Preokret Junajteda za veliku pobedu u gradskom derbiju

Fudbal - video 14. jan 202315:25 20 komentara
(Markus Rašford postiže drugi gol za Junajted) Manchester United's Marcus Rashford scores their second goal past Manchester City's Ederson Premier League - Manchester United v Manchester City
REUTERS/Phil Noble (Markus Rašford postiže drugi gol za Junajted)

Fudbaleri Mančester Junajteda pobedili su kao domaćini gradskog rivala Siti u velikom derbiju 20. kola Premijer lige.

Povezano

Utakmica na Old Trafordu završena je rezultatom 2:1 za ekipu Erika ten Haga.

Njegovom kolegi Pepu Gvardioli današnji meč bio jubularni 500. ligaški u trenerskoj karijeri tokom koje je ostvario 379. pobeda što je procentulano najbolji prosek (76%) od svih trenera iz Liga petice otkako je počeo da se bavi ovim poslom od sezone 2008/09.

Građani su derbi dočekali na drugom mestu na tabeli, Crveni đavoli na četvrtom, ali je Junajted ušao u duel u sjajnoj formi nakon osam vezanih pobeda u svim takmičenjima.

Mančester Junajted Siti Bruno Fernandeš šutira na gol Edersona Bruno Fernandes of Manchester United takes a shot on goal and misses during the Premier League match between Manchester United and Manchester City at Old Trafford on January 14, 2023 in Manchester, England. Manchester United v Manchester City - Premier League
(Photo by Michael Regan/Getty Images) Bruno Fernandeš šutira na gol Edersona

Oba tima meč su počela oprezno, bez mnogo rizika i prilika za gol, da bi u finišu prvog poluvremena Mančester Junajted ozbiljno zapretio.

Igrao se 34. minut kada je Bruno Fernandeš dugom loptom pronašao Markusa Rašforda na levom krilu, golman gostiju Ederson loše je procenio situaciju i napustio svoj gol, ali je srećom po Građane na mestu bio defanzivac Manuel Akandži i zaštitio praznu mrežu.

Nekoliko minuta kasnije ponovo je u prilici bio sjajni Rašford, ali je ovog puta Ederson dobro reagovao i na odmor se otišlo bez golova.

I drugo poluvreme počelo je slično kao i prvo. Bez velikih prilika i previše uzbuđenja pred oba gola. Sudija Stjuart Atvel više je morao da pazi na glumu igrača oba tima koji su olako padali u protivničkom šesnaestercu pokušavajući da izvuku korist za svoj tim.

- Džek Griliš postiže gol za Mančester Siti Jack Grealish of Manchester City scores the team's first goal as David De Gea of Manchester United looks on during the Premier League match between Manchester United and Manchester City at Old Trafford on January 14, 2023 in Manchester, England. Manchester United v Manchester City - Premier League
(Photo by Michael Regan/Getty Images) – Džek Griliš postiže gol za Mančester Siti

I onda u 60. minutu gosti, koji u prethodnih sat vremena gotovo da nisu pretili, neočekivano dolaze do vođstva nakon odlične akcije. Marez je proigrao De Brujne, a kapiten Građana nabacio loptu u peterac gde je Džek Griliš udarcem glavom prosledio iza leđa golmana De Hee – 0:1!

Od tog trenutka fudbaleri Junajteda krenuli su mnogo agresivnije i odlučnije na gol Sitija. I nagrada je stigla u rasponu od samo tri minuta. Najpre je u 78. minutu Bruno Fernandeš izbegao ofsajd zamku i „umesto“ Rašforda (bio u ofsajdu) izjednačio rezultat, da bi u 81. minutu mladi Garnačo proigrao Rašforda za njegov već osmi gol na sedam utakmica u 2023. godini.

U 87. minutu gosti su tražili penal nad Holandom nakon starta Kazemira, ali se sudija Atvel nije oglasio.

Ovom velikom pobedom Mančester Junajted je prekinuo crnu seriju od tri uzastopna poraza od gradskog rivala u Premijer ligi. Siti je ostao na drugom mestu sa 39 bodova, ali Junajted sad ima samo bod manje na trećoj poziciji.

U narednom kolu Mančester Junajted gostuje u Londonu ekipi Kristal Palasa, dok Siti u jednom od derbija kola dočekuje ekipu Totenhema.

Mančester Junajted Siti (Antoni Marsijal i Manuel Akandži) Manchester United's Anthony Martial in action with Manchester City's Manuel Akanji Premier League - Manchester United v Manchester City
REUTERS/Phil Noble (Antoni Marsijal i Manuel Akandži)