Zvezda traži nagoveštaj povratka na staro

Analize 17. mar 20239:00 10 komentara
Fakundo Kampaco
Euroleague

Skoro izgubljene šanse za plasman u plej-of, poraz od najvećeg rivala Partizana u važnoj utakmici u ABA ligi, problemi sa povredama. Eufemizam je reći da gostovanje u Barseloni dolazi u nezgodnom trenutku za Crvenu zvezdu, jer teško da je moglo u lošijem. Pa ipak, ono dolazi, a sa njime i prilika da se napravi korak u pozitivnom smeru – petak, Sport klub 1 od 20.30.

Za razliku od poraza od Bajerna i Panatinaikosa, onaj u ponedeljak od Partizana nema toliku gorčinu kada se pogledaju igra i objektivne okolnosti. Zvezda je u drugom poluvremenu bila bez trojice povređenih bekova – Lazić od pre, Nedović je pokušao i video da ne može, a Dobrić je tokom meča osetio probleme i više se nije vraćao.

Kada se uzme u obzir i to da je najbolji igrač Zvezde na utakmici Fakundo Kampaco dobio petu ličnu na više od osam minuta do kraja, pri vođstvu 66:65, poraz nije iznenađenje. Da, jesu neki drugi igrači propustili priliku da postanu heroji, a bila je to idealna pozornica i za Luku Vildozu da najavi povratak u formu. Bilo je nekoliko obećavajućih poteza početkom drugog poluvremena, ali potom je Vildoza potonuo u ponor nesigurnosti i neodlučnosti u kojem se nalazi u poslednje vreme.

„Vratiće se Luka. Svaki igrač tokom sezone ima uspona i padova“, rekao je trener Duško Ivanović.

Kako bi Zvezda ravnopravno konkurisala za trofeje, to je nužnost. Neka u petak igra i 30 minuta, samo da proba da se trgne: u Barseloni je Zvezdi jedino moranje da odigra što je bolje moguće, često se iz rasterećenosti rode vrlo dobre partije – teško da bi i takva bila dovoljna za trijumf u Kataloniji, ali bilo kakvo ohrabrenje bi dobro došlo crveno-belima u ovom trenutku.

Rival je jedan od najjačih i najskupljih timova u Evropi, sa sada već višegodišnjom tradicijom podbacivanja u najvažnijim utakmicama. Utisak je da je ovo poslednja godina strpljenja za trenera Šarunasa Jasikevičusa – ako opet ostane bez evroligaške titule, teško će zadržati posao.

Barselona je trenutno treća na tabeli sa skorom 18-10. Važno im je da budu među četiri zbog prednosti domaćeg terena u plej-ofu, tako da meč za njih ima još veću težinu nego za Zvezdu. Pogotovo posle dva uzastopna poraza, doduše na teškim gostovanjima – Olimpijakosu i Fenerbahčeu.

U prvom delu sezone Zvezda je odigrala briljantan meč i na kraju izgubila u produžetku, posle ozbiljnog sudijskog previda i gaženja aut-linije Nikole Mirotića pre postignute trojke za produžetak.

Prema naprednoj statistici, Barsa je peti napad i tek 14. odbrana Evrolige, što sigurno izluđuje Jasikevičusa, pogotovo pred ključn utakmice koje su često tvrde i nervozne.

Gledajući imena, Barselonin tim je zastrašujući – prvi strelac i najbolji igrač tima je Nikola Mirotić sa 15,3 poena.

Niko Laprovitola i Tomaš Satoranski su tandem plejmejkera sa različitim karakteristika koji mogu da budu i skupa na parketu, Nikola Kalinić donosi svoj dobro poznati paket energije i košarkaške inteligencije, Jan Veseli je dodatno ojačao reket, dok Kori Higins možda nije isti igrač kao pre povrede, ali ide ka tome.

U reketu su još tu Šanli i Tobi, izraziti šuter Kjurik ove sezone je na samo 32,5 posto za tri poena, zato je Abrines na 47,6 na skoro četiri šuta po utakmici…

Jasno vam je već, Barselona ima mnogo načina da izgubi, ali hemija i karakter tog tima i dalje su upitni. Problem je „samo“ u tome ima li Zvezda kvaliteta i snage da u ovom trenutku to uopšte stavi na ispit, pogotovo u znatno oslabljenom sastavu.

Ono što crveno-beli u petak traže jeste nagoveštaj da bi stvari mogle da se vrate na staro.