Čudesni Samuraji: Japan pobedio i Španiju, Nemci eliminisani

Vesti 1. dec 202221:58 15 komentara
Ao Tanaka of Japan celebrates after scoring the team's second goal during the FIFA World Cup Qatar 2022 Group E match between Japan and Spain at Khalifa International Stadium on December 01, 2022 in Doha, Qatar. Japan v Spain: Group E - FIFA World Cup Qatar 2022
(Photo by Clive Mason/Getty Images)

Počelo je iznenađenjem i završilo se iznenađenjem. Fudbalske reprezentacije Japana i Španije osvojile su prva dva mesta u E grupi Svetskog prvenstva i plasirale se u nokaut fazu Mundijala u Kataru. Ispale su Nemačka i Kostarika!

Povezano

Uoči trećeg kola Nemačka je bila poslednja na tabeli sa samo jednim osvojenim bodom, nakon što je doživela senzacionalan poraz od Japana (1:2) i osvojila bod u derbiju sa Španijom (1:1).

Međutim, u odlučujućem meču opradala je ulogu favorita i pobedila Kostariku, ali je zato zakazala Španija protiv Japana, pa je konačan redosled sledeći: 1. Japan sa šest bodova, 2. Španija sa četiri, 3. Nemačka takođe sa četiri, ali lošijom gol razlikom, dok je kostarika poslednja četvrta sa tri boda.

Japan će kao prvi u E grupi u osmini finala igrati protiv drugog iz F grupe, a to je Hrvatska, dok će Španija kao druga igrati protiv prvog iz F grupe – Maroka.

Ali krenimo redom…

Nemačka je na stadionu Al Bajt u Dohi u izuzetno uzbudljivom meču pobedila Kostariku sa 4:2.

Vodeći gol za selekciju Hansija Flika postigao je Serž Gnabri u desetom minutu udarcem glavom nakon duge lopte Davida Rauma – 1:0.

(Serž Gnabri slavi vodeći gol sa Tomasom Milerom) Germany's Serge Gnabry celebrates scoring their first goal with Thomas Muller FIFA World Cup Qatar 2022 - Group E - Costa Rica v Germany
REUTERS/Kai Pfaffenbach (Serž Gnabri slavi vodeći gol sa Tomasom Milerom)

Panceri su bili mnogo bolji u tom periodu igre, ali su Kostarikanci zapretili u finišu prvog poluvremena preko Fulera, kada je dobro reagovao kapiten i slavljenik na golu Manuel Nojer (postao rekorder među golmanima sa najviše utakmica na SP).

Bila je to najava čudesnog drugog poluvremenu. Najpre je Kostarika izjednačila preko Jelcina Tehede u 58. minutu da bi Nemci u narednih desetak minuta čak tri puta pogodili stativu, ali umesto da oni postignu gol Kostarika neočekivano dolazi do vođstva preko Selsa Borhesa – 1:2.

Nemci su Nemci i samo tri munta kasnije uzvraćaju, Kai Haverc pogađa za 2:2. U 76. minutu Zlatna rezerva pancera Filkrug bio je u velikoj šansi, ali je Kejlor Navas sjajnom intervencijom ovog puta sačuvao mrežu.

Ipak, do kraja meča Nemci dolaze do zaslužene pobede novim golom Kai Haverca u 85. i Niklasa Filkruga u 90. minutu.

Meč između Nemačke i Kostarike ušao je u istoriju i kao prvi na Svetskim prvenstvima na kome su pravdu delile žene. Glavni arbitar bila je Francuskinja Stefani Frapar. Nije imala nimalo lak meč za suđenje.

Referee Stephanie Frappart and assistant referees Neuza Back and Karen Diaz and Fourth Official Said Martinez alongside Germany's Manuel Neuer and Costa Rica's Keylor Navas before the match FIFA World Cup Qatar 2022 - Group E - Costa Rica v Germany
REUTERS/Molly Darlington (Sudija Stefani Frapar sa kapitenima i kolegama pre meča između Nemačke i Kostarike)

Drugi meč ove grupe igran je na stadionu Kalifa u Al Rajanu.

Činilo se da će Španije takođe opravdati ulogu favorita protiv Japana, ali nije bilo tako…

Povela je golom Alvara Morate u 12. minut i tim rezultatom otišlo se na odmor.

Španija je bila bolja u prvih 45 minuta, ali kao što je nedavno i Nemačka vodila protiv Japana i doživela poraz u nastavku, usledio je sličan scenario.

Junya Ito of Japan shoots at goal during the FIFA World Cup Qatar 2022 Group E match between Japan and Spain at Khalifa International Stadium on December 01, 2022 in Doha, Qatar. Japan v Spain: Group E - FIFA World Cup Qatar 2022
(Photo by Buda Mendes/Getty Images)

Za samo tri minuta Samuraji potpuno preokreću rezultat. U 48. minutu gol postiže rezervni igrač Ricu Doan, da bi tri minuta kasnije isti igrač započeo akciju iz koje je Ao Tanaka zatresao mrežu Španaca. Ostala je dilema da li je asistent kod tog gola Kaoru Mitoma uspeo da doda lopta pre nego što je ona izašla iz igre. Usledila je VAR provera, koja je konstatovala da lopta nije prešla punim obimom i usledilo je veliko slavlje među navijačima Japana- 1:2!

Presudilo je par milimetara – bukvalno.

Taj gol i preokret kao da su potpuno šokirali Špance, koji su do kraja meča pokušavali da dođu bar do izjednačenja, ali nisu uspeli…

Da li je u pitanju bila kalkulacija Crvene furije i biranje protivnika, biće sigurno polemika narednih dana, tek Japan je senzacionalni pobednik grupe, dok Nemačka drugo uzastopno SP završava već u grupnoj fazi!

SofaScore

Kostarika – Nemačka 2:4

(Teheda 59, Vargas 70 – Gnabri 10, Haverc 74, 85, Filkrug 90+1)

Kostarika: Navas – Fuler (74. Benete), Duarte, Vargas, Vaston, Ovijedo(90-3. Kontreras) – Borhes, Teheda, Agilera (46. Salas), Venegas (74. Matarita) – Kembel. Selektor: Luis Suarez.

Nemačka: Nojer – Kimih, Zile (90+3. Ginter), Ridiger, Raum (66. Gece) – Gundogan (55. Filkrug), Gorecka (46. Klosterman) – Sane, Musijala, Gnabri – Miler (66. Haverc). Selektor: Hansi Flik.

Sudija: Stefani Frapar (Francuska)