Gost Euro specijala Sportlajta u ponedeljak je bio Milorad Mažić, nekada najbolji srpski sudija, čovek koji je sudio finale Lige šampiona, a sada prvi čovek Sudijske organizacije Fudbalskog saveza Rusije. Govorio je Mažić o mnogo zanimljivi tema iz svoje struke, a baš iz tog aspekta analizirao je i dosadašnji tok Evropskog prvenstva.
„Na organizacionom planu, mislim da je pun pogodak što je organizovano u jednoj državi, što je organizovano u Nemačkoj jer iskustvo sa organizacijom nemačke kao države ili kao Fudbalskog saveza to je uvek bio pun pogodak ako se vratimo u istoriju bližu ili dalju. Tako da je ovo nažalost možda i poslednje Evropsko prvenstvo koje će se igrati u jednoj državi, videćemo šta će biti odluke u narednom periodu. Ali, što se tiče organizacije, atmosfere,infrastrukture, tu ne treba puno trošiti reči, tu Nemci prednjače u mnogim stvarima.
Što se tiče fudbala, ipak imate kompetentnije goste, ja fudbal gledam iz jedne druge perspektive – šta su izazovi sadašnjeg fudbala za savremeno suđenje u narednom periodu. Po meni, dva su segmenta koja su ostavila upečatljiv utisak.
U prvom delu, u grupnoj fazi, igrao se fudbal onako dosta otvoren i napadački u pojedinim utakmicama. Posle grupne faze je na red došao taktički pristup. Ponovio sam to mnogo puta, uticaj stručnog štaba u savremenom fudbalu je neizmerljiv. Mislim da nikad nije bio veći nego u sadašnjem fudbalu koji se igra poslednjih godina i koji će se igrati.
A dva segmenta koja su na mene ostavila najveći utisak – sve reprezentacije, pogotovo u nok-aut fazi pokušavaju da igraju taj ‘lou blok’ i više me to podseća na rukomet ili vaterpolo gde nema prostora oko kaznenog prostora gde se oni svi stacioniraju i kada idu u tranziciju isto se dešava na drugoj strani.
I drugi segment gde je opet izazov za sudije su ti krosing ili povratni pasovi, gde više ne idu centaršutevi, nego idu povratni pasovi po zemlji, to su najbolji primeri gol Olma i najbolja šansa koju je Španija imala protiv Nemačke, to je negde upečatljivo za mene i ide do poluautomatizacije.
Što se tiče suđenja, možemo da podvučemo i da naglasimo da je prvi put na Evropskom prvenstvu, a posle Svetskog prvenstva u Kataru 2022. godine primenjivan poluautomatski ofsajd koji je skratio vreme oko donošenja odluka, bar oko tih situacija koje se dešavaju na terenu. Situacije kod poništenih pogodaka ili priznatih pogodaka, uvek su mali ofsajdi ili nisu. Prvi put je primenjena lopta sa čipom i svaki igrač je automatski ili digitalno pokriven sa nekih 80 i ne znam koliko tačaka na telu. Sad mi uvek sumnjamo, ali mi smo uvek hteli tehnologiju u fudbalu i ona je sada tu.
Pojačana je uloga kapitena u timu, to je pisano onako stidljivo inače u Pravilima igre, da kapiten ima osnovno pravo da razgovara sa sudijom, da mu sudija objasni neku situaciju, a igrači koji ne poštuju tu situaciju treba da budu kažnjeni.
Što se tiče nadoknade vremena, sudijama je skrenuta pažnja da neće biti onakve nadoknade vremena kao u Kataru, vršen je i apel na sve selekcije da se ne gubi vreme. Iz nekih okvira je tu izašla utakmica Hrvatske i Italije, ali o tome može da se razgovara.
Gledano iz sudijskog ugla, na 48 utakmica bile su 24 VAR intervencije što je do sada najveći broj VAR intervencija, imamo na svakoj drugoj utakmici VAR intervenciju, bilo je 14 poništenih ili priznatih golova, proveravao se jedan crveni karton, nešto za proveru identiteta igrača. Ali, u principu 24 intervencije. Da li je moglo da bude više, to je sad stvar za neku javnu raspravu, kao i da li je moglo da bude manje.
To je ono kako sam ja gledao ovo Evropsko prvenstvo iz stručnog ugla, ali i ono gde ide fudbal u budućem vremenu“.
Bonus video
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare