Četvorka Liverpula, kraj za Ajaks u LE

Europa League 30. nov 202323:31 0 komentara
Kodi Gakpo, Trent Aleksander-Arnold
Michael Regan/Getty Images

Kompletirano je peto kolo grupne faze Lige Evrope. Liverpul je pobedom na Enfildu protiv LASK 4:0 overio prvo mesto u grupi, dok je Ajaks ostao bez nok-aut faze drugog po renomeu evropskog takmičenja porazom u Marseju od Olimpika 4:3.

Redsi su očekivano završili grupnu fazu kao prvi u grupi. Protiv LASK su pokazali da se sa razlogom smatraju jednim od glavnih favorita za trofej.

Briljirao je Kodi Gakpo koji je postigao dva pogotka, u 15. minutu za 2:0 i u drugom minutu nadoknade kada je zatvorio seriju golova. Luis Dijas je doveo Liverpul u vođstvo u 12. minutu, dok je Mohamed Salah, posle asistencije Gakpou za prvi gol, i sam se upisao u strelce u 51. minutu sa penala za 3:0.

Tuluz je propustio priliku da na svom terenu pobedom nad Rojal Unionom obezbedi drugo mesto i nastavak takmičenja u Ligi Evrope. Ovako u poslednjem kolu u gostima moraju da makar odigraju nerešeno protiv LASK, kako ne bi zavisili od meča u Belgiji gde će gostovati Liverpul.

Kakva je čitava sezona za Ajaks, kao logičan epilog je i ispadanje iz Lige Evrope. Porazom u Marseju trofejni holandski klub izgubio je šansu za nastavak takmičenja u Ligi Evrope, a ostaje mu da u poslednjem kolu na svom terenu pobedi AEK kako bi evropsko proleće dočekao u Ligi Konferencije.

Vodio je Olimpik u Marseju tri puta golovima Obamejanga u devetom minutu sa penala, Embembe u 26. i ponovo Obamejanga u 48. minutu. Ajaks je sva tri puta uzvratio. Prva dva gola postigao je Brobi u 10. i 30. minutu, dok je Akpom u 80. minutu postigao gol za 3:3, iako je već 17 minuta Ajaks igrao sa igračem manje zbog crvenog kartona Berghuisa u 63. minutu. Ipak, Obamejang kompletira het-trik u trećem minutu nadoknade, ponovo iz penala, za veliku pobedu i obezbeđeno proleće u Ligi Evrope.

Ostali rezultati: Heken – Bajer Leverkuzen 0:2, Molde – Karabag 2:2, Rendžers – Aris Limasol 1:1, Servet – Roma 1:1, Šerif – Slavija Prag 2:3, Viljareal – Panatinaikos 3:2.