Preokret Slovenaca, debitant Vipotnik osvojio Astanu

EURO 23. mar 202318:06 0 komentara
Žan Vipotnik
REUTERS/Pavel Mikheyev

Fudbaleri Slovenije ostvarili su važnu pobedu na startu takmičenja u H grupi kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, pošto su kao gosti u Astani savladali Kazahstan rezultatom 2:1 (0:1).

Posle prvih 45 minuta ništa nije obećavalo pobedu pulenima Matjaža Keka. Domaćin je postigao gol u 24. minutu, nakon sjajnog centrašuta Jana Vorogovskija sa leve strane, Maksim Samorodov je udarcem glavom poslao loptu pod prečku gola Jana Oblaka. Bio je to i prvi pogodak u kvalifikacijama za EURO 2024.

Od početka drugog poluvremena, verovatno i pod utiskom kritika, koje im je uputio njihov selektor, Slovenci su zaigrali puno bolje. Na početku 47. minuta došli su i do izjednačenja, jer je korner Gnezda-Čerina u gol pretvorio „rezervista“ David Brekalo, koji je u 5. minutu zamenio povređenog Blažiča. Bio je to prelep skok i udarac glavom člana norveškog Vikinga.

Na odluku se čekalo do 78. minuta. Sevnula je polukontra Slovenaca i viđena je prelepa akcija Petra Stojanovića i Žana Vipotnika, koji je na debiju za nacionalni tim postigao prelep gol levom nogom. Član Maribora nije čekao da lopta padne na zemlju, već je prelepim udarcem postavio konačnih 2:1.

U završnici meča Kazahstanci su pokušali da dođu do boda, ali je Jan Oblak sa dve sjajne intervencije zaključao svoja vrata.

Kazahstan u nedelju dočekuje Dansku, a Slovenija u Ljubljani selekciju San Marina.