Trijumf Sitija u istorijskom finalu FA kupa protiv Junajteda

Fudbal - video 3. jun 202315:00 > 18:04 3 komentara

Fudbaleri Mančester Sitija osvojili su FA kup Engleske pošto su u finalu na londonskom Vembliju pobedili Mančester Junajted sa 2:1.

Finale Fa kupa

Bilo je to 142. finale FA kupa i istorijsko prvo u kome su se sastala dva kluba iz Mančestera. Junak meča bio je kapiten Građana IIkaj Gundogan, strelac oba gola za tim Pepa Gvardiole.

Junajted je u prvom poluvremenu uspeo na trenutak da izjednači rezultat pogotkom Bruna Fernandeša iz jedanaesterca, ali je Siti zasluženo stigao do sedmog trijumfa u Kupu.

Istovremeno, Junajtedu osvajaču 12 pehara u FA kupu, ovo bio rekordni deveti poraz u finalima najstarijeg klupskog takmičenja na svetu.

Siti je poveo najbržim golom u istoriji finala FA kupa, prošlo je samo 13. sekundi kada je Gundogan prvi put zatresao mrežu Davida De Hee. Bio je to pravi šok za igrače Junajteda, kojima je trebalo više od pola sata da se osveste. Mogli su u tom periodu Građani da postignu još neki gol, napadali su u talasima, prilike i poluprilike imali su Rodri, Holand i De Brujne. Golman Crvenih đavola bio je u tim trenucima na velikim iskušenjima, ali srećom po njegov tim ostalo je samo 1:0 za rivala.

Još veća sreća za tim Erika Ten Haga u 32. minutu, lopta je posle prodora Van Bisake zakačila Griliša po prstima i nakon VAR provere sudija Pol Tirni pokazao je na jedanesterac. Siguran izvođač bio je Bruno Fernandeš.

Na odmor se otišlo sa 1:1, ali je vrlo brzo po nastavku meča Siti ponovo poveo (51. minut). I opet je strelac Gundogan. Bio je to poluvolej sa nekih 20 metara, De Hea je bio pokriven, nije najbolje video loptu, koja je završila uz stativu i zakoprcala se u mreži – 2:1.

U nastavku meča prvo su Građani mogli da povećaju vođstvo, a onda su u poslednjim minutama igrači Junajteda konačno krenuli svim snagama na gol rivala, ali na njihovu žalost nisu uspeli da izjednače rezultat.

Na kraju zaslužen trijumf Građana. Mančester Siti posle trijumfa u Premijer ligi i FA kupu ima priliku da osvoji još Ligu šampiona (sledeće subote protiv Intera) i tako stigne do istorijske Triple krune.

Ovo je druga dupla kruna za Pepa Gvardiolu sa Sitijem. Prvi put mu je to uspelo u sezoni 2018-19.

(Pep Gvardiola i Ilkaj Gundogan) Manchester City manager Pep Guardiola and Ilkay Gundogan celebrate after winning the FA Cup FA Cup Final - Manchester City v Manchester United
REUTERS/Carl Recine (Pep Gvardiola i Ilkaj Gundogan)
(Photo by Clive Rose/Getty Images) - Finale FA kupa Mančester Siti - Mančester Junajted: Erling Holand u prodoru Erling Haaland of Manchester City is challenged by Raphael Varane and Fred of Manchester United during the Emirates FA Cup Final between Manchester City and Manchester United at Wembley Stadium on June 03, 2023 in London, England. Manchester City v Manchester United: Emirates FA Cup Final
(Photo by Clive Rose/Getty Images) – Finale FA kupa Mančester Siti – Mančester Junajted: Erling Holand u prodoru
(Finale FA kupa: Mančester Siti - Mančester Junajted - Bruno Fernandeš postiže gol iz penala) Manchester United's Bruno Fernandes scores their first goal from the penalty spot FA Cup Final - Manchester City v Manchester United
REUTERS/Carl Recine (Finale FA kupa: Mančester Siti – Mančester Junajted – Bruno Fernandeš postiže gol iz penala)
Manchester United manager Erik ten Hag FA Cup Final - Manchester City v Manchester United
REUTERS/Carl Recine (Erik ten Hag)
Finale FA kupa: Mančester Siti - Mančester Junajted Fans wearing the Manchester City and Manchester United jerseys hold a FA Cup trophy replica outside the stadium before the match FA Cup Final - Manchester City v Manchester United