Teška, ali važna pobeda Srbije

FIFA World Cup 9. okt 202122:06 > 22:40 54 komentara
Dušan Vlahović
REUTERS/Yves Herman

Fudbalska reprezentacija Srbije uz dosta muke slavila je na gostovanju Luksemburgu u šestom meču kvalifikacija za Mundijal u Kataru. Orlovi su slavili rezultatom 1:0. Gol odluke postigao je Dušan Vlahović.

Dobro je Srbija otvorila utakmicu, pripretila je dva puta već u prvih pet minuta, ali nedostajali su prodori sa strane, nedostajale su lopte za Aleksandra Mitrovića u napadu. Najbolji strelac reprezentacije više je radio u veznom redu.

Sredinom prvog poluvremena Luksemburg se oslobodio pritiska i uspeo da nametne svoju igru i to je rezultiralo sa nekoliko dobrih napada domaćina, ali izostala je realizacija i video se jasno nedostatak iskustva da se iskoriste propusti odbrane rivala.

Poluvreme je obeležila greška sudije Vilijama Koluma koji je oštetio Srbiju za čist penal. Golman domaćih Entoni Moris šutnuo je Dušana Tadića po nogama, ali i pored toga što postoji VAR penal nije dosuđen. Čak je i lopta dodeljena Luksemburgu.

U drugo poluvreme Dragan Stojković je reprezentaciju uveo sa dve izmene – Uroš Spajić je zamenio Strahinju Pavlovića, a Nemanja Radonjić Filipa Đuričića. Pavlović i Đuričić dobili su u prvom poluvremenu po žuti karton i neće biti u konkurenciji za meč sa Azerbejdžanom.

Mlaki su napadi Srbije bili i u prvih 20 minuta drugog poluvremena, a odbrana Luksemburga bila je precizna. Ono što je bila razlika je manji broj napada domaćina u ovom periodu u odnosu na drugi deo prvog poluvremena.

I nakon svog mučenja i problema u 67. minutu trese se mreža Luksemburga. Dušan Vlahović dobio je odličnu loptu, izborio se za poziciju i poslao loptu u mrežu za 1:0. Vlahoviću je ovo treći gol u dresu reprezentacije.

I posle gola je, na obe strane, viđeno po nekoliko zanimljivih situacija, našao se u dva navrata Aleksandar Mitrović u dobroj poziciji, ali nije mu se dalo da u ovom meču zatrese mrežu.

U finišu meča nakon jedne gužve ispred gola Predraga Rajkovića sudija je čekao VAR proveru potencijalnog penala za domaćina, ali nije ničega spornog bilo u toj situaciji.

Orlovi će na kratko preuzeti prvo mesto u Grupi A sa 14 bodova, jednim više od Portugala koji ima meč manje. Luksemburg ostaje treći sa šest bodova.

Srbija na kraju može da bude zadovoljna osvojenim bodovima, ali mnogo je posla pred selektorom i igračima pred novi meč koji Orlove očekuje već u utorak kada na stadion „Rajko Mitić“ dolazi Azerbejdžan jer je bilo problema na svim delovima terena i u svim segmentima igre. Taj meč igra se u terminu od 20:45. Prenos je na kanalu Nova S.

Tok meča:

2′ – Lepu varku pripremio je Dušan Tadić i iz slobodnog udarca poslao loptu u prostor, ali dobro je situaciju ispratio golman domaćina

4′ – Prva prava šansa za Srbiju, ali Tadić nije uspeo da šutira

15′ – Bolji je rival Srbija u prvih 15 minuta utakmice. Luksemburg se ipak nije „zatvorio“ i traži svoje šanse. Za sada mreže miruju

19′ – Dobro je Mitrović sačekao da se Vlahović povuče iz ofsajda, ali lopta je nezgodno odskočila i Vlahović nije uspeo da je zahvati i uputi udarac

21′ – Dobro je korigovao Nastasić prvu grešku odbrane Srbije i na ivici kaznenog prostora zausavio napad domaćina

22′ – Žuti karton za Strahinju Pavlovića. Morao je srpski defanzivac da žrtvuje karton i zaustavi napad Luksemburga, ali ovaj karton znači da Pavlović neće moći da igra protiv Azerbejdžana u utorak

fudbalska reprezentacija Srbije

23′ – Odlično je Vlahović dodao loptu Kostiću koji je povukao odličnu kontru po desnoj strani, ali je odbrana Luksemburga sprečila koristan centaršut

26′ – Odlična kontra Srbije, imali su Orlovi četiri na tri pred kaznenim prostorom Luksemburga. Vlahović je ipak odlučio da šutirao iako je mogao možda i da proigra nekoga od saigrača. Lopta odlazi pored gola

28′ – Napravili su Luksemburžani višak, Sinani je uspeo dobro da se namesti i šutne, ali je Milinković-Savić blokirao njegov udarac. Imaće domaći novi korner

30′ – Dobro je Tadić ubacio loptu iz kornera, pokušaj Pavlovića završava pored gola

32′ – Pokušao je Bareiro iz koraka da šutira, Srbiji je na ruku ovde išlo njegovo neiskustvo

34′ – Najbolji pokušaj za Luksemburg imao je Sebastijan Til, ostao mu je mnogo prostora ispred šesnaesterca, ali šut je bio neprecizan

36′ – Prebrza lopta upućena je pred golom Luksemburga i golman domaćih lako rešava situaciju pred svojim golom

39′ – Mnogo je prostora ostalo za napad Luksemburga, ali je sve za domaće pokvareno lošim prebacivanjem lopte

40′ – Moglo je ovo da bude opasno za Srbiju, Til nije dobro zahvatio loptu, ali neobjašnjivo mnogo prostora ostavljaju Orlovi rivalu ispred rajkovićevog gola. Novi korner

42′ – Nametnuo je Luksemburg svoju igru, preti konstantno i veoma mirno se brani

44′ – Pokušao je Đuričić da se sam izbori za šut, korner će ponovo imati Orlovi

45′ – Biće prekida nakon sudara Đuričića i Pila. Pil je dobio udarac u glavu, a Đuričić bi dobio penal da je pao u ovoj situaciji jer je igrač domaćih kasnio sa intervencijom

45′ – Igraće se dva minuta nadoknade u prvom poluvremenu

45’+1 – Odlična lopta stigla je pred kazneni prostor Luksemburga, Vlahović je proigra Tadića koji je pao u sudaru sa golmanom domaćih. Traže Orlovi penal, Tadić ne ustaje sa terena, a sudija će verovatno čekati VAR. Đuričić zbog prigovora dobija žuti karton i neće igrati u utorak u Beogradu

46′ – Nastavlja se utakmica. Dragan Stojković napravio je dve izmene. Uroš Spajić je na terenu umesto Strahinje Pavlovića , a Nemanja Radonjić zamenio je Filipa Đuričića

45’+2 – Ovo bi morao da bude penal. Golman Entoni Moris je namerno šutnuo Tadića po kolenima, ali samo korner za Orlove

Poluvreme: Nakon boljeg starta Srbije, Luksemburg je sredinom poluvremena nametnuo svoju igru i pripretio u nekoliko navrata. Ipak, poluvreme je obeležila greška sudije Vilijama Koluma koji je Srbiju oštetio za penal u nadoknadi vremena

53′ – Pokušala je Srbija nekoliko puta od nastavka utakmice, ali ništa se iz toga nije izrodilo. Luksemburg se dobro izvukao iz greške koja je otvorila prostor Vlahoviću. Golova nema

57′ – Dobra lopta za Radonjića u kaznenom prostoru, ali mirno reaguje odbrana Luksemburga

65′ – Ispao je Veljković i lopta je došla do Sinanija koji je prosledio dalje, ali je na kraju Gudelj dobro blokirao i otklonio opasnost

67′ – GOOOOOL! Vodi Srbija golom Dušana Vlahovića. Za Vlahovića je ovo treći gol u dresu reprezentacije. Odličnu loptu je dobio Vlahović, izneo svog čuvara na leđima, namestio se i matirao golmana domaćih. Nakon svih muka koje su Orlovi imali, u prvom momentu stigao je gol.

70′ – Nova dvostruka izmena u reprezentaciji Srbije. Na terenu su Lazović umesto Kostića i Lukić umesto Gudelja

71′ – Otklanja Spajić opasnost ispred gola Srbije

74′ – Dobra kontra Srbije, ali skida Karlson Mitroviću loptu sa noge, imaće Orlovi korner

84′ – Još jednom lopta prelazi Mitroviću preko noge nakon dobrog centaršuta Tadića. Ne da se u ovom meču najboljem strelcu reprezentacije Srbije da zatrese mrežu

86′ – Još jednom je blokom otklonjena opasnost ispred gola Srbije

86′ – VAR proverava potencijalni penal za Luksemburg, ali nema ništa od toga

86′ – Poslednja izmena za Srbiju, Aleksandar Mitrović izlazi, na terenu je Nemanja Maksimović

88′ – Dobar šut Radonjića, ali ofsajd je sviran

90’+2′ – Gol Vlahovića za 2:0 opravdano je poništen zbog ofsajda

Utakmice reprezentacije Srbije ekskluzivno su dostupne za sve SBB korisnike, na EON, TotalTV i D3 platformama. Možete ih pratiti i ukoliko niste SBB korisnik, u EON paketima van SBB mreže! (PROMO)