Vlasnici klubova: Mbape, Bekam, Ronaldo, Anri, Drogba, Ibra

Francuska 2. avg 20248:21 15 komentara
Fudbaleri vlasnici klubova MixCollage-01-Aug-2024-05-45-PM-3615
Getty Images

Kad bi vlasnici klubova zaigrali zajedno u istom timu kakva bi to samo ekipa bila: Mbape, Bekam, Ronaldo, Maldini, Drogba, Ibrahimović, Anri, Fabregas, Pike, Azar, Gigs, Skols, braća Nevil, Demba Ba, Kante, Vardi...

Povezano

Nova zvezda Real Madrida, 25-godišnji Kilijam Mbape je kupovinom francuskog drugoligaša Kaena postao najmlađi vlasnik jednog profesionalnog kluba u Evropi. Ujedno je i najmlađi u ovoj ulozi kao aktivni fudbaler.

Mbape je kupio 80 odsto akcija Kaena za oko 15 miliona evra. Zanimljivo je da je on svojevremeno sa 13 godina igrao u mlađim kategorijama ovog kluba.

Ta vest pokrenula je zanimljivu temu – koji sve fudbaleri imaju svoje klubove?

Svojevremeno je 2017. godine golgeter Čelsija Didije Drogba napravio revoluciju i ušao u istoriju kao prvi aktivni fudbaler vlasnik jednog kluba, kada je stekao udeo u Finiks Rajzingu, profesionalnom klubu iz američkog USL Čempionšipa, drugog ranga u SAD, odmah ispod MLS lige.

Veliki prijatelj bivšeg kapitena srpske reprezentacije Branislava Ivanovića je u klubu iz Arizone završavao igračku karijeru i dopala mu se ideja da postane jedan od akcionara. Kasnije je velikim iskustvom značajno pomogao klupskoj administraciji da Finiks Rajzing u međuvremenu zaigra u elitnoj MLS ligi.

Didije Drogba je suvlasnik i FK Vilijamsvila, kluba iz rodne Obale Slonovače, a pošto je akuelno može se spomenuti da u ovom zemlji poseduje i 10 odsto udela u rudniku zlata Iti, koji proizvodi u proseku 114.000 unci zlata godišnje.

Fudbaleri vlasnici klubova MixCollage-01-Aug-2024-07-19-PM-9887
Getty Images

Šta tek reći za Dejvida Bekama? Jedan od najpopularnijih engleskih i svetskih fudbalera po završetku igračke karijere odlučio je da u martu 2014. kupi Inter Majami za 25 miliona dolara.

NBA legenda LeBron Džejms manjinski je vlasnik slavnog Liverpula. Poznato je da je to omiljeni fudbalski klub čuvenog košarkaša.

Lebron James Džejms Liverpul Liverpool
(AP Photo/Tim Hales via Guliver)

Bio je to pravi potez, jer se danas deset godina kasnije američki klubovi kupuju za 150-200 miliona dolara.

Nije bilo lako u početku, ali ova Bekamova investicija se i te kako ispatila. Inter iz Majamija je danas jedan od najprivlačnijih klubova na planeti. Između ostalih, uspeo je da angažuje najveću svetsku fudbalsku zvezdu Lionela Mesija, a onda i Luisa Suareza, Serhija Busketsa, trenera Herarda Tatu Martina

Bekamu to nije jedini klub, koji poseduje. Zajedno sa nekadašnjim saigračima iz Mančester Junajteda, Rajanom Gigsom, Polom Skolsom, Nikijem Batom i braćom Garijem i Filom Nevilom suvlasnik je Salford Sitija. Klub iz okoline Mančestera je od sedme lige stigao do četvrtog ranga engleskog fudbala (League Two) i nema sumnje da će nastaviti da napreduje.

Enrico Locci/Getty Images

Bekamov komšija kao suvlasnik kluba postao je čuveni italijanski defanzivac Paolo Maldini. Legenda Rosonera je 2015. godine zajedno sa biznismenom Rikardom Silvom osnovao FK Majami, koji se takmiči u USL Čempionšipu, drugom rangu američkog fudbala.

Da su svi na naki način povezani sa Bekamom potvrđuje i slavni Brazilac Ronaldo. Nekada su zajedno igrali u Real Madridu, a danas je „Zuba“ Ronaldo vlasnik španskog Valjadolida.

