Kovačić sa dva gola utišao publiku u Bursi, slavio i Vels

EURO 28. mar 202322:45 0 komentara
Hrvatska Croatia's Mateo Kovacic celebrates scoring their first goal UEFA Euro 2024 Qualifiers - Group D - Turkey v Croatia
REUTERS/Murad Sezer (Mateo Kovačić i Luka Modrić)

Fudbalska reprezentacija Hrvatske pobedila je kao gost selekciju Turske u meču drugog kola kvalifikacija za EURO 2024. Derbi utakmica D grupe u Bursi završena je rezultatom 0:2. U istoj grupi Vels je savladao Letoniju sa 1:0.

Povezano

Nakon šokantnog remija u prvom kolu protiv Velsa u Splitu (1:1), kada su gosti iz Britanije izjednačili u 95. minutu, Hrvatska je propušteno sa Poljuda nadoknadila u Bursi. Bio je to prvi meč koji je Turska odigrala pred domaćom publikom nakon zemljotresa.

Junak utakmice bio je dvostruki strelac Mateo Kovačić.

Početak je pripao je domaćoj selekciji. Predvođeni s klupe nemačkim trenerom Štefanom Kuncom i velikom podrškom sa tribina, turski fudbaleri krenuli su izuzetno ofanzivno.

Prvu ozbiljnu priliku imali su već u petom minutu, Brozović je pogrešio u predaji lopte, a u nastavku akcije Under iskosa šutirao na gol gostiju, ali je Livaković odlično intervenisao. Hrvatski golman sjajno je reagovao i pet minuta kasnije kad je šutirao Artirkoglu.

Turska Hrvatska Croatia's Mario Pasalic in action with Turkey's Ferdi KadiogluUEFA Euro 2024 Qualifiers - Group D - Turkey v Croatia
REUTERS/Murad Sezer (Mario Pašalć i Ferdi Kadioglu)

I kako to obično biva u fudbalu, sledi kazna: u 20. minutu u prvom napadu na gol domaćina Mateo Kovačić je uspešno realizovao akciju Hrvata i doveo ih u vođstvu – 0:1.

Od tog trenutka splasnuo je pritisak Turaka i atmosfera na stadionu. Teren je zbog povrede morao da napusti i kapiten domaće selekcije Hakan Kalhanoglu. Hrvati su kontrolisali situaciju na terenu i u poslednjim trenucima prvog poluvremena Mateo Kovačić je postigao još jedan gol: Modrić je proigrao Pašalića, njegov udarac je golman kratko odbio, natrčao je fudbaler Čelsija i smetio loptu u mrežu – 0:2.

U 58. minutu gosti su mogli i do trećeg pogotka: Modrić je fudbalskim rečnikom spojio Pašalića sa golom, ali je njegov šut sa samo tri, četiri metara sjajno zaustavio golman Ginok.

U samom finišu meča mogli su Turci bar do utešnog gola, ali je još jednom sjajno intervenisao Livaković i odbranio šut Tosuna. Hrvati su na kraju zasluženo ostvarili prvu pobedu u kvalfikacijama za EURO 2024.

(Kifer Mur slavi sa saigračima vodeći gol za Vels) Wales' Kieffer Moore celebrates scoring their first goal with Connor Roberts UEFA Euro 2024 Qualifiers - Group D - Wales v Latvia
Action Images via Reuters/Paul Childs (Kifer Mur slavi sa saigračima vodeći gol za Vels)

U istoj grupi Vels je u Kardifu dočekao Letoniju i pobedio golom Kiferu Mura u završnici prvog poluvremena. Podršku domaćoj selekciji pružio je sa tribina i Geret Bejl dojučerašnji kapiten i najbolji igrač, koji je u međuvremenu završio igračku karijeru.

Rezultati: Turska – Hrvatska 0:2 (Kovačić 20, 45+4), Vels – Letonija 1:0 (Mur 41).

Na tabeli vode Hrvatska i Vels sa po četiri boda, sledi Turska sa tri. U trećem kolu 16. juna Vels dočekuje Jermeniju, a Letonija selekciju Turske. Slobodna je Hrvatska.