Nisu se smirile strasti oko štrajka igračica Osijeka onog momenta kada je klub uručio osam otkaza i izbrisao osam registracija iz Comet sistema. Upravo suprotno. Udruženje profesionalnih fudbalera Hrvatske zatražilo je od države da se sprovede inspekcijski nadzor nad klubom.
Udruženje profesionalnih fudbalera Hrvatske (HUNS) u ponedeljak je premijeru Hrvatske Andreju Plenkoviću poslalo otvoreno pismou kome se traži sprovođenje nadzora nad ŽNK Osijek. Istakli su da prema informacijama koje su prikupili postoje nepravilnosti u radu kluba. To je reakcija na otkaze koje je klub uručio fudbalerkama pre nekoliko dana.
Podsetili su iz HUNS da je Osijek najuspešniji i najtrofejniji ženski fudbalski klub u Hrvatskoj da onda su krenule kritike.
„Iza tih uspeha krije se borba za egzistenciju, osnovna ljudska prava i dostojanstvo koje svaka osoba zaslužuje. Govorimo o prosečnim naknadama od 300-400 evra iako znamo da minimalna bruto plata u Republici Hrvatskoj iznosi 840 evra“.
Istaknuto je da igračice nemaju zdravstveno i penziono osiguranje, da odnosi između poslodavca i zaposlenih nisu regulisani, da nisu neuobičajeni jednostrani raskidi ugovora (što smo najbolje videli na primeru devojaka koje su bile u štrajku), da zabrinjava iznad svega potcenjivački odnos prema igračicama i da je to tek vrh ledenog brega.
Šta tačno piše u pismu HUNS
„Poštovani gospodine premijeru,
Obraćamo vam se javno kao najveće i jedino sportsko udruženje u Republici Hrvatskoj koje zastupa sportiste. Zahvaljujemo što ste vi i Vlada, pod vašim vođstvom, pokrenuli procese koji, nadamo se, mogu doneti značajan boljitak hrvatskom fudbalu i sportu uopšteno.
Sport je po Zakonu o sportu od izuzetne važnosti za Republiku Hrvatsku. Stoga bi bilo poželjno da mere koje se preduzimaju budu odlučnije i hitnije, posebno jer se radi o problemima koji zahtevaju hitno rešavanje. Svesni smo vašeg praćenja sporta te verujemo da ste zasigurno upoznati sa situacijom u ŽNK Osijek, kao i sa činjenicom da su rezultati koje klub ostvaruje hvale vredni. Reč je o najboljem i najtrofejnijem ženskom fudbalskom klubu u Republici Hrvatskoj.
Nažalost to je samo slika koja reflektuje izvrsne rezultate fudbalerki. Iza tih uspeha krije se borba za egzistenciju, osnovna ljudska prava i dostojanstvo koje svaka osoba zaslužuje. Govorimo o prosečnim naknadama od 300-400 evra, iako znamo da minimalna bruto plata u Republici Hrvatskoj iznosi 840 evra.
Uz to, govorimo o nepostojanju penzionog i zdravstvenog osiguranja, nedefinisanom statusu fudbalerki i nedefinisanim odnosima poslodavca i sportistkinja. Takođe, prisutni su i slučajevi jednostavnog raskida ugovora izvan prelaznog roka, bez opravdanog razloga, od strane kluba. Posebno zabrinjava potcenjivački odnos prema sportistkinjama, a to su samo neki od problema.
Naglašavamo da se ovde radi o najboljem i najtrofejnijem ženskom fudbalskom klubu u Hrvatskoj, koji je izborio ulazak među 28 najboljih ekipa u UEFA Ligi šampiona, elitnom ženskom klupskom takmičenju. Iako je prema kategorizaciji FS Hrvatske reč o profesionalnom klubu, osim po rezultatima, teško ga je smatrati profesionalnim. Po nama bi profesionalni klub trebalo da bude sačinjen od profesionalnih sportista i sportistkinja koji su esencija svakog sporta. Međutim, kakve su to profesionalne fudbalerke koje prosečno zarađuju 300-400 evra mesečno i koje nemaju osigurano penziono i zdravstveno osiguranje?
Prema Zakonu o sportu, profesionalni sportista je onaj kome je sport osnovno zanimanje. FIFPRO, svetsko udruženje profesionalnih fudbalera, definiše profesionalnog sportistu kao osobu koja od svoje delatnosti ostvaruje prihod veći od svojih osnovnih troškova, uključujući prevoz, prehranu, sportsku opremu, treninge i vitaminizaciju. Prema Pravilniku FSH, minimalni iznos postreban da bi se fudbaler nazivao profesionalcem iznosi 3.000 evra godišnje, odnosno 250 evra mesečno. Međutim, uzmemo li u obzir da jedne kvalitetne profesionalne kopačke koštaju približno 250 evra, možemo da se zapitamo je li to zaista iznos koji opravdava naziv profesionalca. Formalno pravno možda se sve to može prikazati zadovoljavajućim, ali upravo u tome leži problem jer su pravila nejasna i nedorečena.
Prema svemu navedenom, zaključujemo da ovde nije reč o profesionalnom klubu niti o profesionalnim sportistkinjama, s obzirom na to da nijedna igračica ne zadovoljava kriterij minimalne plate u Republici Hrvatskoj. Samo su njihovi rezultati i sposobnosti ono zbog čega ih svi svojatamo.
Prema prikupljenim informacijama, postoje nepravilnosti u radu uprave kluba, te bi bilo korisno da sportska inspekcija sprovede nadzor. Radi se o hrvatskim fudbalerkama i reprezentativkama koje predstavljaju našu državu.
Molimo da se sve nadležne institucije konačno uključe u pronalaženje održivih rešenja za najbolje hrvatske fudbalerke, što će posledično doprineti i razvoju ženskog fudbala u celoj Republici Hrvatskoj.
S poštovanjem, Hrvatska udruga „Nogometni sindikat“
Predsjednik, Mario Jurić“.
Bonus video
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!