LE: Rapsodija Rosonera, Karabag i Janković šokirali Bragu

Rafael Leao (Milan) i Baptiste Santamaria (Ren) AC Milan's Rafael Leao in action with Stade Rennes' Baptiste Santamaria and Martin Terrier Europa League - Play-Off - First Leg - AC Milan v Stade Rennes
REUTERS/Claudia Greco - Rafael Leao (Milan) i Baptiste Santamaria (Ren)

Odigrane su preostale četiri utakmice plej-ofa nokaut faze Lige Evrope. Svoje veče imali su fudbaleri Milana i posebno Karabaga. Slavili se i igrači Benfike i to iz penala u nadoknadi vremena. Jedino u duelu između Lansa i Frajburga nije bilo ni pobednika, ni golova.

Liga Evrope

Sedmostruki prvaci Evrope, fudbaleri Milana, ugostili su na San Siru francuski Ren i zasluženo slavili sa 3:0. Sve je bilo gotovo za manje od sat vremena.

Epitet igrača utakmice poneo je Ruben Loftus-Čik. Postigao je prva dva gola za Rosonere, oba udarcima glavom.

Milan je poveo nakon pola sata igre, sa desne strane centrirao je Florenci, a pomenuti Englez bio je najviši u skoku i matirao 38-godišnjeg Stiva Mandandu.

Luka Jović je meč ispratio sa klupe za rezervne igrače.

Drugi gol pao je na samom početku drugog poluvremena. Korner je izveo Teo Ernandez, Mandanda je odbranio neobičan pokušaj Kjaera leđima, ali samo do Loftusa-Čika, koji postiže drugi gol na meču.

U 53. minutu na semaforu je već pisalo 3:0. I to posle najlepše akcije na meču. Bila je to majstorija Rafaela Leaa. Najpre je petom odigrao do Tea Ernandeza, Francuz mu je vratio loptu, a Portugalac je rutinski prosledio u mrežu.

Leao je i u prvom poluvremenu mogao da postigne gol, ali je u 7. minutu pogodio prečku.

Rasmus Nikolaisen (Tuluz) i Žoao Mario (Benfika) Toulouse's Rasmus Nicolaisen in action with Benfica's Joao Mario Europa League - Play-Off - First Leg - Benfica v Toulouse
REUTERS/Pedro Nunes – Rasmus Nikolaisen (Tuluz) i Žoao Mario (Benfika)

Benfika se dugo mučila da slomi otpor Tuluza. Rafa Silva je u prvom poluvremenu pogodio okvir gola, da bi u 68. minutu zahvaljujući pozivu iz VAR sobe domaći tim dobio penal, koji je realizovao veteran Anhel Di Marija.

Anhel Di Marija je samo dan ranije proslavio 36. rođendan.

Anhel Di Marija Benfika Soccer Football - Europa League - Play-Off - First Leg - Benfica v Toulouse - Estadio da Luz, Lisbon, Portugal - February 15, 2024 Benfica's Angel Di Maria celebrates scoring their first goal Europa League - Play-Off - First Leg - Benfica v Toulouse

Međutim, samo sedam minuta kasnije Danac Mikel Desler, zaboravljen na drugoj stativi, efektno hvata loptu za 1:1.

Činilo se da će Francuzi izvući nerešen rezulat, a onda je Benfika u sudijskoj nadoknadi vremena dobila novi penal! Ponovo je loptu uzeo Di Marija i u 90+8. postavio konačnih – 2:1.

Neočekivan rezultat u Portugalu. Ekipa Karabaga savladala je domaću Bragu sa 4:2!

Poveli su gosti iz Azerbejdžana golom bivšeg fudbalera Partizana Marka Jankovića iz jedanaesterca. Bio je to prvi gol ove sezone u Evropi za crnogorskog internacionalca.

Karabag Marko Janković postiže gol sa bele tačke Qarabag's Marko Jankovic scores their first goal from the penalty spot Europa League - Play-Off - First Leg - S.C. Braga v Qarabag
REUTERS/Miguel Vidal – Marko Janković postiže gol sa bele tačke

Janković je sticajem nesrećnih okolnosti bio akter i izjednačujućeg gola u finišu prvog poluvremena. Braga je imala korner, Siku Niakate je šutirao glavom i na gol liniji pogodio upravo nekadašnjeg fudbalera crno-belih, od koga se lopta odbila do Simona Banze, koji je sa metar udaljenosti ubacio u mrežu za – 1:1.

U drugom poluvremenu šok za Portugalce. Gosti postižu čak tri gola. Drugi i treći su potvrđeni iz VAR sobe, u četvrtom je učestvovao i Marko Janković. Sa dva gola istakao je francuski internacionalac marokanskog porekla Abdelah Zubir.

U finišu meča poraz Brage ublažio je 37-godišnji veteran Žoao Mutinjo iz penala.

Golova jedino nije bilo u Lansu gde je gostovao Frajburg, tim koji je zauzeo drugo mesto grupi sa TSC-om.

Gosti iz Nemačke bili su izuzetno opasni. Roland Salai je u 19. minutu pogodio prečku, a u 59. minutu siguran pogodak kapitena Frajburga Egeštajna sprečio je sjajnom intervencijom štoper Lansa Kevin Danso.