Zlatan Ibrahimović je još jedan fudbalski velikan među suvlasnicima klubova. Švedski superstar poreklom iz Bosne i Hercegovine novembra 2019. godine stekao je oko 25 odsto udela u švedski klub Hamarbi IF. Iako nije potpuni vlasnik Hamarbija, ova vest nije naišla na oduševljnje među svim ljubiteljima fudbala u Švedskoj, posebno među navijačima Malmea, kluba iz njegovog rodnog grada u kome je Ibrahimović svojevremeno započeo seniorsku profesionalnu karijeru, daleke 1999. godine.

Đerar Pike je u decembru 2018. kupio mali klub FK Andora preko svoje Kosmos Holding Grupe. Angažovanje bivšeg defanzivca Barselone dovelo je do toga da se ovaj klub prošle sezone domogne Druge španske lige, Segunde, ali se na žalost iste sezone vratio u niži rang.

Komo se vratio u elitnu italijansku Seriju A, a zasluge svakako imaju i manjinski suvlasnici kluba Tjeri Anri i Sesk Fabregas. Ovaj drugi je nedavno potpisao i ugovor kao šef stručnog štaba.

Zanimljiv je primer i kluba San Dijego 1904. Takmiči se u trećem rangu američkog fudbala (NISA), a među četvoricom suosnivača su i dvojica bivših fudbalskih asova – Demba Ba i Eden Azar.

Francuski reprezentativac Engolo Kante je od nedavno vlasnik belgijsklog trećeligaša Rojal Ekscelsior Virton, a golgeter Lestera veteran Džejmi Vardi je suvlasnik za sada anonimnog američkog kluba Ročester Njujork.

Još mnogo je primera da profesionalni fudbaleri tokom ili po završetku igračke karijere preuzmu vođenje manjih ili većih klubova. Ovo su svakako najzvučnija imena među njima.

SK Nemanja Matić
SK

Matić, Jović, Maslovar, Pandev, Gale…

Kakva je situacija u regionu? Ima mnogo bivših fudbalera koji kroz sonzorstva sufinansiraju i pomažu klubove, ali zakoni o sportu nisu potpuno regulisani, klubovi su uglavnom državni ili društveni što otežava privatna ulaganja.

Bivši srpski reprezentativac Nemanja Matić je učinio mnogo dobrog za Ub i svoje selo Velo, danas pomaže Jedinstvu iz Uba i ovaj klub je doživeo da prvi put u istoriji zaigra u elitnom rangu srpskog fudbala. Stadion je renoviran i nedavno je imao superligašku premijeru protiv vicešampiona Partizana.

Luka Jović Srbija Slovenija Euro 2024 - Slovenia v Serbia
REUTERS/Michaela Stache – Luka Jović

Slično Nemanji Matiću aktuelni srpski reprezentativac Luka Jović je sufinansijer Zvijezde 09, kluba iz Etno sela Stanišić, kraj Bijeljine, koji se do prošle sezone takmičio u Premijer ligi Bosne i Hercegovine.

Dragan Gale Obradović, vlasnik Čukaričkog, svojevremeno je bio veoma talentovan omladinac ovog kluba, ali je doživeo tešku povredu i nikad nije stigao do prvog tima. U međuvremenu je postao uspešan biznismen i klub sa Banovog brda je pod njegovim vođstvom postao jedan od najstabilnijih i najorganizovanijih u Srbiji i regionu. Jedini privatni klub u Superligi Srbije.

Nenad Maslovar, nekadašnji jugoslovenski reprezentativac i bivši fudbaler Crvene zvezde, mostarskog Veleža, subotičkog Spartaka, jedan je od suvlasnika i suosnivača kluba OFK Grbalj iz Radanovića.

Ovaj klub je pod njegovim angažmanom dva puta igrao u Evropi, u sezonama 2006/7 i 2007/8. Druge godine je izbacio Čelik iz Zenice. Stigao je i do finala Kupa Crne Gore 2017. godine.

SK - Nenad Maslovar
SK – Nenad Maslovar

Legenda makedonskog fudbala Goran Pandev je 2010. u rodnoj Strumici osnovao fudbalsku akademiju i nazivao je Akademija Pandev. Seniorski tim odavno igra u elitnoj Prvoj ligi Makedonije gde je u sezoni 2021/22 bio vicešampion države. Najveći uspeh je osvojen Kup Makedonije 2019. godine. Danas igra pod imenom AP Brera.

FC Brera Strumica – Jovan Simić i Goran Pandev
Fudbaleri vlasnici klubova MixCollage-01-Aug-2024-08-08-PM-2820
Guliver
Fudbaleri vlasnici klubova MixCollage-01-Aug-2024-06-20-PM-4433
Getty Images

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare