Dirljiv oproštaj Zvezde od velikog zvezdaša Bore Đorđevića

Starsport/Srđan Stevanović

Bora Đorđević, legendarni roker i frontmen grupe "Riblja čorba", preminuo je u 72. godini. Bio je veliki zvezdaš, autor i izvođač brojnih pesama kojima je iskazivao ljubav prema Crvenoj zvezdi.

U skladu sa vličinom Borinih umetničkih dela i privrženosti klubu, dirljiv je i oproštaj Crvene zvezde. Na Marakani su sa velikom tugom primili vest o smrti, pre svega, prijatelja kluba.

Zvezdaške vesti

„FK Crvena zvezda izražava duboko saučešće porodici Đorđević. Bora je poslednje dane života proveo u bolnici u Ljubljani zbog jake upale pluća, kao i pogoršanja sa hroničnom, opstruktivnom bolešću pluća. Ovog jutra, stigla je tužna vest, koja glasi da nas je Bora napustio. Ipak, nikada njegovi hitovi neće biti zaboravljeni, a veza sa Crvenom zvezdom biće večno utkana u zidine Marakane“, napisano je u uvodu na zvaničnom sajtu FK Crvena zvezda zvezda.

Na poluvremenu utakmice sa Bode Glimtom, dok se Bora borio za život u Ljubljani, puštane su razglasa njegove pesme.

„Brojne Zvezdine pesme kojih je autor će nastaviti sa istim ponosom da se pevaju na našoj Marakani. Pevaćemo punog srca „Ponosan budi“, „Život“, „Pobeda“, „Mihajlo gde si ti“. I ne samo njih, već čitav album „Pesme sa severa“, stoji u objavi Zvezde.

U nastavku Zvezdinog oproštaja od Bore, citirali su njegove nekadašnje izjave.

„Svako ko nešto piše, želi da narod to prihvati. Veoma mi je drago što pesma „Ne veruj im sine“, zvuči bolje kada je pevaju Delije nego kada sam je ja otpevao. Svaki put se naježim. Pomagao sam navijačima kad su me zvali. I opet ću ako bude prilike.“

Puma brzo otišao iz Zvezde

Mnoge anegdote imao je i iz Barija, kad je Zvezda postala prvak Evrope, izdvojio je Bora jednu.

„Jedan navijač mi je sasvim ozbiljno rekao – da nismo pobedili, probušili bismo brod nasred mora.“

Bora Đorđević je rođen u Čačku 1. novembar 1952. godine. Muzičku karijeru započeo je u rodnom gradu 1965. godine u bendu Hermelini. Po dolasku u Beograd bio je član više poznatih grupa, a 1978. osnovao je grupu „Riblja čorba“, po kojoj je i dobio nadimak.

FSS smenio Šurbatovića i Tanjgu

Šurbatović: Poražen sam podrškom Piksiju

Prvi koncert „Riblja čorba“ je održala u vojvođanskom mestu Elemir 26. avgusta 1978. godine, dok su prvi beogradski koncert održali su u Domu omladine 28. februara 1979. godine. Grupa je izdala 20 studijskih albuma, prvi 1979. godine, a poslednji 2019.

Bora je pohađao Petu beogradsku gimnaziju, a po njenom završetku je upisao Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Pošto nije primljen na glumu, upisao je pozorišnu organizaciju na FDU.

Jojić ponovo u srpskom fudbalu

„Koliko samo hitova i albuma. Pevaće se uvek sa albuma „Kost u grlu“, „Mrtva priroda“, „Istina“, „Ujed za dušu“, i pesme poput „Lutka sa naslovne strane“, Dobro jutro“, „Ostani đubre do kraja“. Hvala ti Boro što smo bili tvoji savremenici i jedno ti obećavamo. Nećemo im verovati i ponosni bićemo, što zvezdaško srce bije nam iz grudi! Neka ti je večna slava“, piše u objavi Zvezde.

Emotivan opoštaj Hvanga od Zvezde i na ćirilici

Putokaz Hvang: Bolje jedan i vredan nego tri „mačke u džaku“

Bonus video

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare