Poslastica na kiši: Turci projektilima smirili debitanta

EURO 18. jun 202420:02 12 komentara
Guliver/REUTERS/Wolfgang Rattay

Sjajan i ofanzivan fudbal igra se na Prvenstvu Evrope u Nemačkoj. Odlična je bila i utakmica Turske i Gruzije, prava poslastica. Zbog stative pri rezultatu 2:1 u 96. minutu, debitant je ostao bez boda. Ekipa trenera Vićenca Montele potom je pogodila praznu mrežu za konačnih 3:1 i veliko slavlje Turaka.

Turci su bili tokom celog meča ofanzivniji, ali su Gruzini pokazivali neverovatnu sposobnost da skoro svaki prelazak na polovinu protivnika učine opasnim po rivala. Za bolji rezultat debitanta na EURO nedostajala je kvalitetnija igra prve zvezde time Hviče Kvarackelije.

Povezano

Golčinom iz voleja beka Muldura, Turska je povela. Samo dva minuta kasnije zatresla je ponovo mrežu, ali je posle VAR provere utvrđeno da je Jildiz bio u ofsajdu.

Gruzini su izbegli nokaut, osokoljeni tom činjenicom ne samo da su izjednačili preko Mikautadzea, nego su mogli i do potpunog preokreta. Isti igrač, nekadašnja preskupa želja Crvene zvezde, propustio je veliku priliku.

TURSKA – GRUZIJA 3:1 (1:1)

Strelci: 1:0 – Muldur u 25, 1:1 – Mikautadze u 32, 2:1 – Guler u 65, 3:1 – Akturkoglu u 90+7. minutu.

Stadion: Signal Iduna park u Dortmundu. Sudija: Teljo (Argentina).

TURSKA: Gunok – Muldur (od 85. Čelik), Akajdin, Bradakči, Kadioglu – Ajhan (od 79. Demiral), Čalhanoglu (od 90+1. Ozkan) – Guler (od 79. Jazići), Kokču, Jildiz (od 85. Akturkoglu) – Jilmaz.

GRUZIJA: Mamardašvili – Kakbadze, Kvirkvelia (od 84. Zivzivadze), Kašia, Dvali, Citaišvili (od 74. Lohošvili) – Kohorašvili, Mekvabišvili (od 89. Altunašvili), Čekvetadze (od 74. Davitašvili) – Kvarackelia, Mikautadze.

Pucalo je od fudbala na obe strane, a Turska je u 65. minutu došla do prednosti još jednim sjajnim golom. Mlađani Guler, rođen 2005. godine, pokazao je zašto ga je Real kupio i da bi mogao da u sledećoj sezoni dobije veću priliku u kraljevskom klubu.

Sofascore

Guler je ušao u istoriju Eura kao najmlađi strelac-debiant na kontinentalnom šampionatu. Pročitajte posebnu vets o tome ovde.

Ubrzo posle vođstva Turske, Gruzija je pogodila prečku. Uzbuđenjima nije bilo kraja i prišlo se neizvesnom finišu meča.

Gruzija je imala dve velike šanse za izjednačenje, pogodila je i stativu. U poslednjim trenucima meča, kad je mreža Gruzije bila prazna kod kornera, pukla je kontra i Akturkoglu je postavio konačnih 3:1.