Malo 15 minuta: Švajcarska pobedila neprepoznatljive Mađare

EURO 15. jun 202414:25 > 17:13 3 komentara
Peter Gulači
Stu Forster/Getty Images

Fudbaleri Švajcarske pobedili su Mađarsku 3:1 u prvom kolu grupe A Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

„Oseti pobedu“

Švajcarska je sada druga u grupi – sa tri boda, ali lošijom gol razlikom od Nemačke, dok su Mađari na trećoj poziciji.

Standings provided by Sofascore

Švajcarci su zahvaljujući izuzetnom otvaranju utakmice od samog starta bili u povlašćenoj poziciji. Mađarska je u prvom poluvremenu imala samo jednu polupriliku – kada je udarcem sa distance kontru okončao vezista Liverpula Dominik Soboslaj, ali je njegov udarac završio preko prečke.

Sve ostalo što smo videli do pauze bilo je na suprotnoj polovini. Švajcarci su zagospodarili sredinom i diktirali tempo utakmice i u kontinuitetu uspevali da dođu pred gol protivnika.

FUDBAL:

Prvi gol na utakmici viđen je u 12. minutu – strelac je bio napadač Ludogoreca Dua, ali je „šou“ ukrala asistencija Ebišera koji je sunarodnika izbacio direktno pred Gulačija. Bio je to prvi pogodak za nacioalni tim za Duu, koji je tek u prijateljskim mečevima pred EURO i debitovao za Švajcarsku.

Izabranici Murata Jakina su bili toliko nadmoćni nad rivalom u prvih 45 minuta da je u jednom periodu delovalo kao da gledamo „sredinice“, a ne takmičarsku utakmicu. Švajcarci su ipak i bili dovoljno konkretni, ali i uspešni u stvaranju šansi da nas podsete koji je krajnji cilj – postići gol.

Upravo u tome uspeo je asistent kod prvog pogotka Ebišer u 45. minutu. Dobio je poprečnu loptu od saigrača posle traljave intervencije Mađara i kiflom je smestio u malu mrežu daljeg ugla za 2:0.

Po povratku sa pauze viđena je znatno ravnopravnija igra – kakvu smo i očekivali s obzirom na to kakve partije je Mađarska pružala na prethodnom Evropskom prvenstvu i kvalifikacijama za aktuelni EURO.

Luksuz od dva gola prednosti omogućio je Švajcarcima priliku da se povuku i vrebaju iz kontre, ali posle gotovo sat vremena fudbala na terenu je viđena slična situacija kao u prvom poluvremenu, samo u obrnutim ulogama.

Mađarska je presingom gušila svaki napad rivala i tražila kako da dopremi loptu pred gol, što je gostima konačno uspelo u 63. minutu. Šalaj je tada sa levog boka centrirao Vargi, ali njegov udarac glavom nije bio precizan. Samo tri minuta kasnije se iskupio napadač Ferencvaroša, iskoristio ubačaj Soloslaja, prevario Ebišera i zatresao mrežu.

Rosi je naredio ofanzivu koju je potrepio i adekvatnim izmenama, ali je to otvorilo svodobe gola Švajcarcima. Nije bilo načina da se stvaraju prilike kroz sredinu, centaršutevi su bili jedino odgovarajuće sredstvo, ali je zafalilo kvaliteta za izjednačenje.

Gulači je sprečio da Džaka reši pitanje pobednika posle kornera, ali spasa nije bilo u nadoknadi kada je sve dileme otklonio rezervista Bril Embolo.

Za igrača utakmice proglašen je vezista Bajera Granit Džaka.

U SUSRET UTAKMICI

EURO je počeo u petak veče, kada je domaća selekcija demolirala Škotsku i slavila rezultatom 5:1.

Zahvaljujući tome izabranici Julijana Nagelsmana nalaze se na prvoj poziciji u grupi – sa tri osvojena boda i impresivnom gol-razlikom.

Mađarska je plasman na EURO obezbedila kao prvoplasirana u kvalifikacionoj grupi G, u kojoj se takmičila sa Srbijom, Crnom Gorom, Litvanijom i Bugarskom.

Izabranici Marka Rosija pobedili su Orlove u oba navrata – 2:1 kod kuće, ali i prethodno u gostima.

Nije Srbija imala uspeha ni protiv Švajcarske u grupnoj fazi prethodnog Mundijala, s obziron na to da je u ključnom meču za prolaz u nokaut fazu poražena, čime su Orlovi i završili takmičenje u Kataru.

I 2018. su se u grupnoj fazi susrele Srbija i Švajcarska. Aleksandar Mitrović doneo je prednost orlovima, ali je potom Švajcarska preokrenula, uz pomoć nemačkog arbitra Feliksa Briha kojem je promakao evidentan prekršaj nad Mitrogoom u protivničkom šensaestercu.

Strelci za švajcarsku bili su Granit Džaka i Đerdan Šaćiri i Švajcarska je slavila 2:1.

Ovo je drugi susret Mađarske i Švajcarske na velikim takmičenjima – prethodno su igrali 1938. na Mundijalu i Mađarska je pobedila 2:0.

STARTNE POSTAVE:

Mađarska: Gulači; Lang, Orban, Salai; Fiola, Adam Nađ, Šefer, Kerkez; Šalai, Soboslaj; Varga

Švajcarska: Zomer; Šer, Akandži, Rodrigez; Vidmer, Džaka, Frojler, Endoj; Ebišer, Vargas; Dua

Švajcarska na raspolaganju ima dvojicu izuzetnih golmana: Interovog Jana Zomera i najboljeg čuvara mreže ove sezone u Bundesligi, uzdanicu Borusije Dortmund Grigora Kobela, koji je ostao na klupi.

Glavni sudija je Slovenac Slavko Vinčić.

SVA DEŠAVANJA SA EVROPSKOG PRVENSTVA U NEMAČKOJ PRATITE U SEKCIJI BLOG UŽIVO NA SAJTU SPORT KLUBA.

Pogledajte spektakularnu završnicu nedavno odigranog meča na Rajn Energi stadionu: Keln – Union Berlin.