
Istog dana kada je zabeležena velika tragedija u Turskoj, pre 65 godina dogodila je velika avionska nesreća u Minhenu u kojoj su stradali fudbaleri Mančester Junajteda, dan nakon meča sa Crvenom zvezdom u Kupu šampiona.
Najstariji navijači Crvene zvezde pamte dan kad je u Beograd stigla vest o avionskoj nesreći i stradanju fudbalera Mančester Junajteda. Od tada je prošlo više od pola veka, ali legenda o tom timu i prijateljstvo dva kluba koje je zbližila tragedija Engleza, nikad neće izbledeti.
Nesreća se dogodila 6. februara 1958. godine. Prethodno su, na stadionu Jugoslovenske narodne armije u Beogradu, fudbaleri Crvene zvezde i Mančester Junajteda odigrali revanš utakmicu četvrfinala Kupu šampiona. Bio je to izuzetno uzbudljiv meč. Crvena zvezda je uspela da izjednači rezultat na 3:3, posle vođstva gostiju od 3:0, ali joj uz poraz iz prve utakmice na Old Trafordu od 1:2, to nije bilo dovoljno za prolaz u polufinale.
Their legacy lives on.
— Manchester United (@ManUtd) February 6, 2023
Today, and every day, we remember the #FlowersOfManchester 🌹 pic.twitter.com/9ZKnLe0ZyV
Posle utakmice organizovan je banket i zajednička večera. Izveštaji iz tog vremena kažu da bilo veoma prijatno, Englezi su se zahvaljivali na srdačnom prijemu, da bi na kraju predstavnici dva kluba sklopili trajno prijateljstvo.
Na žalost – sutradan se dogodila nezapamćena tragedija. Avion „Elizabet“ britanske evropske asocijacije krenuo je sa engleskim fudbalerima oko podne iz Beograda za Minhen. Tamo se spustio da bi natankovao gorivo i nešto kasnije nastavio put za Mančester.
Međutim, usled loših vremenskih uslova i bljuzgavice na pisti, avion se prilikom trećeg pokušaja poletanja srušio i zapalio. Od 44 putnika u avionu, poginule su 23 osobe, 20 na licu mesta i još tri u minhenskoj bolnici. Među njima je bilo i 11 članova Mančester Junajteda, od toga devet fudbalera, na čelu sa tadašnjim reprezentativcima Gordog Albiona Rodžerom Birnom, Tomijem Tejlorom i super-talentovanim Dankanom Edvardsom. Nastradalo je i osam engleskih novinara, koji su izveštavali sa utakmice u Beogradu.
Čuveni trener Mat Bezbi bio je u kritičnom stanju, ali je preživeo, baš kao i legendarni Bobi Čarlton, tada tek na početku karijere, pošto će samo nekoliko meseci kasnije debitovati za nacionalni tim Engleske.
Bobi Čarlton je danas jedini živi svedok među igračima Mančester Junajteda
Ova tragedija još više je zbližila dva kluba, a Uprava Crvene zvezde predlagala je tada da se Mančester Junajted proglasi za počasnog pobednika Kupa šampiona. UEFA je u znak priznanja tragedije, pozvala engleski klub da se takmiči u Kupu šampiona naredne sezone zajedno sa tadašnjim engleskim prvakom Vulverhemptonom. Međutim, uprkos odobrenju Fudbalske Asocijacije, Fudbalska liga je odlučila da klub sa Old Traforda ne učestvuje u tom takmičenju, jer se na terenu nije kvalifikovao.
Deset godina kasnije Mančester Junajted će predvođen preživelima iz minhenske tragedije, Matom Bezbijem i Bobijem Čarltonom, osvojiti Kup šampiona, ali će 6. februar 1958. godine zauvet ostati najtužniji datum u istoriji slavnog engleskog kluba.
Na današnji dan pre 65 godina dogodila se minhenska tragedija posle utakmice između Crvene zvezde i Mančester junajteda. Sećanje na nemili događaj probuđeno je u hotelu “Metropol” gde je naša delegacija obeležila ovaj dan u društvu veterana kluba iz Mančestera.
— FK Crvena zvezda (@crvenazvezdafk) February 6, 2023
🔴⚪️#fkcz pic.twitter.com/f5jB7wUluD
