Danska dominirala, Slovenci se nisu predavali, na kraju remi

EURO 16. jun 202419:25 > 19:54 1 komentar
Guliver

U prvom meču C grupe, u kojoj se nalazi i selekcija Srbije, Slovenija i Danska su odigrali nerešeno - 1:1.

Danska nije opravdala ulogu favorita u duelu sa Slovenijom, osvojila je samo bod u duelu u kojem je bila bolja u većem delu susreta – 1:1. Ali, bez ikakve dileme, Slovenci su zaslužili izjednačenje i bod na startu Evropskog prvenstva, pre svega zbog sjajne igre u drugom delu drugog poluvremena duela u Štutgartu.

„Oseti pobedu“

U igri Danske sve se vrti oko Kristijana Eriksena. Upravo je napadač Mančester junajteda postigao vodeći pogodak u 17. minutu. I to posle sjajne akcije, u kojoj su Danci razmenili veliki broj pasova, a kad su na kraju ubrzali akciju Vind je proigrao Eriksena, kojem nije bilo teško da preciznim udarcem sa osam metara savlada Oblaka – 1:0.

I pre i posle toga sve je zavisilo od igre Danaca. Često je selektor Slovenije Matjaž Kek nemoćno širio ruke, ali i njemu je očigledno bilo jasno da je razlika u kvalitetu velika. Mogao je da bude srećan jedino zbog činjenice da je rezultat za njegovu selekciju bio aktivan i da se nada da će neko od majstora u njegovom timu, a najveći je Benjamin Šeško, uspeti da donese izjednačenje.

Upravo je ovaj momak u 16. minutu imao odličnu priliku iz ne baš zgrađene akcije, više zbog činjenice da je dobio malo više prostora od odbrane Danske, iskoristio je to da šutira sa 20 metara, lopta je prohujala koji milimetar od iskusnog golmana Šmajhela.

Mnogo sreće imala je Slovenija u 28. minutu, Eriksen je uputio oštar centaršut sa leve strane, Mlakar je napucao svog fudbalera u pokušaju da interveniše, lopta je umalo završila u mreži iza leđa Oblaka. Odmah potom, posle ubacivanja iz ugla Eriksena, glavom je šutirao Vind, zamalo pored gola Slovenije.

Mogao je Eriksen da duplira vođstvo Danske u 43. minutu, ponovo je prilično statična bila odbrana Slovenije, Vind je ostao usamljen na levoj strani, dodao je do fudbalera Mančester junajteda, koji je sa 15 metara šutirao iz prve, ali vrlo neprecizno, visoko preko gola Oblaka.

Lineups provided by Sofascore

Imala je Slovenija odličnu priliku posle ubacivanja iz auta na startu drugog poluvremena, Stojanović je ubacio oštru loptu koja je preskočila Šeška, a potom do nje nisu stigli Elšnik i Bijol. Da jesu, imali bi verovatno lagan zadatak. Takođe, u ovoj akciji jedan fudbaler Danske u svom šesnaestercu zakačio je Šporara, ali posle kraće VAR provere sudija je pokazao da se igra nastavi.

Odmah potom viđena je sjajna prilika na drugoj strani, posle fantastičnog ubacivanja Eriksena iz slobodnog udarca u 55. minutu Bijol je u poslednjem trenutku izbio loptu u korner.

Sjajnu priliku da duplira prednost Danska je imala u 64. minutu, Kristijansen je odlično prošao po levoj strani, ubcio loptu u peterac, tako je Hojlund stigao do nje prvi, ali mu je zasmetao Bijol, a potom je i Oblak odlično intervenisao.

Malo je nedostajalo da minut posle te šanse Hojlunda Slovenija dođe do izjednačenja. Stojanović je sjajno prošao po levoj strani, još bolje je centrirao, a Gnezda-Čerin je natrčao na loptu i glavom sa deset metara šutirao zamalo pored gola Šmajhela.

Kako se meč bliži kraju, Slovenija je pokazivala znakove života. Posle prilike koju je imao Gnezda-Čerin, izglednu šansu propustio je i Šporar, u 75. minutu posle ubacivanja sa leve strane iz slobodnog udarca šutirao je zamalo pored gola.

Pojačala je Slovenija pritisak i to je urodilo plodom. Najpre je sjajno šutirao Benjamin Šeško, bila je to „bomba“ sa 20 metara, ali je stativa zaustavila njegov udarac, Šmajhel je već bio savladan. Odmah potom, u 77. minutu posle lošije intervencije Danaca lopta se odbila do Janše, koji je iskosa sa 20-tak metara šutirao, lopta je zakačila jednog igrača Danske, promenila smer i završila u mreži Šmajhela – 1:1.

Dalo je to elan Slovencima, koji su u 81. imali šansu za preokret preko Šporara, napadač ov selekcije je lako umakao odbrani Danske, potom je iskosa sa desne strane i šutirao, ali je Šmajhel izbio loptu u korner. Do kraja meča bilo je još nekoliko polušansi, ali ne i prevelikih uzbuđenja pred golovima Oblaka i Šmajhela.