
Još jedno leto, još jedan masovan izlazak na evro scenu klubova sa ovih prostora. I kao i svakog leta, ta masovnost obično potraje kolo, dva, u zavisnosti ko se kada uključuje u evropske kvalifikacije. U slučaju crnogorskih klubova sve to traje mnogo kraće.
Fudbalski romantici vole da se prisećaju lige velike Jugoslavije i kako su u svakom kutku te zemlje bili klubovi, respektabilni i na evropskom nivou. Međutim, po raspadu velike države ti klubovi su stekli priliku da češće izlaze u Evropu.
KRIZA CRNOGORSKOG FUDBALA
„Neće ti uspeti, Genije“: Oštra poruka iz Zete za Savićevića
Dečić nemoćan u Velsu, daleko je Evropa…
Kada se zanemari romantičarski pogled „kako je nekada sve bilo bolje“ u kojem se ne uzimaju u obzir ogromne promene koje su se desile, ne samo u evropskom fudbalu već i čitavom društvu poput Bosmanovog pravila ili Ugovora iza Mastrihta, može se reći da su klubovi iz gotovo svih eks jugoslovenskih republika i entiteta imali bar neki vredan rezultat. Srpski i hrvatski klubovi su i prezimljavali u Evropi, slovenački igrali Ligu šampiona i Ligu Evrope, a do evropske jeseni, tačnije grupne faze nekog evropskog kupa došli su i klubovi iz Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, pa čak i predstavnik FS Kosova Balkani.
Dakle, skoro svi su osetili čar evropske jeseni, osim Crnogoraca. Bilo je nekoliko izleta u UEFA takmičenjima pre sticanja nezavisnosti 2006. Oni malo stariji sećaju se da je u kampanju za referendum o nezavisnosti jedan od glavnih argumenata bio da će u nezavisnoj Crnoj Gori Zeta igrati Ligu šampiona. I tada, kada je situacija sa ondašnjim fudbalom bila kud i kamo bolja, taj video izazivao je smeh, a danas…
Ipak, bilo je nešto proročko u tom videu. Ako ništa drugo, upravo je ta Zeta bila najbliža tome da se nađe u grupnoj fazi nekog UEFA takmičenja. U leto 2012. tim iz Golubovca redom je rušio u kvalifikacijama za Ligu Evrope Pjunik, finsku Jivaskiju i Sarajevo. Došla je Zeta do plej-ofa, ali je prejak bio PSV, koji je ukupnim rezultatom 14:0 osigurao grupnu fazu Lige Evrope.
Od tada crnogorski klubovi dolazili su najviše do trećeg kola, a i u toj fazi poslednji put su se našli u COVID sezoni 2020/21. kada je Budućnost u Ligi Evrope, posle jednog meča ispala od Sarajeva. Od tada, do danas crnogorski klubovi zabeležili su ukupno osam pobeda u 36 mečeva. U te tri sezone crnogorski klubovi imali su samo četiri prolaza, od čega je jedan bio u pretkvalifikacijama za Ligu šampiona prošle sezone Budućnosti. Ali Podgoričani nisu došli ni do prvog kola kvalifikacija, jer su ispali već u narednom susretu pretkvalifikacija.
Zato vreme u Vardar se našao u Ligi Evrope, Zrinjski je postao prvi klub iz Bosne i Hercegovine koji se našao u nekom UEFA takmičenju, kao i Balkani, i oni su čak umeli da zabeleže i pobedu u grupi. Samo crnogorski klubovi nisu uspeli da naprave iskorak. I ne samo to, napravili su ozbiljan korak unazad, jer sada ispadaju i od klubova iz Andore, Islanda, Luksemburga, Velsa. Dakle, to je realnost crnogorskog fudbala, ali za sada niti ima odgovornih, niti iko pokazuje stid zbog ovakvog posrnuća. A da je sramotno, sramotno je.
Bonus video
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare