Srpski fudbal suočava se sa velikim problemom – porastom upotrebe pirotehnike na tribinama. Problemom, čije posledice direktno ugrožavaju aktere na terenima i oko njih.
Aktuelna tema bila je predmet razgovora i na poslednjoj sednici Zajednice klubova Super i Prve lige Srbije.
Utvrđeni su i konkretni koraci za suzbijanje problema, po principu „biće kasno ako neko strada“.
„Krajnje je vreme da stanemo u kraj pirotehnici na stadionima. Stradaće neko! Apelujem, kao direktor takmičenja, da stane to ludilo. Svedočili smo vatrometu na jednom od derbija, plašio sam se da će biti pogubih posledica… Sve su to naši ljudi, komšije, sugrađani, očevi, sinovi. Došli su na stadion da zarade za hleb i prehrane porodice. Molim navijače, sa bilo koje strane, da razmisle o tome”, upozorio je Aleksandar Pivić, direktor takmičenja, još u junu 2022. u intervjuu Sport klubu, na ozbiljnost problema.
Apel nije urodio plodom – naprotiv. Poslednji u nizu, 174. večiti derbi, obeležio je vatromet sa severne tribine, takođe, potencijalno tragičnih posledica. Kako je evidentirano na licu mesta, dva su završila na atletskoj stazi i na sreću nije bilo povređenih.
Potencijalne žrtve su svi: igrači, treneri, sudije, policajci, medicinski radnici… Svi!
Fudbalski savez Srbije pokušavao je ranije politikom restriktivnog kažnjavanja da iskoreni, ili barem svede na razumnu meru, upotrebu pirotehnike na stadionima. Nije vredelo, sankcionisanje klubova očigledno nema efekta. Poslednji vatromet „koštao“ je 200.000 dinara, simboličnih – 1.700 evra!
Aprilski večiti derbi, na stadionu „Rajko Mitić“, imao je i nemilu uverituru – veliku tuču na istočnoj tribini. Uslovljenu bacanjem topovskih udara sa centralnog dela ka bočnom. Utakmica je kasnila i dva puta prekidana zbog problema sa pirotehnikom. Sa južne tribine neprestano su ubacivani topovski udari, baklje, petarde…
Izveštaji svih organa FSS, i to poslednjih deset godina (!), glavni problem locirali su u redarskoj službi. Prosečno, najveću utakmicu fudbalske Srbije, obezbeđuje oko 600 redara. Podatak da se ogromna količnima pirotehnike konstatno nalazi na tribinama traži novi pravac suočavanja sa problemom. Nije, ipak, sve ni u redarima.
Golman prijavio Zvezdu zbog duga od 30.000 evra
Spajić odgovorio Vučiću: Ako sam ja problem…
Poseban problem preti novim stadionima, sa veštačkom podlogom i manjim tribinama. Nedavno je u Gornjem Milanovcu, na meču Radnički 1923 – Crvena zvezda, povređen prvotimac Beograđana Vanja Drkušić! Morao je van terena, zbog topovskog udara ubačenog sa tribina… Ni to nije bilo dovoljno…
Sreća da se u izveštajima Aleksandra Pivića, na poslednjoj sednici udruženja klubova, našao i problem o kojem skoro da nema ni reči u odjavama fudbalskih hepeninga širom Srbije.
Rešenje je već patentirano – na evropskim utakmicama u Srbiji ni petarda se ne čuje! Vatrometi se priređuju van stadiona, nema ni baklji, topovskih udara, dimnih bombi… Poslednje upozorenje stiglo je u petak iz Stare Pazove, FSS i državni organi moraju da reaguju.
Dok ne bude kasno!
Bonus video
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare