
Jedan od najboljih, najpopularnijih i najbogatijih fudbalera i sportista s kraja 20. i početka 21. veka Dejvid Bekam slavi 50. rođendan.
Ono što Dejvida Bekama izdvaja od većine velikih fudbalera je činjenica da je on u očima svetske javnosti prevazišao fudbal i sport generalno. Na Ostrvu ga nazivaju britanskom kulturnom ikonom, a njegovi obožavaoci smatraju da su sport i kultura premali za ono što je ovaj harizmatični Englez postigao i postiže kao javna ličnost na globalnom nivou.
PROČITAJTE NA PORTALU SPORT KLUBA
Bogdanović otkrio: Jokić je trebalo da dođe kod nas u Partizan
Nole: Zbog bolesti članova porodice mnogo sam bio u bolnicama
Barcokas zadovoljan pred F4: Izbacili smo Obradovićevog favorita
Njegov životni uspon prevazišao je najlepše bajke. Od bledunjavog dečaka koji zbog sitne građe nije imao mesta u školskoj reprezentaciji Engleske, stigao je do titule svetskog fudbalskog ambasadora i statusa slavne ličnosti mnogo širih razmera.
A kako je sve počelo? Kad je krenulo stvaranja njegovog kulta?
Rođen je 2. maja 1975. u Lejtonstonu u istočnom delu Londonu. Njegova majka Sandra bila je frizerka, otac Ted monter kuhinja. Dejvid je njihovo srednje dete. Ima dve sestre, stariju Lin Džordžinu i mlađu Džoan Luiz.
Bekamov otac po majci bio je Jevrej, Dejvid je za sebe voleo da kaže da je polujevrejin i da je više imao kontakta sa judaizmom nego sa bilo kojoj drugom religijom. Kasnije je u svojoj knjizi izjavio da je odrastajući išao sa roditeljima u crkvu svake nedelje, jer je to bio jedini način da igra fudbal za njihov tim.
Veoma rano je pokazao talenat za ovaj sport, a zanimljivo je da su mu roditelji bili fudbalski fanatici, veliki navijači Mančester Junajteda. Često bi prelazili preko 300 i više kilometara do Old Traforda kako bi prusustvovali domaćin utakmicama ovog slavnog kluba. Uostalom, Dejvidovo srednje ime je Robert koje mu je otac dao po svom omiljenom igraču, legendi Mančester Junajteda i svetskog fudbala, Robertu Bobiju Čarltonu.
Roditelji su ljubav prema Mančester Junajtedu preneli i na Dejvida. Bio je maskota kluba na utakmici sa Vest Hemom 1986. godine. U to veme otac ga je trenirao u lokanom amaterskom klubu Ridžvej Rovers. Brzo su zapazili njegov talenat. Išao je na probe u nekoliko većih klubova, da bi tačno na 14. rođendan potpisao pristupnicu za mladi tim Mančester Junajteda. Dve godine kasnije postao je deo talentovane grupe u kojoj su bili Rajan Gigs, Pol Skols, Niki Bat i braća Geri i Fil Nevil.
Aleks Ferguson je Rajana Gigsa prvog, a onda i sve ostale, polako priključio prvom timu što ga je kasnije proslavilo i učinilo da Junajted godinama dominira u engleskom fudbalu. Hrabro je dao šansu dečacima, koji su mu to vratili na najboji način. Među njima bio je i Dejvid Bekam. Zanimljivo je da je prvo debitovao u Ligi šampiona i to golom protiv Fenerbahčea, a tek godinu kasnije u Premijer ligi.

Išao je i na kaljenje u Preston, ali sve je to bilo u cilju da jednog dana izraste u veliku fudbalsku zvezdu. I izrastao je. Napravio je fantastičnu karijeru. Ali brak sa Spajsicom Viktorijom bio je inicijalna kapisla da se njegov društveni status podigne na još viši nivo. Ušao je u svet šou biznisa i iz njega nikad više nije izašao…
Odličan marketing i brojne reklame u kombinaciiji sa nespornim fudbalskim talentom učinili su svoje, postao je mnogo više od klasičnog momka sa loptom za kojim su uzdisale mase navijača.

I odabir klubova bio je veoma važan. Ušao je u istoriju Mančester junajteda, jednog od najpopularnijih timova na planeti, ali ga je kao momka rođenog u Londonu put dalje vodio ka drugim velikim svetskim metropolama. Madrid, Los Anđeles, Milano i Pariz globalni su centri sporta, kulture i mode. Bio je podjednako prisutan u sportskim i modnim časopima, a prema Guglu (Google) termin „Dejvid Bekam“ tražen je više od bilo koje sportake teme u tom periodu.
Sve je to doprinelo da Bekam početkom 21. veka bude proglašen ultimativnim „metroseksulacem“. Popularnost mu nije opala godinama, ni kasnije kad je okončao igračku karijeru i danas kada zarađuje bogatstvo kao o jedan od suvlasnika Intera iz Majamija, kluba iz vodeće američke MLS lige.

Iz braka sa Viktorijom ima tri sina Bruklina Džozefa, Romea Džejmsa, Kruza Dejvida i ćerku Harper Seven. Među komovima i kumama su većinom javne ličnosti poput Eltona Džona, Elizabet Harli, Eve Longorije i Marka Entonija.
Bekamovi širom sveta imaju vile, stanove i brojne nekretnine, a njihovu veliku seosku kuću u Soubridžvortu mediji su nazvali „Bekamgemska palata“.
U međuvremenu su sva tri sina počela da treniraju fudbal i da se bave mankenstvom. Najstariji Bruklin uveliko je krenuo tatinim stopama. Teško će ga dostići, ali dovoljno da profesionalnim fudbalskim terenima i dalje obitavi jedan Bekam. A onda možda i drugi, treći…
Šta o svemu kaže njegova Viktorija? Ona je povodom 50. rođendana Dejvida Bekama objavila na Istagramu:
„Kad pogledam ovaj video, pomislim: „Vau… koliko sam samo srećna!!“ 😂 Ti si sve o čemu sam mogla da sanjam i više od toga. Srećan 50. rođendan @davidbeckham !!! Volim tebe i našu divnu porodicu beskrajno. Ti me potpuno xxx









BONUS VIDEO
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare