pa će u minutima bez njega Hrvatska igrati sa nižim petorkama, i sa Šarićem na pet, kao i sa Prkačinom.

Pomoćno osoblje je uglavnom mlado i poletno – Matković, Roko Prkačin, Gnjidić, Perković, a tu su i iskusnji Mavra i Ivan Ramljak. Nije prvi put da Hrvati na papiru imaju jak sastav, ali odgovor na to kako će izgledati kao celina dobićemo tek na takmičenju, i tu je ključna uloga selektora Damira Mulaomerovića.

Sviatoslav Mykhailiuk
fiba.basketball

Ako samouvereno konstatujemo da je Srbija veliki favorit za prvo mesto u grupi, to znači da bismo u osmini finala igrali sa četvrtoplasiranom ekipom iz C grupe.

Iznenađenja su i te kako moguća, videli smo to i na prethodnim turnirima, ali bi na papiru četvrti trebalo da bude jedan od sledećih timova: Ukrajina, Estonija ili Britanija.

Pročitajte i:

Nakon što nisu uspeli da se plasiraju na Svetsko prvenstvo 2019. godine, Ukrajinci su za selektora doveli Ajnarsa Bagackisa, koji ima trenersko iskustvo u toj zemlji – baš sada vodi Kijev – a kratko je bio i na klupi Makabija. Na dva evropska prvenstva vodio je i selekciju svoje Letonije.

Osnovna napadačka oružja Ukrajinaca biće dvojica NBA igrača – Svi Mihaljuk, koji igra na pozicijama beka i krila, i koji će šutirati sve ono što nikada nije smeo u NBA, gde trenutno nastupa za Reptorse. Na centru je Aleks Len, nekada peti pik sa drafta koji je sada u Sakramento Kingsima i koji bi trebalo da igra znatno bolju odbranu nego što je to slučaj.

Tu je i dobro poznato ime Artjom Pustovij, pa uz Lena i Volodimira Geruna (Betis), Ukrajinci imaju veličinu u reketu, koja doduše nije baš zaštitila obruč u porazu od Italije (97:89) i pobedi nad Islandom (91:88) u kvalifikacijama.

Prvi plejmejker tima je 33-godišnji Denis Lukašov, koji je karijeru proveo po zemljaka bivšeg Sovjetskog Saveza, a trenutno igra kod kuće za Prometej. Bekovi Ivan Tkačenko i pogotovo Isuf Sanon imaće važnu ulogu, a s Ukrajincima se čini da ćemo videti jedan od dva ekstrema – ili će prijatno iznenaditi ili će biti debakl.

fiba.basketball

Estonija nastupa na evropskom šampionatu drugi put u prethodnih dvadeset godina, a 2015. su zabeležili jednu pobedu, baš nad Ukrajinom. Mlad su tim, jedan od najmlađih na šampionatu, ali imaju i iskusne igrače poput Stena Soka i kapitena Martina Dorbeka, koji je kombo bek za Kalev Kramo. Tu su i Ker Krisa, koji nastupa za Arizonu, kao i Kristijan Kulame, novi član Lijetkabelisa koji nije imao veliku minutažu u Španiji.

Na krilu su Hendri Drel, koji je drugi deo sezone proveo u Dži ligi, kao i Sander Rajste, takođe solidan atleta koji je epizodista u Baskoniji. Krilni centar Kaspar Trjer ima godine iskustva igranja u Italiji, četvorka koja dobro širi teren, a verovatno prvi strelac tima biće Maik Kotsar, centar koji je prošle sezone oduševio u Evrokupu u dresu Hamburga, te sebi zaradio ugovor sa Baskonijom.

Gabi Olaseni
fiba.basketball

Konačno, tu je i Velika Britanija sa kontinuitetom vrednim poštovanja, s obzirom na to da je košarka sve samo ne popularna na Ostrvu – učestvovali su na pet od poslednjih šest kontinentalnih šampionata.

Tu su nekoliko košarka koji su imali ili imaju solidne karijere na evropskom nivou, doduše ne najvišem. Neke od ključnih utakmica u kvalifikacijama briljantno je odigrao Luk Nelson – igra na pozicijama jedan i dva, igrao je u Španiji, Nemačkoj i Francuskoj, a sada se vratio kući, u London Lajonse.

Gabrijela Olasenija smo dobro zapamtili s prošlog Evrobasketa, blistao je u direktnom duelu s Porzingisom – snažno prisustvo u reketu i jedna od prvih opcija u napadu.

Dozvolu da povlači obarač ima i Majls Heson, krilni košarkaš koji je pečalbario po Francuskoj, a poslednje dve sezone je u Japanu, kao i Ovi Soko, 201 cm visoki košarkaš koji se vratio u London Lajonse.

Tu je i večni Dan Klark, simbol nacionalnog tima koji će uskoro oboriti rekord po broju nastupa – ima 33 godine, sada će igrati za Mančester, dugo je bio koristan u ACB ligi (još češće epizodista doduše), a oni zagriženiji sećaju se i epizode ovog krilnog centra u ekipi MZT Skoplja.

Britanci su u poslednjem prozoru izgubili oba meča – Belgija ih je svela na mali broj poena (72:57), dok su od Letonije izgubili sa 87:80.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!