Gastro kutak – Sankt Peterburg

EURO 15. jun 202112:00 0 komentara
UEFA EURO 2020

Rusija možda nije prva država koja će vam pasti na pamet kada razmišljate o hrani, ali ova država ima mnoštvo tradicionalnih jela koji će vam zagolicati nepca. Turisti su često iznenađeni raznolikošću ukusa ruske kuhinje, na koju je uticala povezanost države sa Evropom, Azijom i Bliskim istokom. Za obroke se spremaju obilne porcije kaloričnih jela, koje slede dezerti, a prate voćna pića ili nešto možda žešće.

Za početak – supe

Šči – Prema pojedinim zapisima, ovo jelo nastalo je još u devetom veku. Dva glavna sastojka ove supe su kupus i govedina. Recept se vremenom menjao, pa postoje različite varijacije jela, u zavisnosti od povrća koje se dodaje.

Boršč – Iako je ukrajinskoj porekla, ova supa se smatra jednim od najpoznatijih ruskih tradicionalnih jela. Glavni sastojak je cvekla, koja joj daje prepoznatljivu crvenu boju. Obično uključuje i meso, najčešće govedinu. Služi vruć, sa dodatkom pavlake i pogačicom hleba.

Rasolnik – Ovo jelo pojavilo se prilično kasno u ruskoj kuhinji, tek u 19. veku. Reč je o toploj supi napravljenoj od slano-kiselog krastavca. Često može da sadrži i meso.

Svetsko, a rusko

Govedina Stroganov – Reč je međunarodno poznatom jelu. Dobilo je ime po grofu Pavelu Stoganovu u 19. veku. Originalni recept bazira se na dinstanom junećem mesu u sosu od kisele pavlake.

Testo u svim oblicima

Pelmeni i vareniki – Smatraju se ‘srcem ruske kuhinje’, a prave se od testa i različitih vrta punjenja. Sastojci za testo su brašno, voda i jaja. Pinjenja se tradicionalno prave od različitih vrsta mesa. Kada je reč o slatkom punjenju, jelo se naziva vareniki i malo se razlikuje u obliku i veličini.

Pirožki – Nacionalno su blago i jedna od najvažnijih namernica u ruskoj kuhinji. Male su lepinjice punjene različitim nadevima. Punjenja mogu biti i slatka i slana. Mogu se jesti i kao prilog uz neku supu. Testo se može i pržiti i peći.

Blini – Važan su deo tradicionalne ruske kuhinje. Suštinski, to su ravne, tanke palačinke, okruglog oblika. Mogu se jesti uz slatke namaze, ali i dimljenu ribu i kavijar. U Rusiji postoji praznik Maslenica, tokom kojeg se jedu samo blini. Ovo jelo imalo je donekle i ritualni značaj za slovenske narode pre nego što su prihvatili hrišćanstvo, jer su blini zbog okruglog oblika i žute boje bili simbol sunca.

Voćna pića i žestina

Rusi često uz obroke piju kompot od različitih vrsta voća. Voće se prokuva u vodi i doda se šećera po želji. Piju ga i toplog i hladnog. Uzvar se pravi na isti način, ali od sušenog voća.

Kvas se često naručuje u Rusiji. Reč je o fermentisanom gaziranom piću. Nekada mu se zbog ukusa dodaju sokovi voća.

Medovuha je jedno od najstarijih alkoholnih ruskih pića, napravljeno je od fermentisanog meda sa dodatkom začina.

Naravno, vodka je najpoznatiji ruski alkoholni proizvod.

Sve o gradovima domaćinima Evropskog prvenstva i njihovoj kuhinji saznajte OVDE.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!