Francuska 23. maj 202122:51 > 23:28 7 komentara
Lil, Burak Jilmaz, Renato Sančez
REUTERS/Stephane Mahe

Fudbaleri Lila senzacionalni su šampioni Francuske, šesti put u istoriji, odnosno prvi put od sezone 2010/11.

Lil je u poslednjem kolu Lige 1 gostovao Anžeu i pobedom 2:1 zadržao bod prednosti u odnosu na višestruko bogatiji PSŽ, koji je šampionat završio trijumfom u Brestu 2:0.

Novi šampion Francuske se sa šest trofeja na večnoj listi izjednačio sa Bordoom, Remsom i Rubeom, a ispred njih su Nant i Monako sa po osam, PSŽ sa devet i Olimpik Marsej i Sent Etjen sa po deset titula.

Strelci za Lil bili su najbolji strelci – Džonatan Dejvid u 10. i neverovatni Burak Jilmaz iz penala u 45+1. minutu. Tridesetšestogodišnjem turskom veteranu to je bio 16. pogodak u sezoni.

Počasni gol za domaće u nadoknadi je upisao Anđelo Fugini.

PSŽ nije uspeo sedmi put u poslednjih devet godina da osvoji titulu. Sveci su slavili na gostovanju Brestu autogolom Romeina Favrea u 37. i Kilijana Mbapea u 71. minutu, dok Nejmar u 19. nije iskoristio jedanaesterac.

Prebogati klub iz Pariza je ove sezone morao da se zadovolji samo trofejom Kupa Francuske.

U kvalifikacije za Ligu šampiona će Monako koji je uprkos remiju sa Lensom u gostima (0:0) zadržao treću poziciju zahvaljujući pobedi Meca u Lionu protiv Olimpika 3:2.

Lion i Marsej će u grupnu fazu Lige Evropa, a Ren je pobedom protiv Nima 2:0 na šestoj poziciji pretekao Lens i obezbedio kvalifikacija za Ligu Konferencija.

Iz lige su ispali Dižon i Nim, a u baraž za opstanak će Nant, koji je u odlučujućem duelu prekinuo niz od četiri pobede.

Predrag Rajković je odigrao ceo meč za Rems, kao i Stefan Mitrović za Strazbur, dok je Mihajlo Ristić od 25. minuta dobio šansu u Monpeljeu.