Sećanje na Škiju: Katalinski za sva vremena

Ex-Yu lige 12. maj 20258:00 2 komentara
oto Sport Klub/ Sportnetwork - Josip Škija Katalinski (FK Željeznicar Sarajevo)
Foto Sport Klub/ Sportnetwork - Josip Škija Katalinski (FK Željeznicar Sarajevo)

Na današnji dan rođen je legendarni fudbaler Josip Škija Katalinski. Junak sa Vald stadiona.

Veliki igrači se rađaju u velikim utakmicama. Oni koji se godinama pamte po značajnoj pobedi, osvojenom trofeju ili odlučujućem golu. Fudbal na ovim prostorima imao je mnogo sjajnih pojedinaca, čak i pravih virtuoza, ali samo su retki imali znanja, hrabrosti i sreće da uđu u istoriju.

Povezano

Milutinovićevi golovi Rumunima, Vukasovo poigravanje sa Italijanima, Mitićev i Džajićev pogodak protiv Engleza, Karasi u Atini i Radanović u Splitu protiv Grka, odnosno Bugara, majstorije Dragana Stojkovića protiv Španaca, gol odluke Darka Pančeva u Bariju… to su oni čarobni momenti koji su zauzeli počasna mesta u fudbalskoj istoriji.

Među njima je podjednako značajan i slavan gol Josipa Katalinskog u Frankfurtu.

Reč je o čuvenoj majstorici sa Crvenom furijom za odlazak na Svetsko prvenstvo 1974. u nekadašnjoj SR Nemačkoj. Tog 13. februara 1974. godine igrao se 14. minut na Vald stadionu kad je Buljan sa desne strane izveo slobodan udarac, ubacio loptu pred gol Španaca, a Katalinski iz drugog pokušaja, spretno i srećno, savladao španskog golmana Iribara. Jugoslavija je pobedila sa 1:0 i plasirala se na Mondijal.

foto: Arhiva

Dva meseca ranije u Atini, minut pre kraja poluvremena utakmice sa Grčkom u kojoj su Plavi jurili pobedu od dva pogotka razlike, Katalinski se nije najbolje razumeo sa golmanom Enverom Marićem. U želji da mu vrati loptu, pogodio je – sopstvenu mrežu.

Kasnije je priznao da je ga je taj autogol dugo proganjao, da je noćima imao košmare u kojima u poslednjoj sekundi tog susreta lopta posle šuta Karasija prolazi pored stative grčkog gola. Na sreću, stvarnost je bila drugačija… Karasi je pogodio mrežu, Jugoslavija je slavila sa 4:2 i zakazala megdan sa Špancima.

PROČITAJTE NA PORTALU SPORT KLUBA

Zvezdi opomena pred finale: Voša odnela bod sa Marakane (VIDEO)

Srbija je na EP! Cupara zaustavio Azure u Kraljevu

TSC se pita u Humskoj: Stanić sa dva gola ugasio Partizan

Može samo u Srbiji: Izgubio titulu od Zvezde, pa slavio sa njom!

Švajcarci: Četiri razloga za ljubav Novaka i Ženeve

Katalinski se zarekao – daće gol u majstorici! Želja mu se ostvarila i od tragičara je postao junak nacije.

Te 1974. nije bilo naslovne strane sa koje se nije smešio Katalinski. Dobio je Šestoaprilsku nagradu Sarajeva, bio proglašen za jugoslovenskog fudbalera godine, a već naredne godine glumio je u TV filmu Simha u specijalno za njega napisanoj ulozi limara Lijača!

(SP 1974: Žairzinjo u duelu sa Katalinskim i Aćimovićem) Jairzinho Brasilien Mitte im Spiel gegen Jugoslawien
Guliver image (SP 1974: Žairzinjo u duelu sa Katalinskim i Aćimovićem)

Ipak, iako ga je pogodak protiv Španaca proslavio, Josip Škija Katalinski je i pre i posle utakmice u Frankfurtu imao blistavu karijeru. Rođen 2. maja 1948. godine na sarajevskoj Ilidži, fudbal je počeo da trenira u lokalnom Igmanu, da bi kao 17-godišnjak prešao u Željezničar. Na Grbavici je ostao punih deset godina, odigrao više od 350 utakmica i mada je najčešće igrao centarhalfa čak sto puta pogodio je mreže protivničkih ekipa.

Čvrst, gotovo neprelazan u odbrani, odlične duel igre i skoka, kako pred svojim, tako i pred golom rivala, Katalinskog je krasio i snažan šut, pa nije ni čudo što je godinama bio jedan od najvećih aduta u igri Željezničara.

U čuvenoj sezoni 1971/72. klub sa Grbavice je sa 51 bodom – dva više od Crvene zvezde, osvojio istorijsku, prvu i jedinu šampionsku titulu u nekadašnjoj jugoslovenskoj Prvoj ligi. Uz golmana Slobodana Janjuša i Envera Hadžiabdića, Katalinski je jedini koji je odigrao svih 34 utakmica, a sa 12 pogodaka bio je treći strelac ekipe, iza Josipa Bukala sa 14 i Bože Jankovića sa 13 golova.

Od 1975. s velikim uspehom je igrao za francusku Nicu u kojoj je posle 150 utakmica 1978. završio karijeru zbog povrede.

Jugoslavija Jugoslawien v. li.: Danilo Popivoda, Jovan Acimovic, Stanislav Karasi, Drazen Muzinic, Branko Oblak, Enver Hadziabdic, Josip Katalinski, Ivan Buljan, Ivica Surjak, Torwart Enver Maric und Dragan Dzajic; Nationaltrikot, Vdia, quer, Hymne, Nationalhymne, Mannschaftsbild, Torhüter, Keeper, Aufstellung, Mannschaftsaufstellung Weltmeisterschaft 1974, Länderspiel,
imago/Frinke via Guliver – Jugoslavija 1974: Popivoda, Aćimović, Karasi, Mužinić, Oblak, Hadžiabdić, Katalinski, Buljan, Šurjak, Marić i Džajić.

Katalinski (rođen 12. maja 1948. u Sarajevu) godinama je bio i standardan u reprezentaciji Jugoslavije. Od 1972. i utakmice sa Venecuelom u kojoj je bio strelac jednog gola u pobedi od 10:0, do 1977. i poraza od Rumunije – 0:2, sakupio je 41 utakmicu u plavom dresu, postigao deset golova i onaj jedan opisani autogol, a bio je i učesnik Svetskog prvenstva u Zapadnoj Nemačkoj ’74. i Prvenstva Evrope u Beogradu i Zagrebu dve godine kasnije.

Jedno vreme bio je predsednik Željezničara, s kojim se borio i izborio za opstanak, a potom i za titule. Radio je i kao koordinator mlađih kategorija u Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine. Preminuo je 9. juna 2011. godine, a večni konačište mu je groblje u naselju Stup na Ilidži.

Josip Katalinski – legendarni Škija, večno u srcima svih poklonika fudbala na ovim prostorima…

Guliver image (Tim Jugoslavije: Dragoslav Stepanović, Miroslav Pavlović, Ilija Petković, Jovan Aćimović, Stanislav Karasi, Josip Katalinski, Brane Oblak, Vladislav Bogićević, Dušan Bajević, Enver Marić, Dragan Holcer. Mannschaftsfoto Jugoslawien v li Dragoslav Stepanovic Miroslav Pavlovic Ilija Petkovic Jovan A
Guliver image (Tim Jugoslavije: Dragoslav Stepanović, Miroslav Pavlović, Ilija Petković, Jovan Aćimović, Stanislav Karasi, Josip Katalinski, Brane Oblak, Vladislav Bogićević, Dušan Bajević, Enver Marić, Dragan Holcer.
imago/WEREK via Guliver (Jugoslavija: Dragan Džajić, Enver Marić, Dušan Bajević, Vladislav Bogićević, Ivica Šurjak, Ivan Buljan, Josip Katalinski, Branko Oblak, Enver Hadžiabdćc, Jovan Aćimović, Ilija Petković)
imago/WEREK via Guliver (Jugoslavija 1974: Dragan Džajić, Enver Marić, Dušan Bajević, Vladislav Bogićević, Ivica Šurjak, Ivan Buljan, Josip Katalinski, Branko Oblak, Enver Hadžiabdćc, Jovan Aćimović, Ilija Petković)
Jugoslawien, v.li.: Jovan Kule Acimovic, Torwart Ognjen Olja Petrovic, Dragan Dzajic, Ivan Buljan, Ivica Surjak, Josip Katalinski, Branko Brane Oblak, Drazen Muzinic, Slavisa Zungul, Jurica Jure Jerkovic, Danilo Popivoda;
guliverimage/imago/WEREK – Jugoslavija 1976: Aćimović, Olja Petrović, Džajić, Buljan, Šurjak, Katalinski, Oblak, Mužinić, Žungul, Jerković, Popivoda.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare