Brazilske fudbalske zvezde navijačima su i žrtve i idoli. I nikada nisu u potpunosti zaštićeni od rasističkih napada. Uoči Mundijala koji se organizuje u Brazilu, vlasti žele što pre da se izbore sa prikrivenom deskriminacijom!
Još malo je vremena ostalo do zvižduka za početak Svetskog prvenstva u Brazilu a strašni duh rasizma ponovo pokazuje svoje ružno lice.
Da se tamnoputi fudbaleri vređaju upravo u domovini fudbalskog kralja Pelea, iznenadilo je, ne samo javnost nego i mnoge Brazilce.
Početkom marta napadnut je vezni igrač Markos Aruka da Silva iz Santosa. Za vreme jednog intervjua nakon pobedničke utakmice protiv fudbalskog kluba Mogi Mirim navijači su pogrdno nazivali 28-godišnjaka „majmunom“a to vređanje je tamnoputog fudbalera rasplakalo.
Sada je i napadnut i sudija. Naime, navijači Esportiva su na utakmici 5. marta nazivali sudiju „majmunom“ uzvikujući „da se vrati u džunglu“, a po završetku meča demolirali su njegov automobil i na krovu ostavili banane.
Zato je sportski sud u Brazilu oduzeo devet bodova niželigaškom klubu zbog rasističkih ispada njegovih navijača tokom utakmice, i tako izazvao njegovo ispadanje u niži rang regionalnog prvenstva u južnom delu zemlje.
Esportivo takođe neće moći da igra šest utakmica na svom stadionu, a kažnjen je i novčano 14.000 dolara.
Što je najtragičnije rasizam na tribinama u Brazilu ima dugu tradiciju.
Zvuči ludo ali 20-ih godina predsednici država čak su ukazivali nacionalnim trenerima da na turnire u inostranstvo ne vode crne igrače, kaže brazilski sportski novinar Roberto Asaf. Sve u cilju da se ne naštetiti brazilskom ugledu u svetu.
Kada je prvobitno engleski sport pre stotinu godina došao u Brazil, tada je još slovio kao elitni sport. Strah od aristokratije na tribinama doveo je do nekih neverovatnih poteza. Tako je fudbalski klub Fluminense u Rio de Ženeiru 1914. godine uz pomoć pudera posvetleo lice tamnoputog igrača Karlosa Alberta. Kada je znoj rastopio šminku, gledaoc su ga naravno ismevali. Mnogo je apsurdnih scena bilo a začuđujuće je da je u Brazilu, rasizam kažnjivo delo tek od 1989. godine. Polako ali kontinuirano raste broj prijava protiv diskriminacije i napada.
Setite se kako je nedavno i Tinga prošao kroz pakao. Tinga, koji je igrao od 2006. do 2009. godine za Borusiju iz Dortmunda, bio je zbog boje kože vređan na latinoameričkom klupskom prvenstvu Kopa Libertadores. Pri svakom njegovom dodiru lopte navijači peruanskog fudbalskog kluba Real Garsiljaso na stadionu su se imitirali majmune. Tada je fudbaler izjavio kako mu se ovo u životu nije desilo i kako mu teško pada stav i ponašanje navijača.
No, incident koji su prouzrokovali navijači Esportiva i rigorozna kazna koja je usledila, sada je pretnja svim navijačima jer se rasizam u Brazilu mora iskoreniti.
Nedopustivo je da se ovakvi incidenti dešavaju baš uoči Mundijala, pa se mogu očekivati sve gore kazne i sve veći pritisak kako bi fudbal ostao najbitnija sporedna stvar na svetu a ne poprište uvreda i nerazumevanja..
Author: Sekulić Marina