
Nakon godinu dana odlaganja zbog pandemije koronavirusa, konačno može da startuje dugo najavljivano 33. Izdanje Afričkog kupa nacija (AFCON). Turnir će se igrati u Kamerunu uz direktan prenos na kanalima Sport Kluba.
Prvi mečevi na programu su u nedelju 9. januara, a turnir se završava finalnom utakmicom 6. februara na stadionu Olembe u Juandeu, glavnom gradu Kameruna.
Za titulu će se boriti 24 nacionalne selekcije. Da bi svim timovima omogućili da se lakše izbore sa pandemijom i eventualnim slučajevima koronavirusa, selektorima je omogućeno da na raspolaganju imaju po 28 reprezentativaca, pet više od uobičajenog broja igrača na fudbalskim turnirima.
Titulu brani reprezentacija Alžira, koja je u finalu 2019. godine bila bolja od Senegala. Treće mesto osvojila je Nigerija, dok je četvrti bio Tunis.
Salah predvodi „Faraone“
Domaćin tog turnira bio je Egipat, sedmostruki šampion i najuspešnija selekcija u istoriji Afričkog Kupa nacija. Međutim, tada su Egipćani potpuno razočarali naciju. Eliminisani su već u osmini finala porazom od Južne Afrike 0:1 u Kairu.

Egipatski „Faraoni“ sad žele osvetu. Ponovo su jedan od favorita, a predvodi ih trenutno najbolji igrač i strelac engleske Premijer lige, Mohamed Salah.
Golgeter Liverpula je po opštem mišljenju najvećih zvezda 33. Afričkog kupa nacija. Tu su i njegov saigrač sa Enfilda i najbolji igrač Senegala Sadio Mane, kao i doskorašnji kapiten Arsenala Pjer Emerik Obamejan, uzdanica Gabona.

Uostalim, Premijer liga Engleske ima najviše predstavnika među afričkim zvezdama. Tu su i trenutno jedan od najboljih igrača Mančester Sitija Alžirac Rijad Marez, te golman Čelsija Edoar Mendi saigrač Manea u Senegalu. Za ovu selekciju igraju i Čeik Kojate iz Kristal Palasa i Ismaila Sar iz Votforda.
„Slonovi“ sa najviše poznatih „engleza“
Najviše poznatih „engleza“ ima Obala Slonovače, šestoricu: Erik Baji (Mančester Junajted), Vili Boli (Vulverhempton), Žan Mišel Seri (Fulam), Maksvel Korne (Barnli), Nikola Pepe (Arsenal) i Vilfrid Zaha (Kristal Palas).

Tu su i Said Benrahma ofanzivac Vest Hema i Alžira, Džordan Aju napadač Kristal Palasa i Gane, te Halilhodžićeva uzdanica u defanzivi i kapiten Romain Sais (Maroko). Adut Rajeca i Gane svakako je i Tomas Parti vezni igrač Arsenala. Salahovi saigrači iz Egipta Trezege (Aston Vila) i Mohamed Elneni (Arsenal).
Za Nigeriju igraju Aleks Ivobi (Everton), Vilfred Ndidi i Keleči Iheanačo (Lester), kao i Vilijam Trus-Ekong (Votford). Uzdanica Gvineje je još jedan fudbaler Liverpula Nabi Keita, a Burkine Faso član Aston Vile Bertran Traore. Za Mali igraju Musa Djenepo (Sautempton) i Iv Bisuma (Brajton)…
👋 Salah is the best player in the Premier League
— WhoScored.com (@WhoScored) December 24, 2021
😬 Mahrez is Man City's top scorer this season
🐝 Watford could miss Sarr and Dennis
😓 Some clubs are going to be hit hard by #AFCON2021 next month
Naravno, ima fudbalera i iz drugih jakih evropskih liga. Dovoljno je pomeniti Senegalca Kalidua Kulibalija (Napoli), Marokanca Akrafa Hakimija (Pari Sen Žermen), Alžirac Islam Slimani (Olimpik Lion), kao i zvezde Obale Slonovače Frank Kesi (AC Milan) i Sebastijen Ale (Ajaks).
Partizanovci i zvezdaši
Tu su i bivši fudbaleri Partizana Medo Kamara (Sijera Leone) i Sejduba Suma (Gvineja).
Svoje predstavnike na ovom svojevrsnom sajmu najboljeg afričkog fudbala imaće i naš region. Svi se nalaze u istoj grupi C – grupi smrti. Ekipu Gane kao selektor će predvoditi srpski trener Milovan Rajevac. Na klupi Maroka kao selektor će sedeti legenda jugoslovenskog fudbala i mostarskog Veleža Vahid Halilhodžić. U selekciji Komorskih ostrva jedan od glavnih igrača biće fudbaler Crvene zvezde El Fardu Ben Nabuhan, dok će adut u timu Gabona biti još jedan fudbaler crveno-belih Gelor Kanga.

Rajevac je među 28 igrača Gane uvrstio i bivšeg golgetera Crvene zvezde Ričmonda Boaćija, danas napadača izraelskog Beitara iz Jerusalima.
Favoriti grupe svakako su Maroko i Gana. Rajevac je u prvom mandatu na klupi Gane 2010. godine stigao do finala AFCON-a. Tada su Crne zvezde u borbi za trofej u glavnom gradu Angole Luandi poražene od Egipta sa 1:0. Gana je ponovo među favoritima, iako ih je Rajevac u poslednjem trenuku odveo na završni turnir.
Velikih motiva sigurno ima i Halilhodžić pošto prethodno sa dve snažne selekcije, Obalom Slonovače 2010. i Alžirom 2013, nije uspeo da ostvari zapaženije rezultate i ispuni očekivanja navijača ovih selekcija. Možda će sad biti Vahina treća sreća?
U prošlosti su dvojica jugoslovenskig trenera osvajala titule šampiona Afrike. Najpre Blagoje Vidinić kao selektor Zaira 1974, zatim i Radivoje Ognjanović sa Kamerunom 1984. godine.
Na otvaranju Kamerun i Burkina Faso
Takmičenje otvaraju domaćin turnira Kamerun i Burkina Faso utakmicom A grupe u nedelju od 17 časova (direktan prenos na SK1). Tri sata kasnije u okviru iste grupe igraju Etiopija i Zelenortska ostrva (SK1).
Svi učesnici po gupama:
A: Kamerun, Burkina Faso, Etiopija, Zelenortska ostrva.
B: Senegal, Zimbabve, Gvineja, Malavi.
C: Maroko, Gana, Gabon, Komori.
D: Nigerija, Egipat, Sudan, Gvineja Bisao.
E: Alžir, Obala Slonovačke, Sijera Leone, Ekvatorijalna Gvineja.
F: Tunis, Mali, Gambija, Mauritanija.
U sledeću fazu plasiraće se po dve najbolje selekcije iz svake od šest grupa i četiri najbolje trećeplasirane ekipe.

Komentari ()
Vidi sve komentare