Fudbal - video 28. maj 202319:30 2 komentara
Everton
Naomi Baker/Getty Images

Fudbaleri Evertona uspeli su da sačuvaju mesto u Premijer ligi, dok su u Čempionšip, pored ranije otpisanog Sautemptona, ispale ekipe Lidsa i Lestera.

Povezane vesti

Poslednji klub koji će Englesku u sezoni 2023/23 predstavljati u evropskim takmičenjima je Aston Vila, koja je zauzela sedmu poziciju i obezbedila vizu za kvalifikacije za Ligu konferencije. Ispod crte je ostao Totenhem urpskos trijumfu na gostovanju Lidsu.

Everton je sumornu sezonu završio pobedom protiv Bornmuta na „Gudison parku“ rezultatom 1:0. Minimalan trijumf za velika tri boda i opstanak u elitnom društvu.

Utakmica u Liverpulu bila je produžena čak deset minuta i poslednja je završena.

Gol odluke postigao je Abdulaje Dukure u 57. minutu. Reprezentativac Malija je pre nekoliko dana produžio ugovor sa klubom iz Liverpula i igrom slučaja baš on je Karamele zadržao u Premijer ligi.

Lester je pred svojim navijačima bio bolji od Vest Hema 2:1, ali do opstanka je mogao samo u slučaju da Everton ne zabeleži pobedu. Lisice se posle devet sezona vraćaju u Čempionšip.

Strelci na „King Pauer Stadionu“ bili su Harvi Barns u 34. i Vout Fas u 62. minutu, a jedini gol za Čekićare postigao je Pablo Forlans u 79. minutu.

Lids
Stu Forster/Getty Images

Lisicama će društvo u drugom po rangu takmičenju praviti fudbaleri Lidsa koji su na „Eland Roudu“ izgubili od Totenhema 4:1. Hari Kejn je bio dcostruki strelac (2. i 69. minut), pogodili su još Pedro Poro i Lukas Moura, dok je jedini gol za Lids delo Džeka Herisona u 67. minutu.

Aston Vila je pobedom protiv Brajtona 2:1 sačuvala sedmu poziciju, a neverovatan meč viđen je u Sautemptonu gde je Liverpul vodio 2:0 pa gubio 4:2 da bi na kraju rezultat bio 4:4.

Diogo Žota je bio dvostruki strelac (10. i 73. minut), Roberto Firmino se od crvenog dresa oprostio pogotkom u 14. minutu, a strelac je bio i Gakpo u 72. Za Svece su pogažali Vord Praus u 19, Sulemana u 28. i 48. i Armstrong u 64. minutu.

Šampion Mančester Siti je u kombinovanom sastavu poražen od Brentforda 1:0, a Arsenal je deklasirao Vulverhempton 5:0 uz dva pogotka Granita Džake, koji je najverovatnije odigrao poslednji meč za Tobdžije.

Mančester Junajted je posle preokreta savladao Fulam na „Old Trafordu“ 2:1, a Aleksandar Mitrović u 25. minutu, kod vođstva svog tima, nije realizovao jedanaesterac.

Srpski napadač je zamenjen u 80. minutu, a samo nekoliko trenutaka ranije dobio je žuti karton.

Čelsi i Njukasl su podelili bodove u Londonu odigravši 1:1, baš kao i Kristal Palas i Notingem.

Mančester Siti, Arsenal, Mančester Junajted i Njukasl su se plasirali u Ligu šampiona, Liverpul i Brajton u Ligu Evrope, a Aston Vila u kvalifikacije za Ligu konferencije. Iz lige su ispali Sautempton, Lids i Lester, a novi članovi su Barnli, Šefild Junajted i Luton.

Sezona u Engleskoj završava se 3. juna kada će se u finalu FA kupa na Vembliju sastati Mančester Siti i Mančester Junajted uz prenos na Sport Klubu.